SixSilver Jubiler Gliwice

Jesteś rodzicem uczących się dzieci? Korzystasz z bankowości elektronicznej?

Od 1 lipca za pośrednictwem strony swojego banku będziesz mógł złożyć wniosek o wypłatę 300 zł wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry start”. Im szybciej, tym lepiej!

FORUM

Według wstępnych szacunków gliwickiego OPS-u „piórnikowe” przysługuje ponad 19 tysiącom gliwickich dzieci w wieku szkolnym.

300 złotych – tyle wynosić będzie tzw. piórnikowe dla każdego uczącego się dziecka, czyli wyprawka szkolna w ramach rządowego programu „Dobry Start”. Po raz pierwszy to świadczenie trafi do rodzin w tym roku.

Dla kogo wyprawka?

Świadczenie „Dobry Start” przysługuje raz w roku, niezależnie od dochodu rodziny, na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole mają otrzymywać je do ukończenia 24. roku życia. Uwaga! Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Kto może złożyć wniosek?

Mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Jak i kiedy złożyć wniosek? Najlepiej  online – przez bankowość elektroniczną lub e-PUAP – i jak najszybciej, czyli od 1 lipca (podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” ).

Wnioski w formie tradycyjnej (papierowej) będą przyjmowane przez OPS od 1 sierpnia. Czas na ich składanie, niezależnie od formy, upłynie 30 listopada.

– W celu sprawnego załatwienia sprawy i uniknięcia oczekiwania w kolejce, biorąc pod uwagę bardzo dużą liczbę osób uprawnionych do świadczeń 300+ oraz świadczenia wychowawczego 500+, bardzo gorąco zachęcamy do składania wniosków w formie elektronicznej – apeluje Brygida Jankowska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Kiedy wypłata?

W przypadku wniosków złożonych najwcześniej (w lipcu lub sierpniu), rodziny powinny otrzymać wyprawkę nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Świadczenie „Dobry Start” jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.

źródło: UM Gliwice
foto: pixabay

13 KOMENTARZE

  1. Jak się czyta te wpisy to się rzygać chce:-( taka wada narodowa , że Polakowi zawsze źle!! Jak nie dawali to wszyscy narzekali ,że jesteśmy jedynym krajem gdzie nie dba się o dzieci a zasiłek rodzinny to kpina, teraz jak zaczynają dawać to też problem bo patologię i nierobów się wspiera LUDZIE CZEGO WY WŁAŚCIWIE CHCECIE??

  2. Parchy PIS dowate niszczą etos pracy, obsypując patologicznego suwerena pieniędzmi byle ten oddał głos na kłamców, złodziei i oszustów. Rośnie pokolenie bezmózgowców i nierobów.

  3. Ma co jeszcze ten PiŚ da za darmo kasę to jest paranoja a ZUS daje po 900zł na miesiąc wstyd a na służbę zdrowia kasy nie ma.

  4. Chyba sobiebtez zrobie jednego gnoja albo najlepiej 3bo w tym kraju nie oplaca sie uczciwie pracowac. Klade ma Wasze piorniki, nie mam zamiaru dokladac do cudzych dzieci

  5. Przydałaby się większa ulga na dzieci lub niższy VAT na produkty dla dzieci, odzież czy zabawki. Na pewno jest grono osób, które potrzebują takiego wsparcia i solidnie je wykorzystają ale w pewnej mierze to znowu wspieranie patologii…

  6. Co jeszcze PiS da za darmo byle utrzymać sie przy korycie? Dramat. ZUS po 1300 zł miesięcznie, benzyna po 5,50 a na służbę zdrowia nie ma. Ważne ze narodowi rozdają – nieważne czy potrzebują czy nie. Ważne ze życie przy korycie

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here