Podziel się!

Chore drzewa stwarzają zagrożenie. W dwa lata wycięto 1000, nasadzono 3500


reklama


W latach 2015–2017 posadzono w sumie 3 495 drzew liściastych i iglastych oraz 13 536 krzewów. W tym roku zaplanowano posadzić 1 177 okazów. Oczywiście w Gliwicach, jak w każdym mieście, są prowadzone również wycinki pielęgnacyjne, jest ich jednak znacznie mniej niż nasadzeń.

Każdego roku w Gliwicach, zarówno w centrum, jak i na obrzeżach, pojawiają się nowe drzewa. Zastępują te, które trzeba wyciąć na przykład z powodu choroby czy obumarcia oraz dodatkowo uzupełniają istniejący stan zieleni. Nasadzenia przeprowadzane będą m.in. w Łabędach, na Koperniku, Sikorniku, Obrońców Pokoju, placu Mickiewicza, w parku Chrobrego i na Nowym Świecie. Nowe drzewa pojawią się też w parku Starokozielskim, na placu Grunwaldzkim, placu Rzeźniczym, w Sośnicy, na Trynku oraz na skwerach: Dessau, Nacka i Bottrop.

W administracji MZUK znajduje się las komunalny, pięć parków oraz niemal czterysta innych lokalizacji, m.in. skwery i zieleńce. Pozostałymi terenami zielonymi zajmują się ZDM, ZBM-y, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

– Pielęgnacja terenów zielonych i utrzymanie odpowiednich proporcji między zielenią a pozostałą częścią zagospodarowania miasta to jedno ze statutowych działań MZUK – podkreśla Tadeusz Mazur, dyrektor MZUK w Gliwicach. – Zajmujemy się pielęgnacją zieleni zgodnie z przepisami ochrony przyrody. Każdego roku nasadzamy tysiące drzew, krzewów i kwiatów, dzięki czemu Gliwice uważane są za zielone miasto. MZUK wycina drzewa tylko w ostateczności. Chore drzewa poddawane są cięciom pielęgnacyjnym, które mają za zadanie zmniejszyć zagrożenie, jakie mogą stwarzać obumarłe konary, a takie działania przedłużają dalszą egzystencję drzew.

Wbrew powszechnym opiniom, drzewa nie można całkowicie wyleczyć. Można spowolnić rozwój choroby, ale w perspektywie czasu takie drzewo stwarza zagrożenie. Jedynym, niezbyt popularnym sposobem na zlikwidowanie zagrożenia jest wycięcie.

Decyzje o cięciach pielęgnacyjnych lub ewentualnej wycince podejmowane są po otrzymaniu zgłoszenia lub w wyniku bieżącej kontroli stanu fitosanitarnego danego drzewa. W latach 2015–2017 wycięto 1 062 drzewa rosnące na terenach administrowanych przez MZUK. Były to drzewa martwe, o złym stanie zdrowotnym lub silnie pochylone.

Wycinki odbywają się na podstawie decyzji Marszałka Województwa Śląskiego poprzedzonej oględzinami wskazanych drzew.

W decyzji takiej, oprócz zgody na wycinkę (lub jej braku), wskazywane są zawsze warunki dotyczące nasadzeń zastępczych, które wykonywane są tuż po wycinkach.

Przebudowa „pajączka” jeszcze w tym roku? ZDM przygotowuje przetarg na wykonawcę

Następny artykuł »

Potrącił psa i wrzucił go do stawu? Ranne zwierzę jeszcze wtedy żyło…

Skomentuj

 

komentarzy 26

 1. 10 kwietnia 2018

  Gliwice to piękne i zielone miasto 🙂

 2. Michał
  10 kwietnia 2018

  Cały lasek wycieli na Kopernika od strony torów kolejowych.Był to naturalny ekran dla osiedla.Teraz robi się wielki hałas i smród.Całe Gliwice jest wycinane z drzew,a takie idiotyczne artykuły tylko bardziej denerwują.Czas z tym skończyć.Wybory już niedługo.

 3. agent
  9 kwietnia 2018

  A gdy tak nie “nasadzać” 2 metrowe badylki na miejsce wyciętych ( z różnych powodów ) – bo tutaj bilans nie jest 1 do jednego. Drzewa w mieście nie mają łatwego życia: korzenie niszczone przez konieczne prace ziemne, do okola beton chodników i KOSTKA jezdni, woda z opadów błyskawicznie spływa do kanalizacji – Jak żyć ?
  Ludzie najbardziej żałują wyciętych aleji. To właśnie te drzewa ( na wysuniętym posterunku ) są dla nas najcenniejsze.
  Więc może z nasadzeniem mikrych sadzonek nie czekać na śmierć bądź ścięcie dorosłego drzewa, posadzić je między istniejącymi drzewami. Te drzewa rosną raczej w dużych odległościach i ze słońcem nie będzie kłopotu Za 10 – 20 lat kiedy będzie potrzeba wycięcia starych chorych drzew, tuż obok będą rosły już całkiem dorodni następcy. A te rachunki że niby wycięto 1000 a posadzono 3000.. . Autorce tych optymistycznych doniesień proponuję aby w letni skwar rozłożyła kocyk w cieniu takiej świeżo posadzonej drzewinki.

 4. 9 kwietnia 2018

  Artykul mowi tylko o drzewach w getii MZUK, a zdecydowana wiekszosc drzew jest w gestii ZDM…ktory do zieleni podchodzi mocno odmiennie…

  MZUK zajmuje sie glownie parkami i skwerami…a najwiecej drzew jest wycinanych wzdluz drog…

 5. 9 kwietnia 2018

  i tego samego lub podobnego gatunku…a nie same karlowate sadza…

 6. Pet5
  9 kwietnia 2018

  Wycinają drzewa a nasadzają w większości krzewy. Co z Ligotą Zabrską i wyciętymi drzewami np. przy ul. Błonie i Dojazdowej? Kilka razy pisałem do ZDM to odpisywali, że nie przewidują nasadzeń zastępczych (argumentem był m.in. rzekomy brak miejsc na drzewa w pasach przydrogowych -sic!). Kto poza tym kontroluje jak te nasadzenia zastępcze się przyjmują? Jak pamiętam kilka lat wstecz dużo drzewek posadzonych w Parku Chrobrego uschło. I co ? Jajco 🙁 Imho Gliwice to miasto hekatomby zieleni miejskiej.

 7. 9 kwietnia 2018

  Jedyne zagrożenie dla przyrody stanowią ludzie! Przyroda, sama ze sobą, da sobie radę. Z ludźmi prawie zawsze stoi na przegranej pozycji.

 8. 9 kwietnia 2018

  Na Portowej jest dużo miejsca i rosło tam dużo drzew a teraz jest …. dużo słońca bo nie ma tam ciągle ani jednego drzewa.

 9. 9 kwietnia 2018

  Co z tego, że nasadzono 3500 jak większość tego co nasadzono usycha? Ktoś to w ogóle sprawdza? Obok DTŚ 30 drzew posadzonych i 100% uschło, kilometr dalej kilka sztuk i też wszystko uschnięte. Nie mówiąc już o tym, że powinno być posadzone jedno dokładnie w tym miejscu gdzie zostało ścięte.

 10. 9 kwietnia 2018

  przez 10 lat przynajmniej nikt nie zajmuje sie wiekszosc ia drzew w miescie..trudno zeby byly zdrowe….moze nalezaloby zapytac kto jest odpowiedzialny za aktualny stan drzew?,.,,

 11. 9 kwietnia 2018

  Pani Martyno radze poczytać o roli zieleni i drzew w srodmiejskiej zabudowie. Jak nikt nie dba o te drzewa to muszą umierać. Proszę zauważyć, że zwykle przewracaja się drzewa razem z korzeniami, które zostały skrócone podczas remontów np. chodników. O te które łamią się ze starości nikt nie kruszy kopii. Ale walczymy o nasadzenia zastępcze.

 12. bld
  9 kwietnia 2018

  Oczywiście w artykule nie ma informacji o drzewach wyciętych i posadzonych przez ZDM, a to tych drzew dotyczą wszystkie afery wycinkowe w mieście (jak szaleni wycinają drzewa przy ulicach w centrum i bynajmniej nie sadzą na ich miejsce nowych, tylko najwyżej gdzieś przy polnej drodze w Brzezince)

 13. 9 kwietnia 2018

  Martyna Wojarska nikt nie pisał, żeby nie wycinać spróchniałych kikutów, które mogą się na kogoś przewrócić, tylko że informacja z artykułu jest myląca i niepełna, bo nie obejmuje danych o wycinkach drzew przy drogach w centrum miasta, które mają o wiele większe znaczenie w codziennym życiu niż drzewa na terenach zielonych (jak sama nazwa wskazuje i tak przewidzianych na zieleń).

 14. gliwiczanin
  9 kwietnia 2018

  Niektórzy łykną wszystko co napiszą media i powiedzą w ZDMie.

 15. 9 kwietnia 2018

  Martyna Wojarska Doświadczenie nie jest tożsame z wiedzą. Według mojej znacznie lepiej niż likwidować szpalery drzew jest dbać o istniejące nasadzenia przyuliczne, a usuwane chore egzemplarze systematycznie zastępować nowymi. Ogranicza to występowanie problemu miejskiej wyspy ciepła, zmniejsza hałas, pozwala zachować czystość elewacji kamienic i poprawia wygląd miasta. Korzystamy wszyscy.

 16. 9 kwietnia 2018

  Martyna Wojarska niby gdzie w Gliwicach było wiele przypadków przygniecenia…?

 17. 9 kwietnia 2018

  Są takie przypadki że lepiej reagować emocjonalnie. I lepiej dmuchać na zimne. Bylo wiele przypadkow przygniecenia przez drzewo. Jest Pan bardzo młodym człowiekiem i musi się Pan jeszcze dużo nauczyć.

 18. 9 kwietnia 2018

  Pani emocjonalna odpowiedź pozostaje bez związku z moim wpisem, co tylko potwierdza, że wiele osób nie rozumie istoty problemu jakim jest wycinka drzew w pasach drogowych. Pozdrawiam ciepło.

 19. 9 kwietnia 2018

  Jakub Kowalski pan wszędzie wypisuje te brednie. Nie rozumie Pan że chore drzewo stanowi zagrożenie. Jak się komuś coś stanie to kto będzie odpowiadał? Oczywiście zarządcy. A Pan ich wtedy pierwszy napisze ze jak można było doprowadzić do katastrofy.

 20. 9 kwietnia 2018

  Wycięto drzewa a nasadzono drzewiątka, które nigdy dużymi drzewami nie będą…

 21. 9 kwietnia 2018

  Niepełna jest ta informacja. Kontrowersje budzą wycinki wzdłuż ulic prowadzone przez ZDM. Nikt nie zarzuca MZUKowi ogołacania parków. W 2017 roku z pasów drogowych zniknęło 579 drzew, a zlecono nasadzenia zastępcze w liczbie 421 sztuk. I to niekoniecznie w tych samych miejscach. Drzewo przy asfaltowej nawierzchni w centrum miasta spełnia inną rolę, niż drzewo w lesie na przedmieściach. Poza tym, roślin znika znacznie więcej. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach ubiegłego roku Prezydent Miasta wydał zgodę na usunięcie 2,67 tys. drzew. W tym okresie zlecono nasadzenia zastępcze w ilości 1,72 tys. sztuk.

 22. 9 kwietnia 2018

  Wystarczy spojrzeć na zdjęcie i nie słuchać wariatów

 23. 9 kwietnia 2018

  No i proszę bardzo -liczby mówią same za siebie. Wycięto 1000 drzew a posadzono 3500. Już teraz jestem przekonany że ci którzy biją pianę o rzekomą masową wycinkę chcą na tym zbić kapitał polityczny przed wyborami.

ogłoszenia

 • Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie. Tanio

  12 lipca 2018

  reklama2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie, w pełni umeblowane. Kontakt: 605 230 345

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca na terenie Gliwic i okolic. Poszukiwani pracownicy remontowo-budowlani

  31 maja 2017

  Zatrudnię pracowników remontowo - budowlanych od zaraz. Praca na terenie Gliwic i okolic. Telefon: 602-424-822 [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • remonty

 • Azyle dla pieszych, ścieżka rowerowa, zatoki… Gruntowna przebudowa ul. Andersa

  06 lipca 2018

  Drogowcy rozpoczną prace od przebudowy sieci teletechnicznych, elektroenergetycznych, kanalizacji deszczowej, wodociągu i sieci gazowej [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Zachodnia obwodnica coraz bliżej. Aż 5 oferentów chce realizować tę inwestycję

  11 maja 2018

  W ramach omawianej inwestycji przewidziano m.in. rozbudowę ul. Rybnickiej w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z A4 na długości [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Przebudowa „pajączka” jeszcze w tym roku? ZDM przygotowuje przetarg na wykonawcę

  06 kwietnia 2018

  Jak przekazała nam Anna Gilner, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, ZDM dysponuje decyzją zezwalającą na [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklamaTa ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice media w Gliwicach piast gliwice policja portal gliwice Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM