Forum
rand2
sylwester-zwierzeta-gliwice

Podziel się!

Dla nich to paniczny strach i ból. Spłoszone hukiem petard biegną na oślep

Nasze zwierzęta czeka jutro jeden z najtrudniejszych dni w roku. Petardy, fajerwerki, głośna muzyka – na pewno cieszą ludzi, są jednak przyczyną ogromnego stresu dla wielu zwierzaków… 

Każdego roku do Schroniska trafiają psy i koty, które spłoszone hukiem petard, uciekły właścicielom ze spacerów lub z posesji.

Nie da się jednak uniknąć tego problemu, ponieważ wielbicieli sylwestrowych huków nie brakuje. Jak przygotować psa lub kota na Sylwestra? Właścicielom czworonogów radzi Schronisko dla zwierząt w Gliwicach.

– Każde zwierzę inaczej reaguje na sytuację zagrożenia, ale jest kilka złotych zasad, które odpowiedziali opiekunowie psów i kotów powinni znać i stosować. Osoby adoptujące zwierzęta z gliwickiego Schroniska są uczulane na te kwestie. – mówi Barbara Malinowska, kierownik schroniska dla zwierząt w Gliwicach. 

1. Odpowiednio wcześniej wyjdź na długi spacer. Zmęcz psa zabawą, tak żeby wieczorem był mniej aktywny i senny. Nocne spacery ogranicz do minimum. Fatalnym pomysłem będzie zabranie psa, np. na Plac Krakowski na wspólną sylwestrową zabawę w tłumie ludzi z głośną muzyką i fajerwerkami.

2. Podczas spacerów pamiętaj o smyczy! Nawet posłuszny pies, spłoszony przez huk i wystrzały, może przestać wykonywać polecenia.

3. Jeżeli Twój pies zwykle przebywa w ogrodzie, przemyśl, czy na tę jedną noc nie zabrać go do domu. Jeżeli jednak zwierzę zostanie na dworze, upewnij się, czy bramy i furtki są zamknięte.

4. Zamknij okna, opuść rolety, włącz radio lub telewizor – szum zagłuszy nieco wystrzały fajerwerków.

5. Jeżeli zwierzę znajdzie w domu bezpieczne dla niego miejsce (w szafie, w łazience, za łóżkiem), pozwól mu się tam zaszyć. Nie wyciągaj pupila na siłę.

6. Możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii, który wyjątkowo wrażliwym zwierzętom przepisze odpowiedni lek na uspokojenie.

Co zrobić, jeżeli pomimo podjętych środków ostrożności, pupil zaginie? – Należy natychmiast skontaktować się ze Schroniskiem dla zwierząt  w Gliwicach pod nr stacjonarnym 32 305 09 43 lub tel komórkowym interwencyjnym 513 127 426. Może się okazać, że zwierzę już do nas trafiło. Wtedy ważne jest, żeby takiego psa lub kota jak najszybciej odebrać, bo dla zwierzaka wizyta w schronisku to trudne i bardzo stresujące doświadczenie. Warto też rozwiesić ogłoszenia ze zdjęciem psa lub kota w najbliższej okolicy. Coraz częściej z pomocą przychodzi Internet i najpopularniejsze portale. tłumaczy Barbara Malinowska, kierownik gliwickiego Schroniska dla zwierząt. – Poza tym jak co roku apelujemy, żeby zrezygnować z petard, które w wielu przypadkach są śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt wolnożyjących, jak ptaki i koty.– dodaje Malinowska.

źródło: MZUK Gliwice
fot. pixabay

Nic nie jadł od trzech dni… Wycieńczony leżał na ławce i zamarzał

Następny artykuł »

Pan Antoni do tej pory nie dał znaku życia. Choruje na alzheimera

Skomentuj

 

komentarzy 29

 1. fd
  2 stycznia 2017

  A w Krakowie nie było huku jak przy wybuchu bomb. Władze na prośbę właścicieli zwierząt zrezygnowały z pokazu. Da się!

 2. Kuki
  2 stycznia 2017

  Dzieci w obecnych czasach są głupie i bezmyślne. Małe debile – wybaczcie mi dosłowność ale nie da się mniej dosadnie. Wczoraj w nowy rok o 11.00 pod blokiem rzucały jak oszalałe “pierdzące” petardy i uciechy co nie miara. Czemu ma to służyć? Ani to ładne, ani zabawne ani niczego nie wnosi. Pies w łazience trzęsący się jak galareta a te małe ucieszone.
  Rodzice mają gdzieś bo pewnie zapijaczeni pod kanapą śpią.

 3. 31 grudnia 2016

  fajnie jak właściciele piesków zadbają żeby tej nocy miały schronienie w domu żeby nie musiały się wałęsać

 4. 31 grudnia 2016

  Z pozdrowieniami się przyłączam 🙂

 5. 31 grudnia 2016

  Meliska pomoże

 6. 30 grudnia 2016

  Psa się da wytrenować i przyzwyczaić do odgłosu fajerwerków. Jeśli nie miał jakiejś strasznej traumy, to jest to dość proste, wymaga niestety takich rzeczy, jak:
  – pomyślenie na miesiąc wcześniej
  – systematyczność
  – dyscyplina wszystkich domowników
  – czas
  – poświęcenie uwagi psu
  Profity są większe, bo psy przestają się bać też np. burzy (której już się nie da zakazać).

 7. 30 grudnia 2016

  Roman Sitarek ależ są tez takie kampanie o których Pan wspomina 🙂 zgadzam sie z Pana teza, ze właściciel ponosi odpowiedzialność natomiast szanowny Panie puszczanie fajerwerków teraz ( 30.12 godz.20) to nie jest dla mnie do przewidzenia . Właśnie wróciłam z psem, który o mały włos wyskoczył by z szelek … natomiast drugi pies w ubiegłym roku stracił słuch od wybuchu petardy 2.01 kiedy GÓWNIARZ rzucił mi ja pod nogi !

 8. 30 grudnia 2016

  Grażynka, to jest bardzo indywidualna sprawa. Jedne psy się boją, inne nie i nie zależy to od warunków w jakich mieszkają. Mam teraz dwie sunie i jedna się w ogóle nie stresuje, a druga nie chce nawet wyjść na dwór i w sylwestra musi być na środkach uspokajających, bo się boję, żeby nie zeszła na zawał. Żaden z moich poprzednich psów tak się nie bał.

 9. 30 grudnia 2016

  Jestem psiarą 50+ Moje psy niegdy się nie bały wystrzałów! Może mają dobry dom?

 10. 30 grudnia 2016

  Irena Bartoszek rozumiem, że oczekuje Pani że ja wezmę odpoweidzialność za innych?? Otórz informuję, że nie nie wezmę. Jak biorę sobie na łeb zwierza do domu, to i biorę na bary obowiązek dbania o zwierza, zabezpieczenia zwierza. Jak …?? Nie wiem, nie mam z tym póki co kłopotu. Wiem z czytania że są środku pomagające przetrwać te ciężkie chwile. Jestem przeciwny, zakazowi korzystania z “fajerwerków”. Szarpiemy się o dobro zwierząt, zapominając że LUDZIE LUDZIOM robią gorsze rzeczy niż tylko stres w jedna noc. Może, zamiast kampanii “nie strzelam” zróbmy kampanie, “nie spalam śmieci w piecu”, “nie wyrzucam jedzenia, pomagam innym”.

 11. 30 grudnia 2016

  pan może dzieci dopilnuje, a ta cała reszta niebożątek? mamusie zakupiły zabawki, żeby miały dzieciaczki zabawę

 12. 30 grudnia 2016

  Roman Sitarek ZAPRASZAM DO KNUROWA… ZOBACZY I USŁYSZY PAN MNIEJSZE WYSTRZAŁY… KOCHANE DZIECIACZKI MAJĄ FRAJDĘ, PSY NA PSYCHOTROPACH, A KTOŚ CZYT, RODZICE TO ZAKUPIŁ PRZECIEŻ MAŁOLATOM TAKIE FAJNE ZABAWKI, ŻEBY SIĘ NIE NUDZIŁY

 13. 30 grudnia 2016

  Grzegorz Gorol Napisałam w kontekście dla tych psów tak niespokojnych, że skaczą przez okno. Jeżeli takiego psa nie da się inaczej uspokoić to niestety dla niego są tylko tabletki.
  Ja swojemu ich podawać nigdy nie musiałam. Bał się ale wystarczyła nasza obecność a gdy wychodziliśmy obejrzeć fajerwerki, zawsze zostawiałam włączony telewizor czy muzykę. I mojemu psu to wystarczało. Na spacer też chodzę dużo wcześniej a potem dopiero nad ranem. Jeśli się chcę można tak zaplanować dzień żeby psu nic się nie stało.
  A co do sąsiadów, raz na jakiś czas nie umrę od głośnej muzyki więc nic nie zrobię.
  A hejt zostaw dla siebie.

 14. 30 grudnia 2016

  LOL. Tabletki uspokajające lekiem na całe zło. Nie wiem czy masz sąsiadów ale jeśli kiedyś wrócisz z pracy a oni będą robić głośną imprezę do rana też weźmiesz tabletkę czy ich uciszysz?

 15. 30 grudnia 2016

  To masz błędne wrażenie…

 16. 30 grudnia 2016

  Sama mam psa i także uważam, że obowiązkiem właściciela jest o tego psa zadbać. Jeżeli jest tak niespokojny w tę noc, weterynarz może dać tabletki uspakajające.
  Ogłoszenia typu “Nie strzelajcie fajerwerkami, to Wam nie da, a straszysz psa” dla mnie są śmieszne. Jak w centrum Gliwic pozbyć się fajerwerków? A mieszkam tuż przy Kraku. Co mi da, ze jedna pojedyncza osoba nie będzie strzelać tego dnia? Nic. Po prostu trzeba zadbać o swojego pupila i złagodzić mu stres a nie zrzucać winę na innych ludzi.
  Więc artykuł popieram, trzeba zadbać o bezpieczeństwo a nie brać psa na Krakowski jak nie raz to widziałam.

 17. 30 grudnia 2016

  Dokładnie, po jutrze będzie płacz jacy ludzie są źli, bo strzelali petardami…
  Weterynarze chyba jutro przyjmują, wiecie co robić?

 18. 30 grudnia 2016

  Niektóre psy boją się panicznie nawet w domu, po za tym wielokrotnie były przypadki u mnie na osiedlu że komuś petarda “wpadła” na balkon. Pirotechnika i alkohol najczęściej równa się głupie pomysły w zeszłym roku przed sylwestrem jakiś debil rzucił petardę zaraz obok psa znajomej, psa szybko złapała i tylko fakt że miała wojskowe buty spowodował że nie pokaleczyło jej nogi.

 19. 30 grudnia 2016

  Mam dziwne wrażenie, że niektórzy właściciele przeżywają sylwestra gorzej niż ich zwierzęta. Tylko współczuć tym drugim…

 20. 30 grudnia 2016

  sylwester jest raz w roku i psa na taką okolicznosc zamknąć w mieszkaniu to nie ucieknie małe dzieci niemowleta też mogą sie przestraszyc więc co takie obawy o psa

 21. 30 grudnia 2016

  Piotr naprawdę brak mi słów na ciebie zbrodniarzu

 22. 30 grudnia 2016

 23. 30 grudnia 2016

  Okropne! Naprawdę Piotr Ćwiklak tak robisz?!

 24. 30 grudnia 2016

  Piotr Ćwiklak mam nadzieję że w tym roku nie będziesz wrzucał swojemu psu petard do budy….

 25. 30 grudnia 2016

  Juz się wczoraj zaczęło

 26. 30 grudnia 2016

  Ja jestem zdania że każdy właściciel przyjmując do domu zwierza, bierze również na siebie obowiązek dbania o niego, bierze za niego odpowiedzialność. A ta jak wiadomo to nie tylko jeść i kupa. Trzeba o zwierza zadbać, zabezpieczyć. Tak samo i ja muszę zadbać, dopilnować swoich dzieci.

 27. 30 grudnia 2016

  Ale już te “wybuchy” pozasylwestrowe, są mniejsze i i dużo żadsze. łatwiej zapanować na zwierzem.

 28. 30 grudnia 2016

  Można zabezpieczyć psa. Problem w tym, że petardy nie wybuchają tylko w Sylwestra, a dużo wcześniej i po Sylwestrze jeszcze długo, długo też…

 29. 30 grudnia 2016

  i zaraz zacznie sie lawina ogloszen o zagubionych psach.. Bo ciezko psa zapiac na smycz. Panikujacego psa ciezko ubraz i w obroze i w szelki z 2 smyczami.. Trudno jest przewidziec.. A pozniej placz…

ogłoszenia


Na Sygnale

 • Mężczyzna prowadzi rower środkiem drogi, piesi spacerują w tunelu. Nagrania z DTŚ

  21 lipca 2017

  Takie nagrania z monitoringu to niemal codzienność... Dlaczego tak wiele osób ryzykuje życie i w dodatku łamie przepisy, które jednoznacznie mówią [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Postawił na nogi wszystkie służby ratownicze. Seria fałszywych alarmów

  20 lipca 2017

  W sprawach zgłoszeń wszystkie służby ratownicze muszą interweniować najszybciej, jak to możliwe. Tak też działo się [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wymyślił rozbój, by zobaczyć jak pracuje policja i nie chciało mu się iść do pracy

  29 czerwca 2017

  Kilkunastu policjantów oraz pies tropiący zaangażowano w poszukiwania sprawców rozboju z użyciem przedmiotu przypominającego broń [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Zatłukł psa szpadlem. O zdarzeniu policję powiadomiła córka sprawcy

  28 czerwca 2017

  Policjanci z ,,piątki" zatrzymali 60-letniego mieszkańca Sośnicy, który zabił swojego psa. Mężczyzna tłumaczył, że [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Rozrzuca mięso naszpikowane ostrymi przedmiotami i trującymi substancjami

  20 czerwca 2017

  Policja cały czas monitoruje teren m.in. os. Sikornik w poszukiwaniu przestępcy, który zadaje cierpienia psom. Chodzi o rozrzucanie mięsa [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • inwestycje

 • 30 mln złotych z Unii Europejskiej dla Gliwic na poprawę bezpieczeństwa

  25 lipca 2017

  Blisko 30 mln zł z Unii Europejskiej otrzymały Gliwice na realizację działań w zakresie modernizacji [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Często dochodzi tu do stłuczek. Skrzyżowanie zostanie przebudowane

  25 lipca 2017

  Kierowcy wymuszają tam pierwszeństwo przejazdu i nie zachowują bezpiecznego odstępu między pojazdami. Na skrzyżowaniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Zamiast 10 zł/m2 najemcy będą musieli płacić 20? Na razie”mieszkanie+” na minus

  05 lipca 2017

  Jesienią ubiegłego roku Gliwice przystąpiły do rządowego programu „Mieszkanie+”. Jak na razie program ten ma bardzo wiele niewiadomych [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • 25 milionów na remonty szkół i przedszkoli. 55 placówek do modernizacji

  03 lipca 2017

  55 – to liczba gliwickich przedszkoli, szkół i innych miejskich placówek oświatowych, w których na ten rok zaplanowano szereg przedsięwzięć [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Budżet Obywatelski działa. Kolejne z zadań wybranych przez mieszkańców wykonane

  19 czerwca 2017

  Przedsięwzięcie było jednym z zadań wybranych przez mieszkańców w ubiegłorocznym głosowaniu nad budżetem obywatelskim [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • pomagamy

 • Tydzień dla Hospicjum rozpocznie się już w tę sobotę na Stadionie Miejskim

  16 czerwca 2017

  Rozpoczęła się dystrybucja cegiełek wspierających wyjątkowe wydarzenie charytatywne – Tydzień dla Hospicjum (17-24 czerwca) [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Poszukiwany

 • Pan Antoni do tej pory nie dał znaku życia. Choruje na alzheimera

  30 grudnia 2016

  Trwają intensywne poszukiwania 79-letniego Antoniego Franczyka. Każdy, kto zna miejsce jego aktualnego pobytu lub w ostatnim [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież piast gliwice policja portal gliwice remont Sport w Gliwicach straż miejska UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wypadek ZDM