SKOK
sylwester-zwierzeta-gliwice

Podziel się!

Dla nich to paniczny strach i ból. Spłoszone hukiem petard biegną na oślep

tekst alternatywny


Nasze zwierzęta czeka jutro jeden z najtrudniejszych dni w roku. Petardy, fajerwerki, głośna muzyka – na pewno cieszą ludzi, są jednak przyczyną ogromnego stresu dla wielu zwierzaków… 

Każdego roku do Schroniska trafiają psy i koty, które spłoszone hukiem petard, uciekły właścicielom ze spacerów lub z posesji.

Nie da się jednak uniknąć tego problemu, ponieważ wielbicieli sylwestrowych huków nie brakuje. Jak przygotować psa lub kota na Sylwestra? Właścicielom czworonogów radzi Schronisko dla zwierząt w Gliwicach.

– Każde zwierzę inaczej reaguje na sytuację zagrożenia, ale jest kilka złotych zasad, które odpowiedziali opiekunowie psów i kotów powinni znać i stosować. Osoby adoptujące zwierzęta z gliwickiego Schroniska są uczulane na te kwestie. – mówi Barbara Malinowska, kierownik schroniska dla zwierząt w Gliwicach. 

1. Odpowiednio wcześniej wyjdź na długi spacer. Zmęcz psa zabawą, tak żeby wieczorem był mniej aktywny i senny. Nocne spacery ogranicz do minimum. Fatalnym pomysłem będzie zabranie psa, np. na Plac Krakowski na wspólną sylwestrową zabawę w tłumie ludzi z głośną muzyką i fajerwerkami.

2. Podczas spacerów pamiętaj o smyczy! Nawet posłuszny pies, spłoszony przez huk i wystrzały, może przestać wykonywać polecenia.

3. Jeżeli Twój pies zwykle przebywa w ogrodzie, przemyśl, czy na tę jedną noc nie zabrać go do domu. Jeżeli jednak zwierzę zostanie na dworze, upewnij się, czy bramy i furtki są zamknięte.

4. Zamknij okna, opuść rolety, włącz radio lub telewizor – szum zagłuszy nieco wystrzały fajerwerków.

5. Jeżeli zwierzę znajdzie w domu bezpieczne dla niego miejsce (w szafie, w łazience, za łóżkiem), pozwól mu się tam zaszyć. Nie wyciągaj pupila na siłę.

6. Możesz skonsultować się z lekarzem weterynarii, który wyjątkowo wrażliwym zwierzętom przepisze odpowiedni lek na uspokojenie.

Co zrobić, jeżeli pomimo podjętych środków ostrożności, pupil zaginie? – Należy natychmiast skontaktować się ze Schroniskiem dla zwierząt  w Gliwicach pod nr stacjonarnym 32 305 09 43 lub tel komórkowym interwencyjnym 513 127 426. Może się okazać, że zwierzę już do nas trafiło. Wtedy ważne jest, żeby takiego psa lub kota jak najszybciej odebrać, bo dla zwierzaka wizyta w schronisku to trudne i bardzo stresujące doświadczenie. Warto też rozwiesić ogłoszenia ze zdjęciem psa lub kota w najbliższej okolicy. Coraz częściej z pomocą przychodzi Internet i najpopularniejsze portale. tłumaczy Barbara Malinowska, kierownik gliwickiego Schroniska dla zwierząt. – Poza tym jak co roku apelujemy, żeby zrezygnować z petard, które w wielu przypadkach są śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt wolnożyjących, jak ptaki i koty.– dodaje Malinowska.

źródło: MZUK Gliwice
fot. pixabay

Nic nie jadł od trzech dni… Wycieńczony leżał na ławce i zamarzał

Następny artykuł »

Pan Antoni do tej pory nie dał znaku życia. Choruje na alzheimera

Skomentuj

 

komentarzy 29

 1. fd
  2 stycznia 2017

  A w Krakowie nie było huku jak przy wybuchu bomb. Władze na prośbę właścicieli zwierząt zrezygnowały z pokazu. Da się!

 2. Kuki
  2 stycznia 2017

  Dzieci w obecnych czasach są głupie i bezmyślne. Małe debile – wybaczcie mi dosłowność ale nie da się mniej dosadnie. Wczoraj w nowy rok o 11.00 pod blokiem rzucały jak oszalałe “pierdzące” petardy i uciechy co nie miara. Czemu ma to służyć? Ani to ładne, ani zabawne ani niczego nie wnosi. Pies w łazience trzęsący się jak galareta a te małe ucieszone.
  Rodzice mają gdzieś bo pewnie zapijaczeni pod kanapą śpią.

 3. 31 grudnia 2016

  fajnie jak właściciele piesków zadbają żeby tej nocy miały schronienie w domu żeby nie musiały się wałęsać

 4. 31 grudnia 2016

  Z pozdrowieniami się przyłączam 🙂

 5. 31 grudnia 2016

  Meliska pomoże

 6. 30 grudnia 2016

  Psa się da wytrenować i przyzwyczaić do odgłosu fajerwerków. Jeśli nie miał jakiejś strasznej traumy, to jest to dość proste, wymaga niestety takich rzeczy, jak:
  – pomyślenie na miesiąc wcześniej
  – systematyczność
  – dyscyplina wszystkich domowników
  – czas
  – poświęcenie uwagi psu
  Profity są większe, bo psy przestają się bać też np. burzy (której już się nie da zakazać).

 7. 30 grudnia 2016

  Roman Sitarek ależ są tez takie kampanie o których Pan wspomina 🙂 zgadzam sie z Pana teza, ze właściciel ponosi odpowiedzialność natomiast szanowny Panie puszczanie fajerwerków teraz ( 30.12 godz.20) to nie jest dla mnie do przewidzenia . Właśnie wróciłam z psem, który o mały włos wyskoczył by z szelek … natomiast drugi pies w ubiegłym roku stracił słuch od wybuchu petardy 2.01 kiedy GÓWNIARZ rzucił mi ja pod nogi !

 8. 30 grudnia 2016

  Grażynka, to jest bardzo indywidualna sprawa. Jedne psy się boją, inne nie i nie zależy to od warunków w jakich mieszkają. Mam teraz dwie sunie i jedna się w ogóle nie stresuje, a druga nie chce nawet wyjść na dwór i w sylwestra musi być na środkach uspokajających, bo się boję, żeby nie zeszła na zawał. Żaden z moich poprzednich psów tak się nie bał.

 9. 30 grudnia 2016

  Jestem psiarą 50+ Moje psy niegdy się nie bały wystrzałów! Może mają dobry dom?

 10. 30 grudnia 2016

  Irena Bartoszek rozumiem, że oczekuje Pani że ja wezmę odpoweidzialność za innych?? Otórz informuję, że nie nie wezmę. Jak biorę sobie na łeb zwierza do domu, to i biorę na bary obowiązek dbania o zwierza, zabezpieczenia zwierza. Jak …?? Nie wiem, nie mam z tym póki co kłopotu. Wiem z czytania że są środku pomagające przetrwać te ciężkie chwile. Jestem przeciwny, zakazowi korzystania z “fajerwerków”. Szarpiemy się o dobro zwierząt, zapominając że LUDZIE LUDZIOM robią gorsze rzeczy niż tylko stres w jedna noc. Może, zamiast kampanii “nie strzelam” zróbmy kampanie, “nie spalam śmieci w piecu”, “nie wyrzucam jedzenia, pomagam innym”.

 11. 30 grudnia 2016

  pan może dzieci dopilnuje, a ta cała reszta niebożątek? mamusie zakupiły zabawki, żeby miały dzieciaczki zabawę

 12. 30 grudnia 2016

  Roman Sitarek ZAPRASZAM DO KNUROWA… ZOBACZY I USŁYSZY PAN MNIEJSZE WYSTRZAŁY… KOCHANE DZIECIACZKI MAJĄ FRAJDĘ, PSY NA PSYCHOTROPACH, A KTOŚ CZYT, RODZICE TO ZAKUPIŁ PRZECIEŻ MAŁOLATOM TAKIE FAJNE ZABAWKI, ŻEBY SIĘ NIE NUDZIŁY

 13. 30 grudnia 2016

  Grzegorz Gorol Napisałam w kontekście dla tych psów tak niespokojnych, że skaczą przez okno. Jeżeli takiego psa nie da się inaczej uspokoić to niestety dla niego są tylko tabletki.
  Ja swojemu ich podawać nigdy nie musiałam. Bał się ale wystarczyła nasza obecność a gdy wychodziliśmy obejrzeć fajerwerki, zawsze zostawiałam włączony telewizor czy muzykę. I mojemu psu to wystarczało. Na spacer też chodzę dużo wcześniej a potem dopiero nad ranem. Jeśli się chcę można tak zaplanować dzień żeby psu nic się nie stało.
  A co do sąsiadów, raz na jakiś czas nie umrę od głośnej muzyki więc nic nie zrobię.
  A hejt zostaw dla siebie.

 14. 30 grudnia 2016

  LOL. Tabletki uspokajające lekiem na całe zło. Nie wiem czy masz sąsiadów ale jeśli kiedyś wrócisz z pracy a oni będą robić głośną imprezę do rana też weźmiesz tabletkę czy ich uciszysz?

 15. 30 grudnia 2016

  To masz błędne wrażenie…

 16. 30 grudnia 2016

  Sama mam psa i także uważam, że obowiązkiem właściciela jest o tego psa zadbać. Jeżeli jest tak niespokojny w tę noc, weterynarz może dać tabletki uspakajające.
  Ogłoszenia typu “Nie strzelajcie fajerwerkami, to Wam nie da, a straszysz psa” dla mnie są śmieszne. Jak w centrum Gliwic pozbyć się fajerwerków? A mieszkam tuż przy Kraku. Co mi da, ze jedna pojedyncza osoba nie będzie strzelać tego dnia? Nic. Po prostu trzeba zadbać o swojego pupila i złagodzić mu stres a nie zrzucać winę na innych ludzi.
  Więc artykuł popieram, trzeba zadbać o bezpieczeństwo a nie brać psa na Krakowski jak nie raz to widziałam.

 17. 30 grudnia 2016

  Dokładnie, po jutrze będzie płacz jacy ludzie są źli, bo strzelali petardami…
  Weterynarze chyba jutro przyjmują, wiecie co robić?

 18. 30 grudnia 2016

  Niektóre psy boją się panicznie nawet w domu, po za tym wielokrotnie były przypadki u mnie na osiedlu że komuś petarda “wpadła” na balkon. Pirotechnika i alkohol najczęściej równa się głupie pomysły w zeszłym roku przed sylwestrem jakiś debil rzucił petardę zaraz obok psa znajomej, psa szybko złapała i tylko fakt że miała wojskowe buty spowodował że nie pokaleczyło jej nogi.

 19. 30 grudnia 2016

  Mam dziwne wrażenie, że niektórzy właściciele przeżywają sylwestra gorzej niż ich zwierzęta. Tylko współczuć tym drugim…

 20. 30 grudnia 2016

  sylwester jest raz w roku i psa na taką okolicznosc zamknąć w mieszkaniu to nie ucieknie małe dzieci niemowleta też mogą sie przestraszyc więc co takie obawy o psa

 21. 30 grudnia 2016

  Piotr naprawdę brak mi słów na ciebie zbrodniarzu

 22. 30 grudnia 2016

 23. 30 grudnia 2016

  Okropne! Naprawdę Piotr Ćwiklak tak robisz?!

 24. 30 grudnia 2016

  Piotr Ćwiklak mam nadzieję że w tym roku nie będziesz wrzucał swojemu psu petard do budy….

 25. 30 grudnia 2016

  Juz się wczoraj zaczęło

 26. 30 grudnia 2016

  Ja jestem zdania że każdy właściciel przyjmując do domu zwierza, bierze również na siebie obowiązek dbania o niego, bierze za niego odpowiedzialność. A ta jak wiadomo to nie tylko jeść i kupa. Trzeba o zwierza zadbać, zabezpieczyć. Tak samo i ja muszę zadbać, dopilnować swoich dzieci.

 27. 30 grudnia 2016

  Ale już te “wybuchy” pozasylwestrowe, są mniejsze i i dużo żadsze. łatwiej zapanować na zwierzem.

 28. 30 grudnia 2016

  Można zabezpieczyć psa. Problem w tym, że petardy nie wybuchają tylko w Sylwestra, a dużo wcześniej i po Sylwestrze jeszcze długo, długo też…

 29. 30 grudnia 2016

  i zaraz zacznie sie lawina ogloszen o zagubionych psach.. Bo ciezko psa zapiac na smycz. Panikujacego psa ciezko ubraz i w obroze i w szelki z 2 smyczami.. Trudno jest przewidziec.. A pozniej placz…

ogłoszenia

remonty

 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowanie. Remont Jagiellońskiej

  12 stycznia 2018

  Mimo że tramwaje nie jeżdżą po Gliwicach już od blisko 9 lat, w naszym mieście wciąż pozostały fragmenty nieusuniętych torowisk [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM