spot_img
spot_img

Dlaczego warto segregować odpady? Wyjaśnia Natezja

W Polsce przyjęto nowe cele dotyczące gospodarowania odpadami. Już w 2019 roku zgodnie z Dyrektywami PE i Rady Unii Europejskiej 2018/850 i 2018/851 poziom odpadów segregowanych przekazywanych do recyklingu ma wynieść 40%. W kolejnych latach ich udział ma dojść do 65%. Aktualnie w naszym kraju ilość odpadów przekazywanych do ponownego użycia waha się pomiędzy 20 a 30%.

— Taka ilość odpadów segregowanych jest niewystarczająca do osiągnięcia zamierzonych poziomów. Odpady zmieszane są ogromnym potencjałem, którego odpowiednie zagospodarowanie będzie miało decydujące znaczenie. Ważne, żeby odpowiednio postępować z odpadami. Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku należy je dzielić na: papier, szkło, odpady ulegające biodegradacji, tworzywa sztuczne, metal i opakowania wielomateriałowe. — tłumaczą założycielki firmy Natezja, dla których priorytetem jest ekologia. Firmie towarzyszy hasło „segreguj odpady, ratuj środowisko”. Na co dzień pracownicy Natezji zajmują się m.in. odbiorem odpadów komunalnych, utrzymaniem czystości miejsc użytku publicznego oraz terenów zielonych czy konserwacją i bieżącym utrzymaniem rowów melioracyjnych i potoków.

W obecnym konsumpcyjnym trybie życia produkujemy coraz więcej odpadów, które niewłaściwie gospodarowane trafiają do środowiska. Przykładowo proces rozkładu tworzyw sztucznych trwa kilka tysięcy lat i niesie za sobą m.in. zanieczyszczenia wód gruntowych oraz uwalnianie niebezpiecznych związków. Oprócz niezmiernie ważnej roli dla ekologii segregowanie odpadów może spowodować zmniejszenie opłat ponoszonych przez każdego z nas.

Dlaczego tak może się stać?

— Każda Gmina zobowiązana jest zapewnić edukację ekologiczną, czystość i porządek na swoim terenie, a w szczególności zapewnić osiągnięcie odpowiednich poziomów recyklingu. W razie nieosiągnięcia tego poziomu podmiot, który został do tego zobowiązany musi zapłacić karę za brakującą masę odpadów segregowanych. Dlatego nie jest prawdą, że wszystkie odpady są mieszane i składowane w jedno miejsce. — mówią właścicielki Natezji.

Zmiany wprowadzone ustawami z dnia 20 lipca 2018r. zakładają kary pieniężne między innymi za mieszanie odpadów niebezpiecznych (np.: baterie, leki, farby, oleje) z odpadami bezpiecznymi, wylewania olejów odpadowych do wód, gleby lub ziemi, rozcieńczanie lub sporządzanie mieszanin odpadów. Bardzo ważne jest, żeby wszystkie przeterminowane leki oddać we wskazane miejsca. Wylewanie leków do kanalizacji czy wrzucanie do kosza na odpady jest niedopuszczalne i niebezpieczne.

Wstępne przesegregowanie odpadów, a w szczególności zadbanie o ich czystość również zmniejsza koszty poniesione przez firmy przetwarzające odpady, co przełoży się na niższe ceny dla mieszkańców. Pojemniki i opakowania muszą być puste i czyste. Ważne, żeby zgniatać odpady (plastik, papier, metal), aby zminimalizować ilość worków przeznaczonych do segregacji.

Jak podkreślają właścicielki Natezji, najważniejsza jest edukacja ekologiczna, wsparcie wszystkich, którym czystość naszej ziemi nie jest obojętna i dodają, że segregacja każdego rodzaju odpadów przyczynia się do ochrony środowiska, w którym żyjemy:

Selektywna zbiórka makulatury ogranicza zużycie wody, energii i zanieczyszczenia powietrza. Zmniejsza się liczba wyciętych drzew – tona papieru pozwala zaoszczędzić około 17 drzew.

Recykling tworzyw sztucznych, butelek PET zużywa mniej energii niż produkcja pierwotna, tak więc oszczędzamy paliwo i ograniczamy emisję CO2. Obecnie technologie pozwalają na przerobienie butelek PET na pędzle, folie, polary, a nawet meble.

Szkło ma takie właściwości, że można je przetwarzać nieskończoną ilość razy. Proces ponownego przetwarzania jest mniej energochłonny i pozwala zaoszczędzić surowce potrzebne do jego produkcji.

Dzięki segregacji zwiększa się nasza świadomość ekologiczna, uczymy się nawyków oszczędności i porządku.

Chroniąc zasoby naturalne teraz, przyczyniamy się do lepszego życia naszych dzieci i wnuków.

Segreguj odpady, ratuj środowisko!

Tekst powstał we współpracy z firmą Natezja.
Więcej informacji na stronie internetowej: natezja.pl
Tel. 32 700 76 36, 503 811 312


client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,217FaniLubię
14,747ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły