mad mobil

Podziel się!

Fundusz zapewniał, ale kontraktu nie dał. Miasto znowu musi ratować szpital


reklamatekst alternatywny


Pomimo zapewnień Narodowego Funduszu Zdrowia, uruchomiona rok temu w Szpitalu Miejskim nr 4 nowoczesna pracownia kardiologii inwazyjnej jest wciąż bez kontraktu. Między innymi z powodu braku wystarczającego finansowania zaczął narastać dług „czwórki”. Placówkę kolejny raz musiało ratować miasto, choć finansowanie służby zdrowia nie jest generalnie zadaniem samorządu.

Rada Miasta Gliwice niemal jednogłośnie zdecydowała o ratowaniu finansów Szpitala Miejskiego nr 4 i wsparciu go kwotą prawie 20 milionów złotych.

Jak wielokrotnie podkreślano na sesji, do narastania zadłużenia samorządowego szpitala stale przyczynia się Narodowy Fundusz Zdrowia, który pomimo zapewnień do dziś nie przyznał finansowania na usługi kardiologiczne w placówce. Obecnie „czwórka” dochodzi swoich praw przed sądem.

Od lat gliwickie szpitale są nierówno i niesprawiedliwie traktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, co poważnie uderza w ich finanse. Straty miejskich szpitali zawsze wyrównywało miasto (także w ubiegłym roku), bo bez zastrzyku pieniędzy tak ważne dla gliwiczan instytucje upadłyby.

Choć finansowanie służby zdrowia nie jest zadaniem samorządu, to przez działania NFZ-u i rządu coraz więcej kosztów w tym zakresie przerzucanych jest na gminy.

Rok temu w Szpitalu Miejskim nr 4 została uruchomiona nowoczesna pracownia kardiologii inwazyjnej, dla której kontrakt gwarantował władzom miasta osobiście dyrektor śląskiego oddziału NFZ. Słowa do dziś nie dotrzymał. Z powodu braku  finansowania dla oddziału, zaczął narastać dług placówki.

– Koszty kardiologii liczone na najniższym możliwym poziomie już w kwietniu tego roku przekroczyły 5 mln zł, co stanowi ponad jedną czwartą obecnych zobowiązań szpitala. W tej sytuacji Szpital Miejski nr 4 złożył w sądzie skargę na działania Funduszu. Na finał tej historii nie możemy jednak patrzeć z boku. Naszym obowiązkiem jako organu założycielskiego jest ratowanie tego  szpitala –  przekonywał radnych przed tygodniem Zygmunt Frankiewicz.

Samorząd zgodził się na udzielenie długoterminowej pożyczki na kwotę 19,8 mln zł (płatnej w 200 ratach, z 10-letnim okresem karencji). Ma to pozwolić Szpitalowi Miejskiemu nr 4 odzyskać częściową płynność finansową i wiarygodność wśród partnerów handlowych, ograniczyć koszty wynikające z dochodzenia przez kontrahentów swoich wierzytelności oraz przywrócić stabilizację w codziennym funkcjonowaniu.

 

źródło: UM Gliwice / foto: Z. Daniec


reklama


Od dzisiaj w gliwickim Urzędzie Miejskim zapłacisz kartą, bez prowizji

Następny artykuł »

Pierwszy taki w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta

Skomentuj

 

komentarzy 9

 1. aleks
  23 czerwca 2018

  To nie miasto ratuje . Tylko jest to obowiązek poniekąd , gdyż ludzie płacą podatki aby na takie rzeczy też starczało i w razie konieczności był .

 2. 21 czerwca 2018

  Zlikwidować NFZ

 3. 21 czerwca 2018

  Co robi minister zdrowia ? Czy ktoś ma kontrolę nad NFZ , co oni robią z tymi pieniędzmi ? Czy tylko nagrody sobie fundują ????

 4. 21 czerwca 2018

  Młodzież (16+)i emeryci również sa pracujący.Znam takich wielu.I to nie na czarno więc skladki odprowadzaja.Emeryci ponadto odprowadzaja ponownie podatek od emerytury a wiec i składkę szpitalna.Poza tym zarobki w Gliwicach sa dobre wiec kwoty jakie NFZ dostaje tez nie sa male.Ale od nich cos dostać to juz trudno…

 5. 21 czerwca 2018

  W tych “ok. 180 tys. …” są dzieci, młodzież, renciści, emeryci, osoby bezrobotne oraz osoby pracujące. Ci ostatni z całą pewnością nie stanowią 50 %. Obstawiam, że przy “bardzo, bardzo dobrych wiatrach” liczba pracujących Gliwiczan nie przekracza 20 – 24 % z liczby 180 000.

 6. 21 czerwca 2018

  No tak wyglada właśnie ta dobra zmiana. Platfusy niszczyły szpitale bo zależało im zeby ludzie szybko umierali a poplecznicy kaczora robią dokładnie to samo. Zniszczyć szpitale i wszystko na co mamy wpływ tam gdzie rządzi niepisowski prezydent czy burmistrz. Ludzie zrzuca winę na niego i być może wybiorą kogoś z PiS. Wasze niedoczekanie! Ktoś powinien stanąć przed trybunałem stanu za takie traktowanie ludzi którzy całe życie płaca wysoki haracz zwany składka zdrowotna w ZUS zeby pózniej nie mieć prawa isc do szpitala czy lekarza.

 7. 21 czerwca 2018

  Co się dzieje z NFZ? Czy aż tak ważna rolę odgrywają relacje polityczne między władzą rządzącą a samorządem? Chyba wszyscy Polacy zasługują na dostęp do opieki zdrowotnej. Nie możemy być uzależnieni od decyzji podejmowanych w Warszawie… Jak długo miasto ma ratować szpitale?

 8. 21 czerwca 2018

  Ok 180 tys ludzi w miescie.Polowa z tego pewnie pracuje.Ile miesięcznie idzie na NFZ od lat???A oni łaskę robia ze dadzą finansowanie.No zesz nie moge!!!

 9. 21 czerwca 2018

  o tak jak zwykle obiecanki cacanki a głupi naród wierzy. Gliwice maja kasę więc mogą do szpitali dokładać i dlatego jeszcze funkcjonują a co mają zrobic te mnie zamożne miasta- zaraz zacznie się zamykanie szpitali -oczywiście w miastach w których nie rządzi PIS.

WIZYTÓWKI

ogłoszenia

 • Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie. Tanio

  12 lipca 2018

  reklama 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie, w pełni umeblowane. Kontakt: 605 230 345 reklama

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca na terenie Gliwic i okolic. Poszukiwani pracownicy remontowo-budowlani

  31 maja 2017

  Zatrudnię pracowników remontowo - budowlanych od zaraz. Praca na terenie Gliwic i okolic. Telefon: 602-424-822 [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • remonty

 • Dobra wiadomość dla kierowców! Rondo turbinowe przy Bojkowskiej jest już gotowe

  30 sierpnia 2018

  Rondo turbinowe przy ul. Bojkowskiej to jeden z elementów południowej obwodnicy miasta. Jego budowa zakończyła się na początku lipca, a [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Węzeł DK 88 – DTŚ – Portowa sprawia kierowcom trudności. ZDM planuje zmiany

  30 lipca 2018

  Drogowcy przeanalizują możliwość poprawy komunikacji w tych miejscach, tak aby „turbina” przy ul. Portowej i zjazdy z [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wyciągną tory, wymienią nawierzchnię… Rusza remont Jagiellońskiej!

  27 lipca 2018

  Stan nawierzchni ul. Jagiellońskiej jest kiepski. Do tego dochodzi zmora wielu kierowców, czyli zalegające tam od niemal 9 lat torowisko [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklama Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice media w Gliwicach policja portal gliwice Sport w Gliwicach straż miejska UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM