SixSilver Jubiler Gliwice

Areszt śledczy znajduje się w centrum miasta, między ulicami Wieczorka a Młyńską. Jest jednostką penitencjarną przeznaczoną tylko dla mężczyzn

Historia gliwickiego aresztu sięga 1868 roku. Wtedy powstała najstarsza część budynku. Co ciekawe, na terenie więzienia działała niegdyś wytwórnia szczotek do butów oraz pudełek na zapałki. Pracowało tam  około 100 więźniów. Drugie skrzydło budynku pojawiło się dopiero w 1902 r, a rok później zadecydowano o rozbudowie jednostki o budynek administracyjny.

FORUM

Kiedyś osadzano tam też kobiety, które były ściśle oddzielone od oddziału męskiego. Było to jedyne na Górnym Śląsku więzienie śledcze, w którym przebywali skazani na okres do 1 roku.

Jak możemy przeczytać na stronie Służby Więziennej, w czasie II Wojny Światowej w jednostce przebywały m.in. polskie rodziny z dziećmi. Po wycofaniu się okupanta niemieckiego, więzienie przejął Urząd Bezpieczeństwa Publicznego.

W areszcie osadzono m.in. osoby podejrzane o dokonanie zbrodni wojennych, funkcjonariuszy SS i obywateli niemieckich, a także żołnierzy Armii Krajowej.

 

foto: z zasobów archiwalnych Bohdana Żyły

6 KOMENTARZE

  1. Wydaje mi się ,że na terenie Gliwic , Zabrza rzekomy wspomniany ‘okupant niemiecki’ był na swoim, w ten sposób można by pisać np. o Rzeszowie czy Łodzi ale nie o rdzennych ziemiach niemieckich a wojska sowieckie przejęły rolę okupanta.
    Louiss

  2. Odsyłam do książki Johna Sacka “Oko za oko” wszystkich tych, którzy chcą się dowiedzieć co tak naprawdę działo się w gliwickim areszcie śledczym za czasów NKWD i UB.

    Dla czytelników o mocnych nerwach!
    Nb. wydanej drukiem po polsku w Gliwicach.

    Znaleźć moźna ją w formacie pdf. w sieci.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here