SKOK

Podziel się!

Ranking serwisu Oponeo: Gliwice wśród miast najbardziej przyjaznych kierowcom

tekst alternatywny


Poznaj motoryzacyjne plusy i minusy Gliwic

 

Druga pozycja wśród miast do 300 tysięcy mieszkańców, w których poruszamy się najszybciej, średnia prędkość jazdy w centrum wynosząca 32 km/h i tylko 7 kolizji na 1000 mieszkańców – to tylko niektóre powody, dla których Gliwice są lubiane przez kierowców.

Zobacz, czy warto się przez nie przejechać czy też lepiej omijać je szerokim łukiem. Poznaj motoryzacyjne plusy i minusy Gliwic.

Zestawienie przygotowane zostało przez firmę oponeo.pl przy współpracy z systemem
Yanosik. Według Rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom najważniejsze zalet jazdy w
Gliwicach to:

Wygodna jazda w centrum i poza granicami

Według danych zebranych przez serwis oponeo.pl średnia prędkość jazdy w centrum wynosi 32 km/h. To tyle co w Gdańsku czy Szczecinie i o 1 km/h wolniej niż w Częstochowie czy Toruniu. Wśród miast do 300 tysięcy mieszkańców szybciej jeździ się tylko w centrum Katowic – 34 km/h. Oczywiście, poza centrum, poruszamy się o wiele szybciej. Gdy wyjedziemy na obrzeża miasta licznik statystycznie wskazuje prawie 55 km/h. To jak na polskie warunki dosyć szybko, zważywszy na fakt, że wśród największych miast Polski szybciej jeździ się tylko poza centrum Częstochowy, tam kierowcy osiągają średnio 57 km/h. Niewątpliwym plusem jazdy po Gliwicach jest fakt, że kierowcy nie muszą narzekać na stanie w korkach. Zwykle jazda odbywa się płynnie.

Wysokie bezpieczeństwo jazdy

Duża, porównując do innych polskich miast, średnia prędkość jazdy nie obniża
bezpieczeństwa na gliwickich drogach. Wręcz przeciwnie. W 2017 roku odnotowano tylko 7 kolizji na 1000 mieszkańców, co czyni Gliwice drugim po Kielcach najbezpieczniejszym miastem w Polsce. Niewiele gorzej jest w Radomiu, gdzie w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, zgłoszono 7,3 kolizji i Sosnowcu, gdzie współczynnik wyniósł 7,5.

Sześciogodzinna strefa płatnego parkowania

W odróżnieniu od Krakowa, Warszawy, Torunia, Łodzi czy Poznania, gdzie strefa płatnego parkowania obowiązuje 10 godzin, w Gliwicach czas odpłatnego parkowania został ograniczony do 8 godzin. Strefa płatnego parkowania krócej obowiązuje tylko w niektórych dzielnicach Gdańska – tam kierowcy parkują odpłatnie przez 6 godzin w dni robocze. Na tym tle bezkonkurencyjny okazuje się być Sosnowiec, gdzie kierowcy mogą parkować o każdej porze dnia i nocy zupełnie za darmo.

Niższe niż w innych miastach ceny paliw

Gliwickie stacje paliw mogą się poszczycić nieco niższymi niż w pozostałych regionach
cenami paliw. Koszt, jaki musiał ponieść kierowca tankujący w Gliwicach wynosi
odpowiednio: 4,52 zł – PB, 4,35 zł – ON oraz 2,01 zł – LPG. Taniej było tylko w przypadku benzyny w Gdyni (4,46 zł), w Sosnowcu (4,46 zł) oraz Radomiu (4,51 zł), w przypadku ON w Sosnowcu (4,31 zł) i Gdyni (4,34 zł), a w przypadku gazu w Kielcach (1,96 zł), Katowicach (1,98 zł) i Rzeszowie, gdzie cena była tylko o 1 grosz niższa niż w Gliwicach.

Oprócz ewidentnych zalet, jazda po tym śląskim mieście wiąże się też z kilkoma
niedogodnościami takimi jak:

Wyższe niż w większości miast opłaty parkingowe

Najniższa opłata parkingowa w Gliwicach wynosi 2,51 zł. Tym samym zajmują one 7. na 10 możliwych miejsc w kategorii: najtańsze miasto (do 300 tys. mieszkańców) w kategorii parkowania. Wśród 10 polskich miast do 300 tysięcy mieszkańców więcej zapłacimy tylko w Toruniu – 2,6 zł, Radomiu – 2,7 zł oraz Gdyni – 2,88 zł. Wpływy do budżetu miasta za opłatę parkingową w 2016 roku wyniosły 5,4 mln zł. To niemal połowa przychodów znacznie większego Wrocławia (11,3 mln zł).

Wyższe koszty ubezpieczenia

Za ubezpieczenie mieszkańcy Gliwic muszą zapłacić 809 złotych, co czyni miasto trzecim
najdroższym wśród ośrodków do 300 tysięcy mieszkańców. Więcej płaci się tylko w
Katowicach – 820 zł i w Gdyni – 1019 zł.

Droższa wymiana opon niż w innych miastach

Gliwice w zestawieniu porównującym ceny wymiany jednej opony w dziesięciu miastach do 300 tysięcy mieszkańców zajmuje dopiero 7. pozycję. W Gliwicach za wymianę jednej opony w rozmiarze 205/55 R16 zapłacimy 22,5 zł. Drożej jest tylko w Katowicach (23,75 zł), w Gdyni (24,93 zł) oraz Sosnowcu, gdzie za tego rodzaju usługę trzeba zapłacić średnio aż 31,25 zł.

Gliwice świętują 3 maja. Zobacz program uroczystych i widowiskowych obchodów

Skomentuj

 

komentarzy 7

 1. Klementyna
  16 kwietnia 2018

  Tytuł winien brzmieć: “Gliwice najbardziej nieprzyjaznym miastem dla mieszkańców”. Od 25 lat gliwicki pieszy traktowany jako drugi sort.

 2. ada
  13 kwietnia 2018

  Chciałbym podziękować za dodatkowe światła na Toszeckiej. Sparaliżowany ruch, korki nawet o 11. Kiedyś nie do pomyślenia.

 3. ja
  13 kwietnia 2018

  To akurat powód do wstydu. Jeszcze chwila to miasto będzie przyjazne tylko samochodom.

 4. 13 kwietnia 2018

  Już się pierwszy znalazł. Kolejny co wie o swoim mieście najwięcej bo… nigdy nie żył w innym.

 5. 13 kwietnia 2018

  I tanie paliwo

 6. 13 kwietnia 2018

  Hahahahaha Szybki przejazd przez miasto? Chyba DTS o 1 w nocy

 7. 13 kwietnia 2018

  Ee tam jakieś Oponeo, zaraz malkontenci udowodnią, że jest inaczej

ogłoszenia

remonty

 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowanie. Remont Jagiellońskiej

  12 stycznia 2018

  Mimo że tramwaje nie jeżdżą po Gliwicach już od blisko 9 lat, w naszym mieście wciąż pozostały fragmenty nieusuniętych torowisk [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM