Ranstad

Podziel się!

Program Mieszkanie Plus. Miasto przekazało grunty i pyta, co dalej. Rząd milczy

tekst alternatywny

Choć Gliwice jako jedno z pierwszych miast zgłosiły chęć przystąpienia do „Mieszkania plus”, a pod koniec ubiegłego roku przekazały grunty pod zabudowę, przyszłość programu nadal jest niepewna.

Samorządowcy dopytują rządowego partnera o szczegóły, lecz nie otrzymują odpowiedzi lub informacje są zdawkowe.

Tak postawa strony rządowej szkodzi przede wszystkim interesom mieszkańców. Ludzie – zachęceni doniesieniami medialnymi propagowanymi przez rząd –  oczekują od samorządu uruchomienia listy zapisów na “M+”. Ten ruch nie należy jednak do miasta!

„Mieszkanie plus” to sztandarowy program rządu. W mediach co rusz pojawiają się informacje, że w ramach niego komfortowe i tanie mieszkania będą budowane w kolejnych miastach. Niestety, fakty pokazują, że zamiast konkretnych inwestycji mieszkańcy dostają coraz mniej jasne obietnice.

Zgodnie z przedstawionymi w 2016 r. założeniami programu, większość kosztów miał ponosić rząd. Miasta miały przekazać pod budowę mieszkań jedynie grunty.

Ponieważ założenia wydawały się korzystne, Gliwice, jako jedno z pierwszych miast w Polsce, zgłosiły chęć przystąpienia do programu już jesienią 2016 r.

Miasto zaproponowało bardzo dobre, z punktu widzenia zarówno inwestora, jak i przyszłych mieszkańców, lokalizacje – przy ul. Żabińskiego oraz w rejonie ulic Dworskiej i Zbożowej. Wskazane tereny objęte są planem zagospodarowania przestrzennego, dobrze skomunikowane i uzbrojone. Pierwsze analizy wskazywały, że w Gliwicach mogłoby powstać nawet 700 „mieszkań plus”, na wynajem oraz z opcją wykupu.

Zmiana reguł w trakcie gry

Zaraz po rozpoczęciu rozmów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A., który z ramienia rządu odpowiedzialny jest za przygotowanie i pilotażową realizację projektu, pojawiły się pierwsze problemy. Partner rządowy oczekiwał, że na zgłoszonych do programu działkach miasto na własny koszt wybuduje drogi, doprowadzi media i jeszcze dołoży się finansowo do procesu inwestycyjnego.

To wzbudziło pytania o opłacalność takiej inwestycji, zwłaszcza w Gliwicach – mieście, które z powodzeniem od lat realizuje własny program mieszkaniowy. Kalkulacje urzędników wskazywały, że miasto samodzielnie buduje mieszkania lepiej, szybciej i przede wszystkim taniej.

Mieszkania+ tylko dla bogatych?

Nieoczekiwane zmiany w programie wpłynęły na korektę prognozy wysokości czynszów za wynajem „mieszkań plus”. Wyliczenia wskazują, że najemcy będą musieli płacić za m2 na miesiąc ok. 20 zł, a nie 10 zł – jak sugerowała strona rządowa. Do tego trzeba jeszcze doliczyć opłaty za media. Warto przy tym zauważyć, że w gliwickich TBS-ach czynsze wynoszą ok. 11 zł za m2.

Pojawiła się obawa, że chętnych na tak drogie w utrzymaniu mieszkania nie będzie zbyt wielu, a miasto będzie w przyszłości utrzymywać kosztowne pustostany. – W Gliwicach od ponad 20 lat działamy w sposób konkretny i przemyślany. Nie podpisujemy dokumentów, póki nie mamy pewności, że inwestycja nie skończy się katastrofą dla miasta – mówi Adam Neumann, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialny za gospodarkę mieszkaniami.

Grunty przekazane i co dalej?

Miasto nie chce jednak pochopnie odstępować od współpracy z BGK Nieruchomości i wciąż wierzy, że uda się wynegocjować lepsze warunki oferty „M+” dla gliwiczan. W listopadzie 2017 r. urzędnicy przekazali wykaz proponowanych gruntów do Wojewody Śląskiego, który zatwierdził go i przesłał do Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Nie ma natomiast zgody na nadmierne finansowanie rządowego programu z budżetu miejskiego i ponoszenie przez gliwiczan zwiększonego ryzyka związanego z ta inwestycją. 

 Zadałem  stronie rządowej siedem konkretnych pytań, które zmierzają do podzielenia się finansowaniem, obowiązkami i potem owocami inwestycji. Te pytania sprawiły niesamowitą trudność naszemu partnerowi. Pomimo wielokrotnych monitów, do tej pory nie doczekaliśmy się odpowiedzi  – podkreśla Adam Neumann.

A jak wygląda realizacja programu w innych miastach? Inwestycje realizowane np. w Białej Podlaskiej czy Gdyni, obecnie wspomagane przez rząd i nazywane „mieszkaniami plus”, zostały rozpoczęte jeszcze przed 2015 r. i niewiele mają wspólnego z tym, co jest ideą tego programu. W Katowicach miasto podjęło decyzję budowy „mieszkań plus” – drogich w utrzymaniu, o czynszu przekraczającym kwotę 20 zł/m2 miesięcznie.

Krajowy Zasób Nieruchomości nie uruchomił do tej pory żadnej inwestycji.

źródło: UM Gliwice

To doskonała okazja do nawiązania nowych znajomości i… spalenia kalorii

Następny artykuł »

Osobówka zderzyła się z ciężarówką na A4. Uwaga kierowcy, zamarzający deszcz!

Skomentuj

 

komentarzy 19

 1. geru
  18 lutego 2018

  polceam obserwoać https://mieszkanieplus.org.pl/ wszystko o programie tam jest

 2. Romario
  10 lutego 2018

  “Nie ma natomiast zgody na nadmierne finansowanie rządowego programu z budżetu miejskiego i ponoszenie przez gliwiczan zwiększonego ryzyka związanego z ta inwestycją”

  dobre, szkoda , że przy budowie hali Podium nie mówili tego samego, żenada i bełkot urzędniczy.

 3. 8 lutego 2018

  To gdzie są te mieszkania plus z tym czynszem? Bo może to tylko pani teoria

 4. 7 lutego 2018

  Jedna wielka propaganda!!!

 5. 7 lutego 2018

  A ja myślę, że temat ruszy przy następnycj wyborach do parlamentu Musi być znowu pretekst finansowy, żeby zachęcić wyborców

 6. 7 lutego 2018

  Mieszkanie. Plus żart. a mnie wyrzucają na bruk bo ktos stwierdził że jak jestem zameldowany to tam nie mieszkam. Tak działają Gliwice . Moja znajoma wyrzucili również z mieszkania z dzieckiem i jest mnóstwo takich przypadków. I teraz —meldunek nie jest obowiązkowy to niech wymelduja się wszyscy urzędnicy i pójdą sobie mieszkać na ulice albo niech sobie wynajma kawalerkę do remontu za 1200 zł kogo stac

 7. 7 lutego 2018

  Przedstawione w tym artykule info są nierzetelne, mianowicie: czynsz moze i wynosi 11 zl za metr kwadratowy dla osob ktore mieszczą sie w widełkach dochodu na osobe, po przekroczeniu kryterium dochodowego czynsz wynosi nawet 20 zl czego efektem są puste mieszkania np. na Żabińskiego i nic dziwnego że chętnych brak. Pytanie: dla kogo są budowane te mieszkania jest jak najbardziej trafne.

 8. 7 lutego 2018

  Do państwa nie dotrze, że powinni ułatwić uzyskiwanie zezwoleń, czy uproszczenie struktury podatkowej, żeby było więcej inwestorów…
  U nas państwo jest jedynym słusznym inwestorem, bo wtedy może wtykac ludziom swoją “wspaniałość”…

 9. 7 lutego 2018

  Niezależnie od tego, kto żądzi to i tak bd tak samo:
  -naobiecujemy,
  -jak będzie się chciało to zrobimy,
  -przed wyborami dorzucimy coś extra, żeby nas kochali

 10. 7 lutego 2018

  Gadają na halę, poczekajmy chwilę, a zacznie się zwracać i zobaczymy kto ma rację.

 11. 7 lutego 2018

  Ciekawe kiedy ludzie pojmą,że państwo nie powinno zajmować się budową mieszkań…

 12. 7 lutego 2018

  Typowe obietnice PISU. Już obiecywali gruszki na wierzbie i nic z tego nie wynikło

 13. 7 lutego 2018

  Chyba #mieszkaniadlaukraincow +… Patrząc na śmieszna politykę naszego rządu wobec tego narodu

 14. 7 lutego 2018
 15. 7 lutego 2018

  Wygasili może niezbyt doskonały program poprzedników i obiecali groszki na wierzbie za drogie i dla przyszłych beneficjentów programu i dla gmin. Niby program rządowy ale jak się okazuje koszty mają ponieść głównie gminy 🙁

 16. 7 lutego 2018

  Dokładnie za płotem !

 17. 7 lutego 2018

  A co na to prezydent Gliwic ? Może jakaś następna hala ?

 18. 7 lutego 2018

  #ObietnicePolityków 😉

 19. 7 lutego 2018

  wiadomo gdzie dokladnie na Zabinskiego?

ogłoszenia

remonty

 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowanie. Remont Jagiellońskiej

  12 stycznia 2018

  Mimo że tramwaje nie jeżdżą po Gliwicach już od blisko 9 lat, w naszym mieście wciąż pozostały fragmenty nieusuniętych torowisk [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wiele osób dojeżdża tą drogą na Strefę. W poniedziałek rusza przebudowa

  11 sierpnia 2017

  Jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych Gliwice, zakres prac spowoduje konieczność całkowitego zamknięcia drogi nr [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM