Gliwicki Budżet Obywatelski

Podziel się!

Gliwicki Budżet Obywatelski. Masz pomysł? Wypełnij i złóż wniosek!

reklama

Do 24 lutego można proponować przedsięwzięcia, które miasto będzie mogło zrealizować w przyszłym roku w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego.

Miejsce do rekreacji na świeżym powietrzu? Przydatny kurs? Nowe chodniki? Zainteresowanym podpowiadamy, jak poprawnie przygotować wniosek i złożyć go w Urzędzie Miejskim.

CHCESZ ZAINICJOWAĆ ZMIANĘ NA SWOIM OSIEDLU?
W pierwszej kolejności sprawdź na stronie www.gliwice.eu pod hasłem „GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI”, jaka kwota została przeznaczona na realizację zadań w Twojej dzielnicy. To bardzo ważne! Aby Twój pomysł został dopuszczony do etapu głosowania, musi zmieścić się w limicie finansowania dla osiedla. Skup wokół swej inicjatywy jak największe grono mieszkańców!

UPEWNIJ SIĘ, ŻE MOŻESZ ZOSTAĆ WNIOSKODAWCĄ.
Wnioski mogą składać gliwiczanie, których pomysły zyskały aprobatę co najmniej 15 osób, a także radni Rady Miasta Gliwice, kluby radnych, komisje stałe Rady Miasta, radni osiedlowi, Rady Osiedli i Młodzieżowa Rada Miasta. Uwaga! Zarówno osoby składające wnioski, jak i popierające je, muszą w bieżącym roku ukończyć 16. rok życia. Nabór wniosków na realizację zadań jednorocznych potrwa do 24 lutego. Każdy wnioskodawca może złożyć nie więcej niż 3 wnioski.

WYPEŁNIAJ WŁAŚCIWE DOKUMENTY!
Formularz wniosku do pobrania i wydruku dostępny jest na stronie www.gliwice.eu pod hasłem ,,GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI”. Formularz w wersji papierowej można natomiast otrzymać w Urzędzie Miejskim przy ul. Zwycięstwa 21 – w Biurze Obsługi Interesantów (stanowisko Informacji Głównej) oraz w Biurze Prezydenta i Rady Miasta, a także w Biurze Podawczym w filii UM przy ul. Jasnej 31A (w godzinach urzędowania: pn.–śr. w godz. 8.00–16.00, czw. 8.00–17.00, pt. 8.00–15.00).

DOPILNUJ, BY DOKUMENTY BYŁY KOMPLETNE.
Wypełnij we wniosku wszystkie pola, a na formularzu listy poparcia zbierz co najmniej 15 podpisów od osób, które uważają, że Twój pomysł jest ciekawy. Uzupełnij we wniosku wszystkie swoje dane, podaj swój numer telefonu i e-mail, gdyby osoby odpowiedzialne za weryfikację chciały się z Tobą skontaktować. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu skrzynki e-mailowej i złożeniu podpisów na oświadczeniach ze zgodą na udostępnianie danych osobowych.

NIE POMYL DANYCH TWOJEGO OSIEDLA!
Wskazując dzielnicę, w której ma być realizowane Twoje zadanie, skorzystaj z interaktywnej mapy Rad Osiedli, dostępnej pod adresem http://bip.gliwice.eu/samorzad/rady_osiedli. Wybierając konkretne osiedle, dotrzesz do szczegółowych informacji, w tym spisu ulic.


ZAPROPONUJ DOBRĄ NAZWĘ!
Wymyśl nazwę zadania, która będzie atrakcyjna i zrozumiała, a zarazem oddająca jego specyfikę.

BĄDŹ PRECYZYJNY!
Od tego roku we wnioskach dotyczących zagospodarowania konkretnego terenu mogą być ujęte nie tylko grunty miasta, ale też tereny spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych (po uprzednim uzyskaniu ich zgody). Jeżeli to możliwe, dołącz do wniosku wydruk fragmentu mapy z zaznaczoną lokalizacją lub opisz ją możliwie precyzyjnie, podając nazwę ulicy i charakterystyczny punkt. Jeżeli masz wątpliwości, czy Twój pomysł dotyczy nieruchomości gminnej, sprawdź w geoportalach Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej (http://msip-mapa.um.gliwice.pl/). Szybkie pozyskanie informacji możliwe jest poprzez wykorzystanie narzędzia „Informacja o obiekcie” (niebieska kostka z literką „i” na pasku ikon) czy funkcji „Raport” w wyszukiwarce uniwersalnej (kostka z lupką na pasku ikon). Funkcja ta umożliwia wygenerowanie – w wersji do wydruku – raportu zawierającego informacje o numerze działki, jej powierzchni i własności oraz fragment mapy z lokalizacją wyszukanego obiektu. Sprawdź również, czy twój pomysł jest zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Szczegółowe instrukcje, jak uzyskać informację o właścicielu nieruchomości oraz jak sprawdzić, co na danym terenie może być zbudowane, znajdziesz w broszurach zamieszczonych na stronie www.gliwice.eu w zakładce GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI.

OSZACUJ WSTĘPNIE WARTOŚĆ.
By mieć pewność, że Twoja propozycja ma szanse na realizację, skorzystaj z szacunkowych kosztów dotyczących zadań z ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego (dokument „Przykładowe koszty zadań” na stronie www.gliwice.eu w zakładce GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI). Możesz też przeanalizować wydatki miasta wykazane w budżecie Miasta Gliwice na dany rok kalendarzowy (http://bip.gliwice.eu/strona=10447) lub wysłać zapytanie cenowe do firmy, która zajmuje się realizacją podobnego przedsięwzięcia.

NIE ZAPOMNIJ O UZASADNIENIU!
W kilku zdaniach opisz swoją propozycję, jej znaczenie dla Twojego osiedla lub lokalnej społeczności. Pamiętaj, że pozytywna zmiana wychodząca naprzeciw potrzebom mieszkańców to istota dobrego pomysłu. Dla niej z łatwością znajdziesz poparcie.

ZŁÓŻ WNIOSEK DO URZĘDU.
Wypełnione formularze (maksymalnie 3 wnioski od każdego podmiotu) należy złożyć w Biurze Podawczym UM przy ul. Zwycięstwa 21 lub w Biurze Podawczym w filii UM przy ul. Jasnej 31A (osobiście lub listownie, z dopiskiem na kopercie BUDŻET OBYWATELSKI) bądź za pośrednictwem platformy ePuap/SEKAP. Osoba, której rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia złożenie wniosku poprzez wypełnienie formularza, może wypełnić wniosek za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe, za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów UM przy ul. Zwycięstwa 21 (pn.–śr. w godz. 8.00–16.00, czw. 8.00–17.00, pt. 8.00–15.00).


Szczegółowa prezentacja „JAK WYPEŁNIĆ WNIOSEK?” dostępna jest na stronie www.gliwice.eu pod hasłem „GLIWICKI BUDŻET OBYWATELSKI”.

 

źródło: UM Gliwice

61-latek zginął w płomieniach. Przyczynę pożaru będzie wyjaśniać prokuratura

Następny artykuł »

Gliwicki Program Rewitalizacji. 840 mln na “zwiększenie komfortu życia”

Skomentuj

 

komentarze 2

 1. 19 lutego 2017

  Ja będę podpowiadał i pomagał tym co na to zasługują i coś będą robić dla dobra większości,a nie dla prywaty i zysków naszym kosztem i jeszcze za nich odwalał prace i im dodawał laurów-niedoczekanie…w większości banda cwaniaków i karierowiczów co dbają tylko o własny tyłek,korzyści i finanse,a nie o dobro większości mieszkańców…widać jakie mamy ciągle problemy w naszym mieście i nic się z tym nie robi,albo nie wiele,tylko dla uciszenia na chwile opinii publicznej i ciągle jest tak samo,a nie dba się o ludzi i liczy się tylko kasa i władza i nic więcej…ludzie pójdą złożą pomysły,a oni i tak zrobią po swojemu,albo jeszcze na tym zarobią,a taki zwykły “kowalski” za dobry pomysł dostanie figę z makiem…rzeczywiście świetne zarządzanie czyimś kosztem,nawet w takich “drobnych” sprawach cwaniactwo…a może by tak każdy mieszkaniec dostał jakąś kwotę (oczywiście nie do ręki tylko na papierze) do zadysponowania i zadeklarował się na jaki ma pójść cel i wtedy realizowałoby się pewne plany i projekty,a nie wszystko za naszymi plecami,albo tylko poplecznicy głosują na coś i robi się co się żywnie podoba i realizuje prywatę i swoje kombinacje,by na tym jak najwięcej zarobić jak w “Misiu” Barei,tylko w rzeczywistości to nie jest takie śmieszne jak w tym filmie,ale do takiego absurdu to wszystko urasta…

 2. 14 lutego 2017

  Oo np sfinansujcie podlaczenia do PEC! Idealnie wydane pieniadze

Na Sygnale

 • Chciał uniknąć kary. Próbował przekupić policjanta, dając mu 100 złotych

  10 maja 2017

  Wczoraj w Gliwicach jeden z kierowców podczas kontroli drogowej próbował przekupić policjanta [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Rozpoznajesz go? Ten mężczyzna jest podejrzany o gwałt. Pomóż go znaleźć

  09 maja 2017

  Prowadzone jest postępowanie przygotowawcze w sprawie doprowadzenia przemocą 30-letniej kobiety do obcowania płciowego [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Bagaż pozostawiony bez opieki sparaliżował komunikację w mieście

  04 maja 2017

  We wtorek gliwicka policja otrzymała zgłoszenie o torbie pozostawionej na Placu Piastów. Pojawiło się podejrzenie, że w środku [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • ogłoszenia

 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca! Roca Polska poszukuje pracowników produkcyjnych w Gliwicach

  16 sierpnia 2016

  reklama W związku z rozbudową fabryki Roca Polska w Gliwicach firma poszukuje osób do pracy przy produkcji ceramiki sanitarnej.

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca dla opiekunek w Niemczech. Wynagrodzenie 1450 EUR “na rękę”

  08 sierpnia 2016

  reklama Kliknij w grafikę aby ją powiększyć

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • inwestycje

 • Kłodnicka zamknięta do odwołania. Trwa kolejny etap remontu mostu

  25 maja 2017

  W najbliższy poniedziałek zostanie zamknięty przejazd na skrzyżowaniu Dworcowej i Kłodnickiej. Pozostała część ulicy zostanie przekształcona w dwukierunkową [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • pomagamy

 • Biegamy i pomagamy! Trwają zapisy na II Bieg charytatywny św. Goara

  24 kwietnia 2017

  Gratka dla wszystkich lubiących ruch i dobrą zabawę. W sobotę, 13 maja, na terenie Parku Kultury i Wypoczynku w Gliwicach, będzie można wziąć udział w II Biegu ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Poszukiwany

 • Pan Antoni do tej pory nie dał znaku życia. Choruje na alzheimera

  30 grudnia 2016

  Trwają intensywne poszukiwania 79-letniego Antoniego Franczyka. Każdy, kto zna miejsce jego aktualnego pobytu lub w ostatnim [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież piast gliwice policja politechnika śląska remont Sport w Gliwicach straż miejska UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wypadek ZDM