rand2
Prezydent Gliwic

Podziel się!

Gliwicki Program Rewitalizacji. 840 mln na “zwiększenie komfortu życia”

Facebook
Twitter
Instagram

Miejscy radni przyjęli Gliwicki Program Rewitalizacji do roku 2023. To ważny dokument określający plany miasta na najbliższe lata, które mają poprawić jakość życia mieszkańców zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju w poszczególnych dzielnicach. Gliwicki Program Rewitalizacji (GPR) uszczegóławia zadania, które zostaną zrealizowane w mieście do 2023 r. To istotne przedsięwzięcia mające zintensyfikować rozwój miasta, pozytywnie wpłynąć na jego koniunkturę, a w szczególności zwiększyć komfort życia mieszkańców. – Co ważne, dokument umożliwi też ubieganie się o środki unijne na realizację tych zadań – dodaje Anna Włodarczak, zastępca naczelnika Biura Rozwoju Miasta UM.

Potrzebne inwestycje

W GPR znajdują się informacje dotyczące inwestycji, m.in. budowy Zachodniej Bramy Metropolii Silesia, rewitalizacji terenów po Fabryce Drutu i budowy centrum gliwickich inicjatyw kreatywnego przemysłu technologicznego, rozbudowy lotniska, uruchomienia Miejskiego Autobusu Szynowego na trasie Gliwice–Sośnica–Gliwice–Pyskowice, modernizacji infrastruktury lecznictwa zamkniętego, budowy Gliwickiego Centrum Edukacji Lotniczej, modernizacji i przystosowania do pełnienia funkcji kulturalnych komisariatu przy ul. Horsta Bienka, modernizacji sceny w ruinach teatru miejskiego przy al. Przyjaźni, likwidacji hałdy i rewitalizacji terenów poprzemysłowych przy ul. Pszczyńskiej, ul. Bojkowskiej, Płażyńskiego, oraz Portowej, budowy infrastruktury przy ul. Wincentego Pola (na potrzeby działalności gospodarczej małych i średnich przedsiębiorstw), budowy Małej Elektrowni Wodnej na Kłodnicy, realizacji programu ograniczenia niskiej emisji dla Gliwic, termomodernizacji budynków mieszkalnych, realizacji kolejnego etapu projektu EKO-Światło, rozbudowy systemu detekcji.

Ponadto na liście zadań do realizacji znalazło się też usuwanie materiałów zawierających azbest, uzbrojenie terenów poprzemysłowych przy ul. Dojazdowej, budowa domu św. Jacka, modernizacja infrastruktury lecznictwa zamkniętego, budowa Lokalnego Centrum Integracji i Usług, rewitalizacja wieży ciśnień przy ul. Poniatowskiego. Miasto planuje też stworzyć lokalny punkt informacyjno-konsultacyjny, Regionalny Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej, inkubator przedsiębiorczości. Dokument określa także rozbudowę Technoparku i budowę farmy fotowoltaicznej. W Łabędach natomiast ma powstać Muzeum Historii Łabęd i Centrum Kulturalne Fuga.

W trosce o mieszkańców

Gliwicki Program Rewitalizacji do roku 2023 powstał w oparciu o wcześniejsze doświadczenia prowadzonych w mieście działań rewitalizacyjnych powiązanych z obowiązującymi dokumentami strategicznymi i planistycznymi. Dokument uszczegóławia planowane formy wsparcia dla społeczności lokalnych o charakterze środowiskowym, edukacyjnym i wolontaryjnym, podniesienie jakości kształcenia w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym, dostosowanie kierunku kształcenia Zespołu Szkół Samochodowych do potrzeb rynku pracy, zwiększenie potencjału edukacyjnego i przygotowanie osób niepełnosprawnych do zawodowej pracy oraz budowę poligonów zawodowych, modernizację warsztatów szkolnych i budowę siedziby Centrum Kompetencyjnego i Kształcenia Zawodowego.

W dokumencie opisany jest też m.in. projekt polegający na stworzeniu placówek wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży zagrożonych uzależnieniami i patologiami społecznymi, budowa mieszkań w ramach projektu Mieszkania na start oraz dofinansowanie placówek niepublicznych organizujących opiekę nad dziećmi do lat 3. Wartość projektów zawartych w Gliwickim Programie Rewitalizacji opiewa na ponad 840 mln zł. Środki będą pochodziły z wkładu własnego oraz dotacji unijnych.

Gliwicki Program Rewitalizacji aktualizuje dotychczas funkcjonujący „Ramowy Lokalny Program Rewitalizacji Obszarów Miejskich w Gliwicach na lata 2005–2006 i następne” wraz z wynikającymi z tego dokumentu pięcioma Obszarowymi Programami Rewitalizacji dla: Ligoty Zabrskiej, Sośnicy, Łabęd, os. Kopernika, Śródmieścia oraz „Programu rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, powojskowych i popegeerowskich”. Dokument jest w trakcie oceny przez Urząd Marszałkowski.

źródło: UM Gliwice

 


Gliwicki Budżet Obywatelski. Masz pomysł? Wypełnij i złóż wniosek!

Następny artykuł »

W ubiegłym roku do sieci przyłączono 84 budynki na terenie całego miasta

Skomentuj

 

komentarze 42

 1. cha cha
  10 marca 2017

  po 20 latach owocnych rzadow
  gliwice wymagaja rewitalizacji

  cha ha cha

  dobre podsumowanie tego wieloletniego
  zlodziejstwa grosza publicznego i prywatnego

 2. marcin
  20 lutego 2017

  A gdzie realizacja koncepcji rozwoju dróg rowerowych? Miasto wywaliło z naszych podatków prawie 400 tys. na ten dokument i teraz leży on w szafie. Władze miasta mają to w d…, nie zamierzają w ogóle tej koncepcji realizować. Pieniądze wywalone w błoto, bo takie widzimisię mieli ci na górze.
  A budowa sieci dróg rowerowych ma teraz duży sens. UE daje nawet 80% kwoty dofinansowania. W obecnej perspektywie finansowej UE kładzie duży nacisk na inwestycje proekologiczne. Byłaby duża szansa na uzyskanie maksymalnej kwoty dotacji. W przyszłej perspektywie Polska dostanie mniej kasy od UE, więc nie powinniśmy czekać. Ale żeby skorzystać z tej okazji to trzeba widać prezydenta zmienić i jego ekipę!!! Bo obecny to nawet nie potrafi się postarać o darmową kasę z UE!!!

 3. 19 lutego 2017

  Nie ma w tym projekcie nic o zieleni i o odbudowie płuc miasta jakim są drzewa,krzewy i wszelka roślinność po za tym ten ten autobus szynowy między Sośnicą-Gliwicami-Łabędami-Pyskowicami budzi pewne podejrzenia,że będą dalej wycinane tereny zielone i robione wszystko,by w przyszłości smog był coraz większy,bo nie będzie tego wszystkiego co naturalnie filtruje powietrze i atmosferę w dzień podczas fotosyntezy w okresie kwitnienia i funkcjonowania wszystkiego co zielone…o tym nikt nie pomyślał jak zwykle…to tak na marginesie…znowu działania dla naszej szody,a nie naszego dobrobytu…świetna “betonowa” rewitalizacja i postęp…:-(

 4. 19 lutego 2017

  Wszystkie te plany to bicie piany i demagogia i pewnie na “prędce” podana informacja,by uciszyć niezadowolonych i uspokoić opinie publiczną…a co te plany mają do tego,by mieszkańcom było lepiej i dobrze,dostatnio się żyło,dużo i dobrze zarabiali i stać ich było na np. nowe piece,lepszy opał,nowe okna remonty mieszkań,renowacje budynków,wymianę rur wodno-kanalizacyjnych, przez wspólnoty,spółdzielnie i prywatne osoby itd itp,a jakby dobrze zarabiali i odprowadzali podatki to z nich by było na szpitale/służbę zdrowia,tramwaje,poprawę ekologi i walkę ze smogiem itp itd z udziałem pomocy państwa,dotacji Unijnych i wszelkich grantów…a tak pieniądze pójdą dla obcych firm i w bardzo dużym stopniu ludzi z poza naszego miasta i regionu i nic to nie zmieni i dalej będziemy,biedni jak byliśmy (chodzi o większość społeczeństwa i ledwo wyrabiamy od przysłowiowego pierwszego do pierwszego),a według wiarygodnych statystyk jesteśmy w pierwszej 20-e pod kontem wielkości miasta i jego mieszkańców (+ – 200 tyś),a dopiero na około 154 miejscu pod kontem zamożności miasta i jego mieszkańców na całą Polskę,więc o czym to świadczy???Że pieniądze,które tu “przychodzą” nie trafiają do mieszkańców,by żyło im się lepiej i dostatnio (po za niewielką grupą uprzywilejowanych) lecz do kieszeni ludzi i firm z poza naszego miasta i regionu…niech lepiej rozdadzą te ponad 840 mln zł po równo na każdego mieszkańca wliczając w to dzieci i starsze osoby to zaraz się zrobi ruch w interesie i rynek sam się będzie napędzał i każdy odczuje wtedy,że jest lepiej,a niech w innych krajach produkują,a my to będziemy sprzedawać i na tym korzystać-to oczywiście żarty,ale pokazuje jak tu wszystko jest postawione na głowie i jak się nam niby pomaga,by “było lepiej” nic tak na prawdę dla nas tylko wszystko za nasze pieniądze i jeszcze to my potem mamy utrzymać…to tak jakby ktoś kupił samochód za swoje ciężko zarobione pieniądze z niewielkiej pensji,ale nie dla siebie i potem musiał go jeszcze utrzymywać,opłaty,paliwo,a ktoś na tym tylko korzystał i użytkował za darmo… do takiego absurdu zaczyna urastać w naszym mieście jak i pewnie wielu podobnych to co się dzieje i jak jesteśmy naprawdę zarządzani i jak się nam mydli oczy i trzeba to wreszcie głośno powiedzieć i uświadamiać ludzi i by ktoś wreszcie zrobił z tym porządek i rozliczył tych co do tego doprowadzili…tylko prędzej się chyba udusimy w tym coraz częstszym smogu i chyba o to tu chodzi,by zatuszować wszystkie machlojki i cwaniactwa…przemyślcie to sobie wszyscy i wyciągnijcie wnioski zanim będziecie podejmować prywatne i zbiorowe decyzje…tak na chłodno,bez emocji i co najważniejsze bez %-ów…

 5. Gliwiczanin
  16 lutego 2017

  a co z bezpłatną komunikacją miejską??? Zaraz poprawiłaby się jakość życia mieszkańców. To przecież oczywiste raz oddychaliby czystym powietrzem a dwa zyskałaby ich kieszeń.

 6. 15 lutego 2017

  Frankiewicz nas uratuje W koncu czuje sie bezpieczniej

 7. 15 lutego 2017

  Od tego bym zaczął “rewitalizację”…

 8. 15 lutego 2017

  A one, jak wiadomo, biorą się z kosmosu…

 9. 15 lutego 2017

  Przeczytał Pan uważnie ( ze zrozumieniem ) w “kwocie tej znajdą się środki unijne ”

 10. 14 lutego 2017

  Pan Prezydent zapomniał o SMOKU co znam? Tu zabrakło pomysłu a szkoda. Proszę nie żyjemy tylko zakazane!

 11. 14 lutego 2017

  Przydało by się wybudować kilka przedszkoli … :p

 12. 14 lutego 2017

  Łukasz Aurast wystarczy że ciebie wywalili patolu 😛

 13. 14 lutego 2017

  W Zabrzu. Tylko czemu Ciebie nie wyrzucili z tymi hukmajstrami?

 14. 14 lutego 2017

  ekologiczny transport miejski zlikwidowałeś franek ty gamoniu gdzie są nasze tramwaje

 15. 14 lutego 2017

  Za te pieniądze , żeby ludzką było wygodnie i zadbać o smog , aby to nie było

 16. 14 lutego 2017

  jebną fotoradary

 17. 14 lutego 2017

  ZgadZam się. Ten rejon wymagana renowacji bez dwóch zdań

 18. 14 lutego 2017

  Ten ? Nie wiedzialam ze mam penisa

 19. 14 lutego 2017

  Ja pier… miliony na rozwój a ten o piecach dla ludzi
  Ludzie sobie mogą sami je kupic i otrzymać od miasta dofinansowanie

 20. 14 lutego 2017

  Moze najpierw niech miasto zarobi a potem wydaje?

 21. 14 lutego 2017

  Za co?

 22. 14 lutego 2017

  Zainwestuja ludziom w ogrzewanie zeby nie palili oponami w piecu ??

 23. 14 lutego 2017

  Jak najbatdziej na tak

 24. 14 lutego 2017

  bravo bravo bravo jestem srednio 2 razy w roku w gliwicach i zakazdym razem jestem pozytywnie zaskoczony te miasto idzie pod kazdym wzgledem szybciej niz wszystkie miasta Polski i europy.jest pieknie ale oczywiscie cos chca wyremontowac to odrazu narzekania ze beda korki nic nie robia to foch bo za co place .ludziska mojego miasta otworzcie oczy wy tego niewidzicie bo to sie dzieje kazdego dnia
  GLIWICE najpiekniejsze na swiecie .osobiscie dziekuje panie Prezydencie a to ze w genach jest narzekanie to bylo jest i chyba juz bedzie.pozd

 25. 14 lutego 2017

  Brak smogu na pewno by polepszyl komfort zycia wszystkim…

 26. 14 lutego 2017

  Bytom zazdrości…

 27. 14 lutego 2017

  Ciekawe ile kto i kiedy z tej kwoty przytuli…

 28. 14 lutego 2017

  Może więcej na remonty (wymiana okien) mieszkań komunalnych ? 🙁

 29. 14 lutego 2017

  Mam nadzieję , że za to podłączycie ogrzewanie do mieszkań

 30. 14 lutego 2017

  No i ktos ma jeszcze cos do powiedzenia ze Frankiewicz nic nie robi?

 31. 14 lutego 2017

  Miasto, choć ekonomicznie silne, przestrzenią do życia jest żadną. DTS przez wyśrubowane przepisy oszpecila miasto. Starówka wyremontowana i zajezdzona przez samochody jest nijaka. Co z zagospodarowaniem terenów lasku miejskiego i skweru oraz ogródków działkowych przy Kłodnicy za pl. Piłsudskiego? Co z deptakiem na Zwycięstwa? Słabo trochę ta poprawa komfortu życia wygląda. Zawsze byłem lokalnym patriota, ale jakieś dwa lata temu straciłem serce do tego miasta…

 32. 14 lutego 2017

  !5 lat temu czytałem, że za dziesięć lat będzie czysta. Za Niemca było lepiej.

 33. 14 lutego 2017

  Owszem straszna. W sumie wychodzi 840 milionow w przeciagu kilku lat dla malego miasteczka jakim sa Gliwice. Prosze sie tez zastanowic ile to wychodzi per osobe placaca podatki a nie “mieszkanca” a potem sprobowac polaczyc to z tym czemu sa wysokie podatki a ludzie biedni…

 34. 14 lutego 2017

  Rondo, dajcie rondo na skrzyżowaniu Dąbrowskiego Chorzowska

 35. 14 lutego 2017

  Oczyścić Kłodnicęi , zabepieczyć brzegi i wzdłuż niej stworzyć miejsca rekreacyjno spacerowe.

 36. 14 lutego 2017

  tylko dlaczego jak zwykle nie robią nic z dramatyczną komunikacją miejską w Gliwicach

 37. 14 lutego 2017

  Idąc pana tropem wychodzi jakies 58zl miesięcznie. Straszna kwota 😉

 38. 14 lutego 2017

  A może by tak wkońcu coś na opiekę zdrowotna bo niedlugo będziemy jeździć do lekarza do sosnowca…

 39. 14 lutego 2017

  i tak wyda, pytanie tylko na co…

 40. 14 lutego 2017

  A co z “zameczkiem leśnym” przy u. Chorzowskiej? Znowu można powiedzieć, że za Niemca wszystko wyglądało lepiej.

 41. 14 lutego 2017

  4200 pln do “wydania” z kieszeni kazdego mieszkanca – rzeczywiscie obiecujaca perspektywa…

 42. 14 lutego 2017

  Brzmi obiecująco.

pogoda

remonty

 • Zwężenie jednostronne ul. Toszeckiej – kolejne utrudnienia na skrzyżowaniu

  13 września 2017

  W ramach organizacji ruchu zaplanowano zwężenie jednostronne ul. Toszeckiej od strony ul. Uszczyka oraz zamknięcie odcinków [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Przebudowano ulicę Ziemowita. Czytelnik ma wątpliwości, ZDM Gliwice odpowiada

  05 września 2017

  Dobiegł końca pierwszy etap remontu ul. Ziemowita. Jeden z naszych czytelników ma pewne wątpliwości co do zastosowanego tam rozwiązania [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wiele osób dojeżdża tą drogą na Strefę. W poniedziałek rusza przebudowa

  11 sierpnia 2017

  Jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych Gliwice, zakres prac spowoduje konieczność całkowitego zamknięcia drogi nr [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Dni Pyskowic 2017 już w lipcu. Video, C-BooL, Cleo, Mrozu, Vavamuffin

  30 maja 2017

  Serdecznie zapraszamy na dwudniowe święto Pyskowic. W dniach 22-23 lipca 2017 roku na placu „dożynkowym” [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Polecamy

  tekst alternatywny

  dzisiaj gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja portal gliwice remont Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wypadek ZDM

  Bądź na bieżąco. Dodaj nas!