SKOK

Podziel się!

Najnowocześniejszy obiekt w tej części Polski. Miejska spółka zarządcą Hali?

tekst alternatywny


Kończy się budowa Hali Gliwice – jednego z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. W najbliższej przyszłości wyłoniony zostanie operator, który kompleksowo będzie zarządzał obiektem.

– Jeśli nie zostanie nim komercyjny podmiot zewnętrzny, to wiele wskazuje na to, że Halą Gliwice zarządzać będzie spółka miejska – tak, jak to się robi w całej Polsce – zapowiada prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.

Najważniejsze prace budowlane już się zakończyły. Hala Gliwice w pełnej krasie prezentuje się imponująco. W obiekcie montowane jest już wyposażenie. Prowadzone są odbiory techniczne. – Założyliśmy, że hala musi być przede wszystkim konkurencyjna, aby poradziła sobie na rynku. Pozbieraliśmy doświadczenia trzech wcześniej wybudowanych podobnych obiektów w Polsce. Uwzględniliśmy zebrane wnioski, przeprojektowując obiekt w trakcie budowy. To wiązało się z opóźnieniami, do których i tak by doszło, chociażby ze względu na zmianę przepisów przeciwpożarowych. Nie jest to żadnym nieszczęściem, a raczej korzyścią. W tej chwili mamy obiekt wyjątkowy – i funkcjonalny, i ładny, i konkurencyjny – podkreśla prezydent Gliwic.

Niebawem ogłoszony zostanie kolejny przetarg na operatora Hali Gliwice.

– Zakładam, że – poza podmiotami zewnętrznymi – do przetargu przystąpi też spółka komunalna, miejska. Jeśli uda się znaleźć operatora zewnętrznego – to dobrze. Jeśli nie – Halą Gliwice będzie zarządzała spółka, której właścicielem jest miasto – mówi prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz. – Warto sobie uzmysłowić, że w Polsce normą jest zasada, że to miasta kierują tego rodzaju obiektami. Chcieliśmy tę normę zmienić, ale nie jest to zadanie łatwe. Podział ryzyka i ewentualnych dochodów to skomplikowany temat. Umowa ma opiewać na 15 lat, w związku z czym trzeba naprawdę dobrze przeanalizować wszystkie wątki, aby później nie ponosić zbędnych kosztów – podkreśla Zygmunt Frankiewicz.

Hala Gliwice będzie najnowocześniejszym obiektem w tej części Polski.

Pomieści ponad 15 000 widzów. Oprócz areny głównej powstała również mniejsza hala treningowa oraz nowoczesne zaplecze infrastrukturalne. – Jestem przekonany, że Hala Gliwice będzie funkcjonowała bardzo dobrze. Przyniesie dalszy rozwój Gliwic w tych sferach gospodarki, które do tej pory w naszym mieście nie działały zbyt prężnie: gastronomii, hotelarstwie i wielu innych – podsumowuje prezydent Gliwic.

 

źródło: UM Gliwice
fot. A. Witwicki

To będzie barwna i głośna impreza. Wieczór z Romami w Parku Chopina

Następny artykuł »

Wielki sukces zespołu z Gliwic na międzynarodowym festiwalu. Gratulujemy!

Skomentuj

 

komentarze 24

 1. asd
  18 czerwca 2017

  “Gdyby nie sprzeciw Katowic to już dawno by funkcjonowała”
  Hala miała zostać uruchomiona już 2 lata temu, w wakacje 2015. Katowice są winne opóźnieniom na budowie? A może to jednak wina złego zarządzania w Gliwicach? Wykonawca otrzymuje w umowie konkretny termin na wykonanie roboty, jeżeli się nie wywiązuje z obowiązków, to powinien płacić kary umowne. Tak to działa w normalnych miastach, ale nie w Gliwicach. Tutaj na Katowice się zwala winę za wszystko.

 2. 12 czerwca 2017

  dokładnie

 3. 12 czerwca 2017

  Gdybyś nie wiedziała Pani Waniczek to w Gliwicach będą budować nowoczesny szpital i hala nie ma z tym nic wspólnego. Wystarczy mieć podstawową wiedzę

 4. 10 czerwca 2017

  Kolejni naiwni od teorii spiskowych.

 5. 10 czerwca 2017

  Że Ci jeszcze komentarza nie usunęli 😀

 6. 10 czerwca 2017

  Cebulandie wszystkim którym się nie podoba powiem ze możecie przeprowadzić się do zabrza

 7. 10 czerwca 2017

  No nie wiem Gliwice są najszybciej rozwijającym się miastem a Hala będzie przynosić ogromne zyski

 8. pik
  10 czerwca 2017

  Przecież tu potrzeba przynajmniej 100,00 miesięcznie na pensję prezesów zastępców księgowe i jeszcze paru roboli chyba na pół etatu bo zabraknie kasy.

 9. 10 czerwca 2017

  Nie chce nawet mi się komentować pana błyskotliwej wypowiedzi. A podium kto ma niby utrzymać? Szpitale są w ruinie. Chce się pan w podium leczyć?

 10. 10 czerwca 2017

  I kto by ten szpital utrzymał nasz NFZ mało mamy szpitali?

 11. 10 czerwca 2017

  Dokladnie to wojewoda pojechał do naszej kochanej Uni by przekonac ze sie nie opłaca a nie Unia obliczyla opłacalność bo ma to gdzies nasze lokalne rozgrywki polityczne. Ale PO ma doświadczenie w kablowaniu w Brukseli

 12. 9 czerwca 2017

  Żałosne. Inteligent Frankiewicz powinien wyłożyć z własnej kieszeni. Gdzie są teraz wszyscy wielcy zwolennicy podium? Za tę kwotę można byłoby wybudować nowoczesny szpital.

 13. asd
  9 czerwca 2017

  Nie robię sobie żadnych jaj, w ostatnim przetargu zgłosiła się jedna firma, która chciała dzierżawić halę za 33 tys. zł i taką ofertę złożyła. Nie złożyła jednak potwierdzenia wniesienia wadium, więc ta oferta została odrzucona. Nikt inny się nie zgłosił. Informacja jest na innym portalu gliwickim (nie podaję linka, bo pewnie redakcja by usunęła), pochodzi od PWiK.

 14. 9 czerwca 2017

  to jest Miś na miarę naszych czasów proszę pani… 😉

 15. 9 czerwca 2017

  Od samego początku o to chodziło. Wyprodukowano stołki dla swoich !!!!

 16. 9 czerwca 2017

  Zarządca spółka miejska? – gwarantowana patologia.

 17. 9 czerwca 2017

  Najbardziej deficytowy obiekt w Polsce (będzie). Po co Gliwicom kłopot za 0,5 miliarda? Frankiewicz dołoży ze swoich?

 18. 9 czerwca 2017

  Ale to Katowice były przeciw i UE dopiero po wysłuchaniu za i przeciw podjęła decyzję a kluczowe było zdanie wojewody Śląskiego który trzymał stronę Katowic

 19. 9 czerwca 2017

  Proszę nie zapominać, że to UE jako pierwsza dokonała oceny sensowności tej inwestycji. I to od jej negatywnej oceny zaczęły się wszelkie kłopoty. Tylko, że zamiast powiedzie “trudno, próbowaliśmy, ale się nie udało”, Frankiewicz się uparł i wybudował halę za miejskie, czyli nasze, pieniądze.

 20. 9 czerwca 2017

  Gdyby nie sprzeciw Katowic to już dawno by funkcjonowała oczywiście Katowice wielkie nie bo konkurencja dla zasmarkanego spodka i niby Katowice uważane są za stolicę górnego Śląska jakim prawem skoro poza centrum to mają tylko czerwone familoki gdzie strach się zapuścić po zmroku to miasto chyli się ku upadkowi i Gliwice powinny przejąć pałeczkę bo jesteśmy miastem które się rozwija

 21. 9 czerwca 2017

  Taki komentarz (cytat):”Tak, jak to się robi w całej Polsce? Nie, tak się robi w beznadziejnych miastach, gdzie po kilku przetargach nadal nie ma firmy chętnej do zarządzania obiektem! Tak się robi w miastach, gdzie każda inwestycja jest okazją do obsadzenia kolesi na ciepłych stołkach finansowanych z podatków mieszkańców! Tak się robi w miastach, gdzie hala nie ma uzasadnienia ekonomicznego, a budowana jest tylko po to, żeby spełniać chore, megalomańskie ambicje prezydenta!

  Żadna prywatna firma nie jest zainteresowana dzierżawą hali za więcej niż 35 tys. zł, bo wiedzą, że przy wyższym czynszu ta hala będzie firmie przynosić tylko i wyłącznie straty! W tę halę mogą się pchać tylko spółki miejskie opłacane z podatków gliwiczan. Zgodnie ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za 2016 całkowity koszt tej hali to już ponad 410 mln zł. A jeżeli hala zostanie oddana spółce miejskiej, to miasto NIE otrzyma zwrotu VAT! O tym Frankiewicz oczywiście nie mówi.

  Ludzie, nie dajcie się mamić propagandowymi hasłami Frankiewicza. Hala już ciąży budżetowi miasta. Gliwickie szpitale, należące do miasta, są w stanie agonalnym. Prezydent oszczędza na szpitalach, oszczędza na szkołach likwidując kolejne placówki. Kredyt zaciągnięty na budowę hali kosztuje!”
  Racja???

 22. Anonim
  9 czerwca 2017

  35tys zl? Przeciez to jak za darmo, chyba sobie jaja robisz 🙂

 23. 9 czerwca 2017

  Nie potrafią wyłonić zarządcy to będziemy generować dalsze koszty w postaci miejskiego zarządcy… i strat. Super, tylko w Gliwicach taki cyrk.

 24. Anonim
  9 czerwca 2017

  Tak, jak to się robi w całej Polsce? Nie, tak się robi w beznadziejnych miastach, gdzie po kilku przetargach nadal nie ma firmy chętnej do zarządzania obiektem! Tak się robi w miastach, gdzie każda inwestycja jest okazją do obsadzenia kolesi na ciepłych stołkach finansowanych z podatków mieszkańców! Tak się robi w miastach, gdzie hala nie ma uzasadnienia ekonomicznego, a budowana jest tylko po to, żeby spełniać chore, megalomańskie ambicje prezydenta!

  Żadna prywatna firma nie jest zainteresowana dzierżawą hali za więcej niż 35 tys. zł, bo wiedzą, że przy wyższym czynszu ta hala będzie firmie przynosić tylko i wyłącznie straty! W tę halę mogą się pchać tylko spółki miejskie opłacane z podatków gliwiczan. Zgodnie ze sprawozdaniem z wykonania budżetu miasta za 2016 całkowity koszt tej hali to już ponad 410 mln zł. A jeżeli hala zostanie oddana spółce miejskiej, to miasto NIE otrzyma zwrotu VAT! O tym Frankiewicz oczywiście nie mówi.

  Ludzie, nie dajcie się mamić propagandowymi hasłami Frankiewicza. Hala już ciąży budżetowi miasta. Gliwickie szpitale, należące do miasta, są w stanie agonalnym. Prezydent oszczędza na szpitalach, oszczędza na szkołach likwidując kolejne placówki. Kredyt zaciągnięty na budowę hali kosztuje!

ogłoszenia

remonty

 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowanie. Remont Jagiellońskiej

  12 stycznia 2018

  Mimo że tramwaje nie jeżdżą po Gliwicach już od blisko 9 lat, w naszym mieście wciąż pozostały fragmenty nieusuniętych torowisk [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM