Kandydat na prezydenta Gliwic w zarządzie GZM

W piątek wybrano nowe władze Górnośląskiego Związku Metropolitarnego.

Górnośląski Związek Metropolitalny zrzesza 13 miast Śląska i Zagłębia. Jego podstawowym celem jest tworzenie dynamicznie rozwijającego się wielkomiejskiego ośrodka, zdolenego do skutecznej konkurencji z innymi ośrodkami metropolitalnymi w kraju i Europie. I choć dwumilionowa metropolia powinna mieć ogromny potencjał to od dawna mówi sie o tym, że Związek nie spełnia pokładanych w nim nadziei. Dotychczas największym wspólnym projektem zrzeszonych miast był współny zakup energii elektrycznej. W piątek wybrano skład nowego zarządu.

Przewodniczącą została Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. Zastąpiła na tym miejscu ustępującego po 4 latach Dawida Kostemskiego, przydenta Świętochłowic. Nowa przewodnicząca powiedziała, że jej priorytetem jest zdynamizowanie działań GZM, chciałaby też, by zwiększyła się liczba miast wchodzących w skład Związku. W skład Zarządu wszedł także gliwicki radny i zeszłoroczny kandydat PiS na prezydenta miasta Jarosław Wieczorek.

– Jestem przekonany, że nowa kadencja Górnośląskiego Związku Metropolitalnego przyniesie wiele pozytywnych zmian. – mówi radny.

-Zadania, które postawiono przed Zarządem są wyjatkowo ambitne i pracochłonne. Jednym z kluczowych z pewnością będzie skonsolidowanie transportu zbiorowego, od KZK GOP począwszy, a skończywszy na drogach rowerowych. Innym ważnym przedsięwzięciem będzie próba zmian legislacyjnych, tak by miasta mogły powierzać częśc zadań własnych oraz by do związku mogły zostać włączone również inne gminy, a nie tylko miasta na prawach powiatu. W ciągu pierwszych kilku miesięcy zostaną sprecyzowane konkretne cele do osiągnięcia. Jestem przekonany, że Pani Prezydent Małgorzata Mańka- Szulik nada pracom właściwy bieg i GZM może stać się bardzo ważną i potrzebną formąwspółpracy pomiędzy samorządami. – dodaje Wieczorek.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,308FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły