SKOK
gliwickie-centrum-medyczne

Podziel się!

Koniec chirurgii dziecięcej. “W latach 2014-2016 przekazano prawie 10 mln zł”

tekst alternatywny


Na początku grudnia, jako pierwsi informowaliśmy o trudnej sytuacji gliwickiego Oddziału Chirurgii Dziecięcej Gliwickiego Centrum Medycznego.

O sprawie pisaliśmy w artykułach: Lekarze wypowiadają umowy. Oddział Chirurgii Dziecięcej zostanie zlikwidowany? oraz Miasto odpowiedziało na nasze pytanie o przyszłość Oddziału Chirurgii Dziecięcej.

 Gliwickie szpitale, należące do miasta, są w trakcie bezwzględnie koniecznych przekształceń organizacyjno-prawnych, co siłą rzeczy nie ułatwia ich sytuacji. Ich problemy, w tym także, niestety, bardzo trudna sytuacja finansowa, nie odbiega znacznie od sytuacji w służbie zdrowia w naszym kraju – wyjaśniał wówczas  Marek Jarzębowski rzecznik prasowy prezydenta.

Lekarze natomiast informowali:

Nieprzestrzeganie praw pracowniczych (głównie norm czasu pracy) i stale wywoływana presja na lekarzy przez zarząd oraz brak jakichkolwiek perspektyw zmian doprowadziły do podjęcia bardzo trudnej decyzji przez większość lekarzy i wypowiedzenie umów o pracę (w okresie pomiędzy XII.2016 -II.2017 r.). 

Marek Jarzębowski mówił nam jednak, że większość żądań zwalniającej się kadry sprowadza się do pieniędzy. – Postulaty, które zgłaszają lekarze, dotyczą na przykład obsady lekarskiej na dyżurach. Nie jest prawdą, iż nie ma to nic wspólnego z finansami. Skutkiem spełnienia tych żądań byłoby zwiększenie kosztów wynagrodzeń, co jest nierealne przy takim poziomie finansowania procedur przez NFZ, jaki ma miejsce obecnie – prowadziłoby do upadłości.

Przypomnijmy, że w listopadzie, z powodu wypowiedzeń składanych przez lekarz, zawieszono już działalność Oddziału Chirurgii w Szpitalu Miejskim nr 4. 13 grudnia Jarzębowski poinformował nas, że w przypadku Oddziału Chirurgii Dzieci w GCM  wystąpiono do Wojewody Śląskiego o jej zawieszenie.

Dzisiaj kierownik Oddziału Chirurgii Dziecięcej, Janusz Kowalski opublikował post, w którym oznajmia, że od  jutra przestaje działać Oddział Chirurgii Dziecięcej.

– Złym i szkodliwym zarządzaniem szpitalami w mieście doprowadzono 2 potrzebne szpitale do ruiny. Zniszczono kolebkę chirurgii dziecięcej na Śląsku działającą nieprzerwanie od 71 lat tylko dlatego, że lekarze w nim pracujący upominali się o bezpieczeństwo pacjentów i swoje w trakcie dyżurów.

– pisze Kowalski.

Na początku swojego oświadczenia lekarz zastanawia się  – Nie wiem komu na tym zależało? Trzeba chyba pytać w UM Gliwic […]  Przekazaliśmy to pytanie rzecznikowi Prezydenta Gliwic. Marek Jarzębowski tłumaczy:

Kompetencje samorządu dotyczące szpitalnictwa są ograniczone. Rada Miasta oraz Prezydent Miasta nie mają wpływu na kontraktowanie NFZ. Jednakże mając na uwadze jakość opieki w gliwickich szpitalach, corocznie podejmowana jest uchwała podwyższająca udział miasta w obu spółkach, zapewniając w ten sposób szpitalom środki na poprawę warunków sprzętowych i lokalowych. W latach 2014-2016 przekazano spółkom prawie 10 mln zł. Aby zapewnić funkcjonalne działanie, połączonych spółek planowana jest budowa nowego pawilonu szpitalnego. Decyzją Rady Miasta w Wieloletniej Prognozie Finansowej na ten cel ujęto kwotę blisko 120 mln zł. Aktualnie trwają prace koncepcyjno-projektowe planowanych przedsięwzięć.

 

Jak dodaje Jarzębowski, sukces tych działań zależy od zapewnienia odpowiedniego finansowania szpitala przez administrację rządową. Na razie trzeba więc czekać kilka miesięcy, aż rozstrzygnie się kształt reformy służby zdrowia, którą proponuje rząd. Od tego będzie zależał kształt perspektywy finansowej szpitala w ciągu najbliższych 10 lat.

– Pozostaje mieć nadzieję, iż po wejściu w życie zapowiadanych zmian, dotyczących m.in. stworzenia sieci szpitali, gliwickie szpitale będą miały zapewnione sprawiedliwe finansowanie, co pozwoli im maksymalnie wykorzystywać posiadany potencjał przy jednoczesnym budowaniu stabilnej sytuacji finansowej. Jest to kluczowym czynnikiem warunkującym powodzenie działań naprawczych, które trwają.

– podsumowuje Marek Jarzębowski.

Pan Antoni do tej pory nie dał znaku życia. Choruje na alzheimera

Następny artykuł »

Owczarek strasznie cierpiał… Właściciele nie widzieli żadnego problemu

Skomentuj

 

komentarzy 47

 1. CdA
  4 stycznia 2017

  Szpitale padają za to mają się dobrze Frankiewicz i jego Gwardia. Wystarczy poczytać ile kosztuje administrowanie i zarządzanie szpitalem czynione przez bliskich dworu. Zabrze o wiele biedniejsze ma znacznie szerszą ofertę leczniczą dla SWOICH OBYWATELI.
  Nieomylny – to szkodnik a ludzie wokół niego to grupa biznesowego wsparcia utrzymującego go w celu własnych interesów przy władzy.

 2. Mysza
  3 stycznia 2017

  Jasne zamknięty oddział chirurgia z najlepszym lekarzem Kowalskim na czele . Naprawdę super lekarz! To może jeszcze zamknąć oddział dziecięcy, a my rodzice będziemy z dziećmi 100 kilometrów jeździć by leczyć nasze dzieci . Gdzie prezydent ma oczy dzieci mu wyrosły i szpital nie potrzebny . Cofamy się może zamiast miasto Gliwice powinna być WIEŚ. Na wszystko mają pieniądze tylko na szpital brakło?

 3. 31 grudnia 2016

  Mozolnie budowana marka którą ciężko będzie kiedykolwiek w Gliwicach odbudować… Zdaje się że pomysł zarządzającego przypomina metodę na leczenie łupieżu poprzez dekapitację…

 4. 31 grudnia 2016

  Ale na (pod)Gliwickie Colloseum – cokół po pomnik J.E. Prezydenta (wzorowany na pamiatniku Kim Ir Sena?) – budowane na gliwickim zadupiu zadupia, kolejną fasadę UM i rwanie szyn na Daszyńskiego to pieniążków miastu jakoś nie brakło? Sama hala to 360mln /na styczeń 2016 + ??? na styczeń 2017?) jak piach z rękawa… :/

 5. 31 grudnia 2016

  obsługa na chirurgi jest super byłam cztery razy z chłopakami lekarze i pielęgniarki bez zarzutów pani dr.Cienciała lekarzem na piątkę troszczy się o swoich pacjentów

 6. 30 grudnia 2016

  Dokładnie mieliśmy styczność z tymi lekarzami

 7. 30 grudnia 2016

  Hmmm jeszcze Rybnik heh

 8. 30 grudnia 2016

  Moi chłopcy dwa razy mieli tam zaplanowane zabiegi oboje i opieka byla super… ordynator oddziału chirurgii dziecięcej pan dr Janusz Kowalski rewelacja 🙂 pani dr Alicja Sinica Cienciala do rany przyłóż co teraz będzie z tak wspaniałymi lekarzami??

 9. 30 grudnia 2016

  Szatan! Tam gdzie jest zło, tam jest szatan!…

 10. 30 grudnia 2016

  I tu masz racje to ja z labend mam jechac do zabrza

 11. 30 grudnia 2016

  To wejście pamiętam z lat 60 tych

 12. 30 grudnia 2016

  Masakra pieniądze dla więźniów mają a na szpitale brak

 13. 30 grudnia 2016

  A od kilkunastu lat na przeciwko miejskiego szpitala w ruinę popadają budynki do niego należące. Może wypadałoby je najpierw sprzedać – może to już zrobiono, zanim zacznie się podwyższać kapitał szpitala na m.in. wspierający podobne inwestycje. Jak czytam te wypowiedzi p. Jarzębowskiego to po prostu ręce mi opadają. Niech się wreszcie przyznają, że nie potrafią zarządzać takimi placówkami, zrzucili wszystko na karb jednego człowieka, a teraz mydlą wszystkim oczy, ze to wina NFZtu. To może trzeba skomercjalizować nieco szpitale, ale trzeba wiedzieć co to znaczy, ba a to, jak widać trudne. Gadanie…

 14. 30 grudnia 2016

  Zgadzam sie z Pania. To jest jakies HORRENDUM !!!!

 15. 30 grudnia 2016

  Oddział był super jak i lekarz dla mnie nie do pojęcia jak takie miasto jest bez chirurgii dziecięcej lepiej remont urzędu lub jeszcze jedne podium

 16. 30 grudnia 2016

  No właśnie,dali mi szczepionke przez to co mnie doprowadziło do wirusowo zapalenie opon mózgowych,i straciłem słuch prawy i uszkodzone nerwy w mózgu.

 17. 30 grudnia 2016

  Nie szpital tylko osoba która zarządza tym szpitalem

 18. 30 grudnia 2016

  Bo lepiej dać ok 200 tyś za sylwestra na Krakowski , niż przeznaczyć te pieniązki na chirurgię dziecięcą w Gliwicach .

 19. 30 grudnia 2016

  Żal …. zniszczyc można szybko

 20. 30 grudnia 2016

  Brak słów…

 21. 30 grudnia 2016

  Na podium

 22. 30 grudnia 2016

  Joanna Lukoszek Tak. Kilka razy nawet.

 23. 30 grudnia 2016

  Arletta Dorota Szymczak Na pediatrii chyba leżała?

 24. 30 grudnia 2016

  Joanna Lukoszek A teraz ja Panią poznaję 🙂

 25. 30 grudnia 2016

  Joanna Lukoszek Tak ? Możliwe 🙂

 26. 30 grudnia 2016

  Arletta Dorota Szymczak Chyba znam pani córcię 😉

 27. 30 grudnia 2016

  Krystyna Bednarska Mam niepełnosprawną córkę lat 18 i nie diagnozowałam Jej w Gliwicach, bo zwyczajnie nie było gdzie. Diagnostyka zaczęła się od Zabrza, poprzez Chorzów, a skończywszy na Katowicach, Rabce, Poznaniu, czy Warszawie. Takie duże Gliwice, piękne miasto, a jakoś o dzieciach nie pomyślano.

 28. 30 grudnia 2016

  Kiedyś napisalam , że Gliwice to grajdoł z jedną ulicą . Dziś dodaję – bez potrzebnych szpital , i – bez kultury z prawdziwego zdarzenia … Tylko na “” wierchuszce “” nic się nie zmienia !

 29. 30 grudnia 2016

  dzieci będą wożone pewnie poza miast tak jak na zakażny

 30. 30 grudnia 2016

  za to kompetencje dla KRK są nieograniczone

 31. 30 grudnia 2016

  Ciekawe kto na tym rękę położył

 32. 30 grudnia 2016

  Marta Riedel Moja córka 2 razy w 2009 roku tam trafiła z silnymi krwotokami i leżała już w x szpitalach, ale tu opieka najlepsza.

 33. 30 grudnia 2016

  Myśmy tez byli w styczniu 2016 i lepszej lekarskiej opieki nigdzie nie mieliśmy.

 34. 30 grudnia 2016
 35. 30 grudnia 2016

  Moja córka leżała na tym Oddziale 2 razy. Super opieka i fachowa. Niech polikwidują nadmiar Banków w Gliwicach.

 36. 30 grudnia 2016

  Takie Maja odgórne procedury niestety , napewno pielęgniarka czy lekarz sami nie wpadli na pomysł … a odeślemy bo nam się nie chce .

 37. 30 grudnia 2016

  Ciekawe jak wiele dzieci będzie ofiarami tej sytuacji?! Zastanówcie się Urzędnicy!

 38. 30 grudnia 2016

  “W latach 2014-2016 przekazano spółkom prawie 10 mln zł. Aby zapewnić funkcjonalne działanie, połączonych spółek planowana jest budowa nowego pawilonu szpitalnego. Decyzją Rady Miasta w Wieloletniej Prognozie Finansowej na ten cel ujęto kwotę blisko 120 mln zł. ” szkoda że na wybujałą ambicję Frankiewicza wydano 450mln zamiast dać to na ratowanie życia mieszkańców.

 39. 30 grudnia 2016

  Ten szpital ma same negatywne opinie i tak jest od dawna,i to oni mnie doprowadzili do kalectwa.

 40. 30 grudnia 2016

  Może powinni zrobić jakieś referendum i z tej hali Podium zrobić jeden porządny szpital z wszystkimi oddziałami 🙂 …a tak bardziej serio to sprzedać tą halę jakiemuś potentatowi w branży rozrywkowej,albo jakiemuś konsorcjum czy koncernowi i za te pieniądze coś zrobić wreszcie dla dobra wszystkich mieszkańców,albo przynajmniej dla większości,a nie dawać pożywkę i możliwość zarabiania na tym jakimś cwaniaczkom i “pasibrzuchom” co będą sobie żyli na nasz koszt i poszukać takich ludzi i nowego prezydenta co się przejmują naszymi problemami i będą działać na naszą korzyść,a nie doprowadzać,że mamy tu prywatny folwark zwierzęcy jak u Orwella i rządzą nami “świnie”,które się pasą na naszej krzywdzie,manipulują nami i wykorzystują do swoich prywatnych celów pod płaszczykiem robienia dobrych rzeczy dla wszystkich,a nam wciskają ciemnotę,że tego czy tamtego nie da się zrobić,bo to trudne czy nie opłacalne…A TA HALA TO JEST OPŁACALNA???WOREK BEZ DNA…MAM TAKĄ CICHĄ NADZIEJĘ,ŻE W KOŃCU KTOŚ ICH ZA TO ROZLICZY I POCIĄGNIE DO ODPOWIEDZIALNOŚCI,ZROBI JAKIŚ AUDYT W TYCH FIRMACH,”FIREMKACH” I PRZEŚWIETLI DOKŁADNIE TE WSZYSTKIE INWESTYCJE I POSPRAWDZA JAK I NA CO POSZŁY PIENIĄDZE I NP CZEMU KTOŚ DOSTAŁ WYSOKIE WYNAGRODZENIE ZA PROJEKT TEGO KOSZMARU PRZED U.MIEJSKIM (PRZECIEŻ MAŁE DZIECKO POTRAFIŁO BY TO NAMALOWAĆ,A NIEKTÓRE BY LEPIEJ TO WYMYŚLIŁY)KOLEJNA RENOWACJA FAUNÓW.DIABEŁKÓW,TEŻ BYM CHĘTNIE ZOBACZYŁ RACHUNEK ZA WYKONANIE TEGO I EKSPERTYZY WSZELAKIE…PEWNIE WYPOLEROWALI JE I POKRYLI JAKIMŚ ZABEZPIECZENIEM,A WYMYŚLĄ DO TEGO JAKĄŚ HISTORYJKĘ NIE DO SPRAWDZENIA I RACHUNEK BĘDZIE TAKI,ŻE KLĘKAJCIE NARODY,A RÓŻNICĄ SIĘ PODZIELĄ DO TEGO JAKIEŚ FIKCYJNE EKSPERTYZY,WYKONAWSTWO PODCZAS REMONTU U.MIEJSKIEGO I DWORCA I ZBIERZE SIĘ NIEZŁA KASA,ALBO WYNAGRODZENIE BAJOŃSKIE DLA FIRMY I PREZESÓW I UZBIERA SIĘ Z TEGO CAŁKIEM NIEZŁA SUMKA DO PODZIAŁU I ULOKOWANIA W JAKIMŚ RAJU PODATKOWYM…

 41. 30 grudnia 2016

  Pojebane

 42. 30 grudnia 2016

  Oni te.dzieci juz dawno mieli w.dupie.z.còrka byłam z.glowa rozwalona to kazali czekac 1,5 h po.czym.przyszla.pielegniarka.zeby jechac.do.zabrza pojechalismy a.w.zabrzu Pan nam.powedzial.ze.to.norma.tam I cos.zaznaczyl.ze.znowu.odeslali

 43. 30 grudnia 2016

  Byłam tam z dzieckiem z podejrzeniem zapalenia wyrostka, a na izbie usłyszałam , że teraz najbliższy oddział chirurgii dziecięcej jest w Zabrzu …
  Czysta kpina !!!
  Na co idą te nasze pieniądze ???!!!

 44. 30 grudnia 2016

  Brak słów słyszałam o tym nie chciała wierzyć teraz do Chorzowa będziemy jeździć chore to jest

 45. 30 grudnia 2016

  Suuuper… za to mamy piękne podium ktore jest studnia bez dna.

 46. 30 grudnia 2016

  Najlepiej zamknąć i mieć gdzieś dzieci potrzebujące pomocy

 47. 30 grudnia 2016

  Hala Gliwice później i drożej o 5 mln złotych.,,,na to kasa jest???….Na leczenie dzieci brak??…..ale za to bedzie cud Podium…-(

ogłoszenia

remonty

 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowanie. Remont Jagiellońskiej

  12 stycznia 2018

  Mimo że tramwaje nie jeżdżą po Gliwicach już od blisko 9 lat, w naszym mieście wciąż pozostały fragmenty nieusuniętych torowisk [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM