SKOK

Podziel się!

Metro, monorail czy tradycjne pociągi? Jest przetarg na opracowanie koncepcji


reklama


Zakup nowych pociągów tradycyjnych i zwiększenie liczby połączeń na najbardziej popularnych trasach, a może budowa tras dla kolei typu monorail (jednoszynowej), albo po prostu… metra?

To tylko kilka z pytań, na które odpowiedzi i rekomendacje zostaną zawarte w koncepcji Kolei Metropolitalnej. Właśnie został ogłoszony przetarg, którego celem jest wyłonienie firmy, mającej opracować ten dokument. Czas przygotowania? 19 tygodni. Powinniśmy go poznać na początku grudnia.

– W wysokorozwiniętych miastach i obszarach metropolitalnych podstawą transportu publicznego jest kolej – ocenia Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.


reklamatekst alternatywny


– Niestety w ostatnich 30. latach obserwowany jest spadek znaczenia tego środka transportu w naszym regionie. Chcemy je odbudować, ponieważ transport szynowy może być zbawienny dla dróg, zatłoczonych dzisiaj przez samochody osobowe. Każdy z nas wie, że nawet drobna kolizja w godzinach szczytu może skutecznie sparaliżować ruch pomiędzy kilkoma miastami Metropolii – dodaje.

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w środę (13 czerwca) ogłosiła postępowanie przetargowe, którego celem będzie wybór firmy, mającej opracować koncepcję Kolei Metropolitalnej. Jego opracowanie – zgodnie z przedstawionym harmonogramem – powinno zająć 19 tygodni, a zatem jego założenia powinniśmy poznać na początku grudnia.

– Koncepcja odpowie nam na najważniejsze pytania dotyczące organizacji transportu szynowego na terenie Metropolii – podkreśla Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, który w zarządzie zajmuje się sprawami związanymi m.in. z transportem.

Chodzi o to, by znaleźć odpowiedź na pytania, czy myśląc o kolei powinniśmy stawiać na zakup nowych pociągów, które mogłyby uzupełnić już teraz funkcjonujące połączenia na najbardziej popularnych trasach oraz na to, w jakim kierunku rozwijana i rozbudowywana powinna być metropolitalna sieć połączeń kolejowych w przyszłości. Z opracowanego dokumentu dowiemy się zatem jaki model Kolei Metropolitalnej byłby najbardziej odpowiedni dla tego obszaru. Przeanalizowane zostaną różne warianty i wskazana rekomendacja odnośnie tego, czy Metropolia powinna stawiać na rozbudowę sieci kolei tradycyjnej, a może inwestować w infrastrukturę jednoszynową, czyli monorail, gdzie pociąg zazwyczaj porusza się na specjalnej estakadzie, po jednej szynie.

– Opracowanie koncepcji Kolei Metropolitalnej to początek drogi, której celem jest usprawnienie transportu publicznego. To bardzo ważny dokument, na podstawie którego w przyszłości konstruowane będą projekty szczegółowe – mówi Lucjan Dec, dyrektor Departamentu Komunikacji i Transportu

– Nie jest to zadanie, które zrealizujemy w ciągu roku czy kilku najbliższych lat. Zbudowanie sprawnie działającego systemu Kolei Metropolitalnej to zadanie na co najmniej dekadę, które wymaga również potężnych nakładów finansowych i współpracy wielu partnerów – dodaje.

Prace nad systemem Kolei Metropolitalnej zostaną podzielone na cztery etapy. Pierwszy to opracowanie samej koncepcji. Założenia te powinny być gotowe do 20 sierpnia. Drugi to opracowanie wymagań systemowych dla koncepcji KM, który powinien zostać zakończony do 24 września. Następnie do 5 listopada ma zostać przygotowany ogólny projekt całej koncepcji, a do 26 listopada – projekt szczegółowy. Wszystkie prace nad tym dokumentem powinny zakończyć się na początku grudnia.

fot. pixabay

 

Największa Strefa Kibica na Śląsku! 140-metrowy telebim w Arenie Gliwice

Następny artykuł »

Piaseczny, Maleńczuk i Fisz Emade Tworzywo na powitanie wakacji w Gliwicach

Skomentuj

 

komentarzy 10

 1. Anonim
  19 czerwca 2018

  Lepiej monorail jak w Seattle. Można łatwiej budować tam, gdzie kolej nie zmieści w zwartej zabudowie.

 2. 15 czerwca 2018

  Myślę, że metro byłoby dobrym pomysłem, ponieważ jego linie przebiegają pod ziemią, dzieki czemu na powierzchnipozostanie więcej miejsca na rozbudowe miejscowości. Jednak jest to bardzo droga inwestycja, i zapewne realizacja tego projektu zajmie wiele lat, ale znacznie ułarwi on komunikację.

 3. Anonim
  15 czerwca 2018

  Ależ była kolej metropolitalna – GKW tylko zostały z niej resztki.
  Tak samo opracowano koncepcję a nawet zaczęto budową metropolitalnej kolei normalnotorowej…
  Ale i tak skończy się jak zwykle: odnośnie kolei obiecujemy i planujemy a w tym czasie asfaltujemy, asfaltujemy, asfaltujemy…

 4. 14 czerwca 2018

  Zwykła kiełbasa wyborcza

 5. 14 czerwca 2018

  Taki socjalizm w regionie produkującym tyle samochodów. Zgroza :p

 6. 14 czerwca 2018

  Jacek Wyganowski
  To już lepiej (i taniej) zrobić kolej linową…

 7. 14 czerwca 2018

  Ciekawe czy fakt dużej ilości kopalń przemawia za czy przeciw koncepcji budowy metra. Byłoby super gdyby się dało zkomunikowac Śląsk metrem tylko czy byłoby nas na to stać?

 8. 14 czerwca 2018

  Można zrobić naziemna obudową tunelem. Metro, samo w sobie drogie w wykonaniu, na szkodach górniczych jest astronomicznie nieopłacalne. Chociaż sam bym je wolał, to chyba jednak lepiej puścić to na ziemii

 9. 14 czerwca 2018

  Niby tak, ale tez na naziemna musisz miejsce znaleźć, a z metrem jest chyba łatwiej

 10. 14 czerwca 2018

  Proponuję taką szybką kolejkę naziemną. Metro to chyba masakrycznie drogie i w ogóle czy do wykonania, ze wzgledu na teren po wyrobiskach kopalnianych. Naziemna kolejka chyba szybsza do wykonania.

ogłoszenia

tekst alternatywny

remonty

 • Zachodnia obwodnica coraz bliżej. Aż 5 oferentów chce realizować tę inwestycję

  11 maja 2018

  W ramach omawianej inwestycji przewidziano m.in. rozbudowę ul. Rybnickiej w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z A4 na długości [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Przebudowa „pajączka” jeszcze w tym roku? ZDM przygotowuje przetarg na wykonawcę

  06 kwietnia 2018

  Jak przekazała nam Anna Gilner, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, ZDM dysponuje decyzją zezwalającą na [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklamaTa ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM