SKOK

Podziel się!

Ponad 400 kamer obserwuje miasto. Wielokrotnie przyczyniły się do ustalenia sprawców

tekst alternatywny


System monitoringu miejskiego w Gliwicach jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Na początku roku składał się z 291 kamer, teraz będzie ich 406. Dzięki temu ma być jeszcze bezpieczniej.

Jak właściwie działa miejski monitoring i czy faktycznie jest tak skuteczny? Często można usłyszeć, że kamery monitoringu są bezużyteczne. Dlaczego? „Przecież policjanci patrzą w te kamery, a jak coś się dzieje to i tak nie interweniują.”- można przeczytać w internecie. – Z monitoringu korzystamy właściwie codziennie, ale nie patrzymy w kamery przez całą dobę. Nie mamy na to wystarczającej liczby ludzi. – mówi Marek Słomski rzecznik gliwickiej komendy. – W każdym komisariacie, u oficera dyżurnego znajdują się „końcówki” monitoringu. Policjant dyżurujący może w każdej chwili skorzystać z monitoringu. Patrzymy w monitory doraźnie lub w czasie konkretnych akcji. – tłumaczy Słomski.

Liczba kamer monitoringu miejskiego w poszczególnych dzielnicach miasta. Stan na listopad 2017

Policja gliwicka wykorzystuje monitoring raczej „post factum”, celem odtworzenia i ustalenia co naprawdę zdarzyło się w danym miejscu i czasie. Nie raz z monitoringu uzyskując wizerunek sprawcy.

Pozbawiony emocji i zakłóceń związanych z subiektywnym zapamiętywaniem sekwencji zdarzeń, zapis monitoringu jest znakomitym środkiem dowodowym. Wielokrotnie nagrania przyczyniły się do ustalenia sprawców czy pozwoliły wyjaśnić sprawy m.in. pobić, kradzieży lub zdarzeń drogowych. Obraz z kamer przekazywany jest też innym służbom – straży pożarnej, straży miejskiej i Centrum Ratownictwa.

Kiedy poprzednio pisaliśmy o zwiększającej się liczbie kamer miejskiego monitoringu, niektórzy czytelnicy zastanawiali się m.in. czy takie urządzenie może nam „zajrzeć” do mieszkania. Otóż nie ma takiej możliwości. Mariusz Kopeć, rzecznik Śląskiej Sieci Metropolitalnej zarządzającej systemem podkreśla, że operator monitoringu nie może tego zrobić, nawet gdyby chciał. Tworzone są bowiem strefy prywatności, działają specjalne „nakładki”, które zakrywają obraz tam, gdzie znajdują się okna czy balkony przy dużych zbliżeniach obraz jest zamazywany.  

Mieszkańcy doceniają rolę monitoringu i wskazują również, gdzie powinny zostać zlokalizowane kamery.

Poglądowy zasięg kamer zamontowanych dotychczas w centrum miasta. Stan na listopad 2017

Decyzją gliwiczan, którzy głosowali na zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego, w listopadzie oddano do użytku nowe punkty z kamerami. Usytuowano je przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Reymonta, na placu Jaśminu oraz przy ulicach: Franciszkańskiej, Dzionkarzy, Jesiennej, Głogowskiej, Orchidei, ZWM oraz Zubrzyckiego. Wiele kamer zlokalizowano w centrum miasta. Teraz będzie ich jeszcze więcej. W sumie 20 dodatkowych kamer zamontowano przy ul. Wieczorka, Dworcowej, Zwycięstwa, Bohaterów Getta Warszawskiego oraz Jana Pawła II. – wylicza Mariusz Kopeć.

Dodatkowo przy placu Piastów oraz alei Przyjaźni pojawi się 6 punktów wyposażonych łącznie w 24 kamery.

Przygotowujemy również „Przenośne Punkty Kamerowe”, czyli samodzielne zestawy monitoringu. Składają się one z wolno stojącego masztu z trzema kamerami, m.in. obrotową o wysokiej rozdzielczości, umożliwiającą 30-krotne powiększenie pozwalające uzyskać obraz dobrej jakości. Jeden z pięciu takich zestawów został zamontowany w pobliżu oddanego niedawno do użytku parku Doświadczeń przy Radiostacji. – informuje rzecznik ŚSM.

Wnętrze dawnej Poczty robi wrażenie. Już w styczniu wprowadzą się pierwsi najemcy

Następny artykuł »

Jechał za szybko i wjechał w barierkę na A4. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR

Skomentuj

 

komentarzy 16

 1. 5 grudnia 2017

  W nocy na skrzyżowaniu Jana Śliwki sprawca wjechał w mój samochód i uciekł – pojechałem na policję na nagraniu ciężko było rozpoznać markę samochodu nie mówiąc już o rejestracji – sprawę umożono takie to nagrania …

 2. 5 grudnia 2017

  Myśle ze czytelnicy dzisiaj w Gliwicach również niejednokrotnie się przyczynili do ustalenia sprawców

 3. 4 grudnia 2017

  No dziwne ,tyle kamer a jak mi zajeb… z auta radio I chcialam nagrania z monitoringu to uslyszalam ,ze sa ale na SMIETNIKI !

 4. 4 grudnia 2017

  Taaa, środek dowodowy… Szkoda, że tyle kasy nie wydają na profilaktykę, by nie dochodziło do np. potrąceń. Dla np. ciężko rannego pieszego żadne pocieszenie, że ustalą sprawcę.

 5. 4 grudnia 2017

  Znajoma miała małą stłuczkę (na Orlickiego), sprawca uciekł. Wytypowano (na podstawie monitoringu) dwa auta. Sprawę umorzono…

 6. 4 grudnia 2017

  Chu%a warte te wasze kamery nikt nie ma do nich dostępu. Kto wie czy one WGL działają, a jak już działają to jak wygląda zapisany obraz ?

 7. 4 grudnia 2017

  Znam postanowienia wielu sądów, oddalające takie wnioski dowodowe. W kilku sprawach sędziowie stwierdzali, że mają prawo swobodnej oceny materiałów dowodowych, są niezawiśli i opierają się na przepisach prawa () i na własnym doświadczeniu życiowym (). Niektóre takie postanowienia ostawały się nawet w kontroli instancyjnej (!). I co im zrobisz?
  Podobnie jest z dowodami w postaci nagrań audio (np. rozmowy telefonicznej czy konwersacji z urzędnikiem). Jeden sędzia dopuści taki dowód (i dodatkowo zażąda dostarczenia transkrypcji nagrania) a inny nie! I co mu zrobisz?

  ALE ZAWSZE WARTO WAŻNE KONWERSACJE NAGRYWAĆ, REJESTROWAĆ I ARCHIWIZOWAĆ, BO NIE WIADOMO CO I KIEDY MOŻE SIĘ PRZYDAĆ. LUDZIE LUBIĄ WYPIERAĆ SIĘ TEGO CO POWIEDZIELI…

 8. 4 grudnia 2017

  Sama prawda!

 9. 4 grudnia 2017

  Tak a na Trójkącie kamer jak makiem nasiał a elewacje zmazane jak tablica w szkole

 10. 4 grudnia 2017

  A standard zapisu jak Nokią 3310 🙁

 11. 4 grudnia 2017

  Jak potrzebne nagranie to okazuje się że są 3 kamery a żadna nie działa …

 12. 4 grudnia 2017

  Tylko akurat przy niektórych zdarzeniach są ustawione w drugą stronę

 13. 4 grudnia 2017

  Niektore to atrapy 🙂

 14. 4 grudnia 2017

  Gdy z mojego auta zniknęły narzędzia pod czujnym okiem kamery to niestety ale nikt nie raczył szukać sprawcy na monitoringu a gdy sam prosiłem o zapis z tej kamery udzielono mi wyczerpującej informacji “z monitoringu mogą korzystać służby miejskie” szkoda tylko że te służby olaly kompletnie ten monitoring..

 15. 4 grudnia 2017

  400 kamer, a w Łabędach plac zabaw poniszczony …Nawet kamerę zniszczyli …

 16. 4 grudnia 2017

  Może uda wam się dowiedzieć dlaczego plac Piastów jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc w Gliwicach nie posiada systemu monitoringu ?

ogłoszenia

remonty

 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowanie. Remont Jagiellońskiej

  12 stycznia 2018

  Mimo że tramwaje nie jeżdżą po Gliwicach już od blisko 9 lat, w naszym mieście wciąż pozostały fragmenty nieusuniętych torowisk [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM