SixSilver Jubiler Gliwice

Podczas najbliższej sesji gliwiccy radni zdecydują, czy na Placu Krakowskim zostanie wzniesiony Pomnik Powstań Polskich

Monument będzie miał blisko 12 metrów wysokości. Z inicjatywą wzniesienia pomnika, upamiętniającego wydarzenia o charakterze narodowowyzwoleńczym, wystąpił gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej

FORUM

Jak czytamy w projekcie uchwały, obiekt będzie zlokalizowany w północno-zachodniej części placu Krakowskiego – od strony ul. Wrocławskiej. Budowa pomnika zostanie sfinansowana z funduszy pochodzących od sponsorów i zbiórki publicznej.

Na szczycie kolumny pojawi się zwieńczenie, wykonane jako rzeźba z nierdzewnego stopu lub jednorodnego metalu.

Napisy na pomniku będą wykonane z nierdzewnych liter umieszczonych na płytach z szlifowanego jasnego marmuru lub granitu.

72 KOMENTARZE

 1. Na Górze św. Anny już jest pomnik upamiętniający Powstania śląskie. Po co Gliwicom kolejny? Tym bardziej, że tamten niszczeje, zaczynają odpadać kamienne płyty, w szczelinach rosną drzewa, a cały teren dookoła jest w opłakanym stanie.
  Nie lepiej więc zamiast budować kolejny pomnik, tej samej pamięci, skrzyknąć się na zbiórkę Ślązaków i ratować to co już jest?

 2. Nie teraz kiedy w żadnej kwestii historycznej nikt się z nikim nie zgadza .Coś z czego moglibyśmy być dumni , stanie się kolejnym naszym małym piekiełkiem. 🙁

 3. Nie wiem czy to taki zły pomysł. Jakieś formy sztuki i upamiętniania potrafią dobrze wpłynąć na wizerunek i wygląd miasta. Myślę jednak, że przydałoby się jak już, to zrobić coś z grubszej rury z całą mikroinfrastrukturą dookoła (mała architektura parkowa marmur, fontanna). Szło by z tego zrobić naprawdę ładną perełkę na poziomie Barcelony, Wiednia czy Stuttgartu. Nie wydaje mi się jednak, żeby zrobienie czegoś ładnie i porządnie było do osiągnięcia z datków. Tego typu rzeczy powinny być zrobione z niejaką pompą. Chociażby po to, żeby żadni objazdowi zbieracze złomu nie podwędzili liter.

  Natomiast pewien jestem, że autor powinien był napisać artykuł w trybie przypuszczającym, bo to opis projektu uchwały, a nie news o jej przyjęciu.

 4. W latach 1945–1989 Polska była państwem niesuwerennym, pozostającym pod dominacją ZSRR, rządzonym przez komunistyczną Polską Partię Robotniczą, następnie Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą, przy formalnym istnieniu ugrupowań satelitarnych jako tzw. stronnictw sojuszniczych (Zjednoczone Stronnictwo Ludowe, Stronnictwo Demokratyczne). Ludowe Wojsko Polskie było zdominowane i kontrolowane przez rządzącą partię komunistyczną jako część struktury Układu Warszawskiego podlegało dowództwu Armii Radzieckiej.

 5. Decyzję podejmowała Rosja pod której zaborem byli Polacy. Ta sama Rosja która dogadala się z Niemcami aby zaatakować polske. No i deser, Rosja która w naszym imieniu zrzekla się repatriacji wojennych.

 6. Z tym wysiedleniem to dziwne rzeczy sie działy. Jedni jechali na zachod nie majac Niemieckich korzeni, a Ci ktorzy takowe mieli dostali odmowe wyjazdu

 7. Arek Kampik idąc tym tokiem myślenia oddajmy ślask Czechom bo oni mieli go dłużej niż Niemcy. Śląsk był polski z przerwami już od roku 1000 🙂 W 1763 kolonizacja niemiecka, osiedlono 171tysiecy gebelsow a w
  1764 germanizacja I zakaz brania ślubów osoba nie mówiących po niemiecku. Powstania śląskie w 1921 I plebiscyt z przewaga niemiecka ze względu na niemiecki zabor Hanysie. Tuż po wojnie władze PRL zakładając iż ludność śląska jest niemiecka, poddawała ją procesowi weryfikacji. Do końca lat 40. XX wieku z samego Górnego Śląska wysiedlono 300 tys. osób, lecz w dalszym ciągu Ślązacy uważani byli za zgermanizowanych Słowian, bo takowymi częściowo byli I są.

 8. Nade wszystko taka inicjatywa ne powinna dziać się z dziś na jutro. To działanie jak mi się wydaje wymaga konsultacji społecznych, ekspertyz historycznych i stosownej kampanii informacyjnej. To wszystko jest niezbędne aby wyeliminować niepotrzebne napięcia i nieporozumienia. To wymaga dojrzałości…

 9. Czy wy zjebani ludzie musicie wszędzie ladowac w politykę nawet w temat postawienia pomnika na pustym placu…kto nie szanuje przeszłości nie bedzie miał przyszlosci tak na marginesie:)

 10. Ania Mała Hm… faktycznie, ma Pani rację. Dość wieloznaczne określenie. Ludziska sypną groszem na Śląskie Powstania a pod pomnik podepnie się ukraiński Majdan lub powstanie w Somalii, zależnie od “wiatru w polityce”. Szkoda 🙁

 11. Adam Zabielowicz to nie ma nic wspólnego z Niemcami to jest po prostu głupie przede wszystkim z powodu lokalizacji ! Po drugie nie upamiętnia to żadnego konkretnego wydarzenia a po trzecie jak już miałby postawić jakiś pomnik powstańców to powinien to być pomnik powstańców śląskich .

 12. Maciej Zawadzki “Podczas najbliższej sesji gliwiccy radni zdecydują, czy na Placu Krakowskim zostanie wzniesiony Pomnik Powstań Polskich

  Monument będzie miał blisko 12 metrów wysokości. Z inicjatywą wzniesienia pomnika, upamiętniającego wydarzenia o charakterze narodowowyzwoleńczym, wystąpił gliwicki oddział Stowarzyszenia Pamięci Armii Krajowej” – pierwsze zdania z tej bardzo krótkiej notki. i jestem w szoku, że to nie o powstania śląskie chodzi, też musiałam to dwa razy przeczytać.

 13. Panie Adamie, średni dowcip. Poza tym, nikogo nie krytykuję. Nie podoba mi się sam pomysł pomnika. Czyzby był Pan uprzedzony do obco brzmiących nazwisk?

 14. Co Wy z tym AK? Pomnik miałby upamiętnić Powstania Śląskie i tylko o tym mowa. I sądzę, że jest to na miejscu. Naprawdę radziłby Wasze oczy i szarpał portfele? Normalnie nie wierzę :/

 15. Krzysztof Brzenk choćby nawet ławki i zieleń gdzie w mieście można usiąść spokojnie i napić się kawy czy herbaty zjeść coś dobrego?? Nie ma bo Rynek okupowany przez piwoszy i wulgarnych młodzieńców.

 16. A co AK wspólnego miała z Gliwicami? Poza tym pomnik by był ładny i ciekawy to trzeba sporych środków, zwłaszcza, że ma on być jakiś monumentalny – nie wiem czy składki pozwolą na coś takiego. Uważam, że w tym wypadku wystarczy tablica upamiętniająca. Stworzenie bylejakiego pomniku to groteska z czyjeś pamięci, a z tego co można wywnioskować z tego krótkiego artykułu to chodzi raczej o jakąś manifestację polityczną niż faktyczne upamiętnienie.

 17. Ciekawe zamierzenie. Chętnie kupię cegiełkę. Po to nam kolejny pomnik Pani Zuzanno, aby dzieci i wnuki mogły zapytać co upamiętniają (szkolne podręczniki zaczynają być dziwne w sprawach historii).

 18. Czy histeria pomnikowa dotarła już do Gliwic? Następny będzie związany z zamachem ( nie inaczej!!!) smoleńskim, kolejny – z największym prezydentem Polski który w tym zamachu poległ, i jeszcze parę nawiedzonych pomysłów by się znalazło.

 19. Czy do tego celu potrzeba zabierać miejsce na jednym z nielicznych otwartych placów w mieście, gdzie można organizować różne imprezy? Postawią pomnik, a potem nie pozwolą na żadną rozrywkę bo nie wypada w takim miejscu.

 20. Argument o pieniądzach nietrafiony, bo ma być finansowany z niepublicznych środków. Co do wykorzystania miejsca to zależy jak będzie wyglądał, bo nie mamy zbyt wielu ładnych pomników w Gliwicach.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here