SKOK

Podziel się!

Oddychamy tym, co palisz! Smog powstaje głównie… w naszych domach


reklama


Od kilku dni w miastach na Śląsku, ale też w całej Polsce obserwujemy bardzo wysoki poziom smogu. Padają niechlubne rekordy przekroczeń dopuszczalnych stężeń dobowych pyłów zawieszonych. Gliwice również zmagają się z fatalnym stanem powietrza.

Smog jest zjawiskiem, które powstało na skutek ludzkich działań

W jego skład wchodzą szkodliwe związki chemiczne: tlenek azotu oraz tlenki siarki i pochodzące zwykle ze spalania węgla, drewna lub biomasy cząstki stałe – PM10. Drobinki o rozmiarze poniżej 10 mikrometrów charakteryzuje możliwość przedostawania się przez nasz układ oddechowy do układu krwionośnego. Śledząc wyniki ze stacji pomiarowych na Śląsku, można stwierdzić, że znaczne pogorszenie jakości powietrza utrzymuje się od niedzieli. Jaka jest przyczyna takiego stanu? W komunikacie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w sprawie aktualnej i prognozowanej jakości powietrza w Polsce czytamy: Wysokie stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu są wynikiem niesprzyjających warunków meteorologicznych (brak wiatru, brak opadów i niska temperatura powietrza) i powiązanej z nimi wysokiej emisji ze źródeł komunalnych (indywidualne kotły grzewcze, kominki) w środkowej i południowej Polsce.


reklamatekst alternatywny


Główną przyczyną jest palenie śmieciami w piecach domowych

Z obserwacji wynika, że wysokie stężenia pyłu PM10 w województwie śląskim występują głównie w miesiącach zimowych. Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem emitujemy do atmosfery szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu. Wielu mieszkańców spala w piecach także śmieci i do atmosfery wydostają się trujące substancje. Aby zminimalizować ryzyko występowania smogu, należałoby zmienić standardy piecyków spalających węgiel w domostwach lub wybrać alternatywne, ekologiczne formy ich ogrzewania. 

Temat stał się w ostatnim czasie bardzo medialny i uważam, że bardzo dobrze, ponieważ tylko rosnąca społeczna świadomość da szansę na rozwiązanie tego problemu. Fakty są bowiem takie, że za wysokie stężenie pyłów PM 10 i PM 2,5 odpowiadają przede wszystkim stare kotły opalane słabej jakości paliwem, jeśli nie wprost śmieciami. – czytamy w oświadczeniu wydanym wczoraj przez prezydenta Frankiewicza. – Problemu jesteśmy świadomi nie od dzisiaj i od dawna dofinansowujemy wymianę węglowych systemów grzewczych na bardziej ekologiczne. Dofinansowaliśmy taką wymianę dla ponad 5 tysięcy gospodarstw domowych.

Gliwicka straż miejska może sprawdzić to, czym palimy

Jak przekazała nam Bożena Frej, rzecznik Straży Miejskiej w Gliwicach, strażnicy zostali upoważnieni przez prezydenta do takich kontroli. Zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska: Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do: 1) wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren; 2) przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych.

Co możesz zrobić, żeby ograniczyć smog?

 • przede wszystkim nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
 • przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
 • używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
 • ograniczaj zużycie ciepła – ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
 • korzystaj z komunikacji zbiorowej lub roweru – nie wszędzie musisz dojechać samochodem,
 • jeśli w Twojej gminie zorganizowana jest selektywna zbiórka odpadów zielonych – przekazuj pozostałości roślinne do odzysku – nie spalaj ich w ogrodzie.

W najbliższym czasie jakość powietrza powinna się polepszyć. Jak informuje GIOŚ, znacząca poprawa jakości powietrza jest spodziewana wraz ze wzrostem prędkości wiatru sprzyjającej rozprzestrzenieniu się zanieczyszczeń od 11 stycznia, co powinno znacząco obniżyć stężenia zanieczyszczeń. Nie zmienia to jednak faktu, że to my w głównej mierze odpowiadamy za stan powietrza.

Gliwice otrzymają ponad 116 mln złotych na budowę zachodniej obwodnicy?

Następny artykuł »

Prezydent Gliwic: Dofinansowaliśmy wymianę ponad 5 tysięcy pieców

Skomentuj

 

komentarzy 41

 1. pablo
  14 stycznia 2017

  Po pierwsze nie “wysoka emisja” tylko “niska emisja” Wysoka to na przykład elektrownie czyli zupełnie inna bajka. Po drugie kominki to akurat najmniejszy problem, bo ludzi palą w nich suchym liściastym drewnem.
  problemem są stare piece węglowe i hołota paląca śmieciami innymi wynalazkami.

 2. 12 stycznia 2017

  Bzdury dla pelikanów … Tym co palisz tym co palisz … Węgiel zły … Itd itp ok co z takimi miastami jak nowy Jork … Pekin … Oni też węglem i śmieciami palą że mają smog ?? Przestańcie z ludzi robić debili

 3. 12 stycznia 2017

  Logiczne, że spada bo coraz więcej ludzi ma nowoczesne ogrzewanie a do tego praktycznie w ciągu ostatnich 20lat pozamykano największych trucicieli:koksowania huta itd.Wina smogu to bardzoo niskie temp.oraz praktycznie brak wiatru.A Ci co palą śmieciami to nie bieda tylko głupota bo śmieciami sie domu nie ogrzeje poza tym ile by ich trzeba było mieć.

 4. 11 stycznia 2017

  dlatego powinni zlikwidować handel węglem i go unormować … tak jak z jedzeniem i wodą ich kontrolować nie trzeba 😛

 5. 11 stycznia 2017

  Laura Stawowczyk oczywiście masz racje, ale świadomość rowniez jest problemem
  Ludzie w zimie mi
  Mówią ze nie maja śmieci tylko “żużel” – No jak?

 6. 11 stycznia 2017

  we wczorajszym wpisie informowaliście, że przeanalizowaliście poziom smogu w ciągu 5 ostatnich lat, i wyszło, że spada. Czy możecie podać bliższe dane? / jaki składnik smogu uległ zmniejszeniu?

 7. 11 stycznia 2017

  “Używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości”
  tzn. Jak kupuje węgiel w składzie to mam zlecić prywatnie ekspertyzę jakosci?

 8. 11 stycznia 2017

  Cytat z życia wzięty ” Ja tym nie oddycham , bo jak palę w piecu to siedzę w domu”. Taa… Przetłumaczcie to tępakom …

 9. 11 stycznia 2017

  Na pszczynskiej najwiecej niby bo pewnie oponami pala w piecach ;d

 10. 11 stycznia 2017

  śmieciami – ile ludzi ma tylko te śmieci do palenia ?? bo alkoholikowi się daje 600 zł. na węgiel,ale biednemu już nie,bo przekroczył limit i uczciwie pracuje

 11. 11 stycznia 2017

  Czyli to ja upoważnia do palenia śmieci ?

 12. 11 stycznia 2017

  Laura ale zawsze coś
  Problem nie jest tylko w ubogich rodzinach
  Problem kest tez w tych niedoinformowanych, ktore palą śmieciami bo tak prościej
  Trochę juz pracuje w tej branży i uwierz mi na słowo

 13. 11 stycznia 2017

  Hmmm… Wydawało mi się, ze ktoś wczoraj pisał o nagłej nagonce medialnej na smog i że to takie dziwne i bez sensu…

 14. 11 stycznia 2017

  To wina passatow i golfow w tdi

 15. 11 stycznia 2017

  Co to jest 60 % Dominika Bremer ?? Skąd rodzina żyjąca od pierwszego do pierwszego ma wziąć pozostałe 40% ?

 16. 11 stycznia 2017

  Dalibyście sobie siana z tą reklamą Victoria Day Spa – przeglądanie waszego portalu to jakaś udręka.

 17. 11 stycznia 2017

  To nie chodzi tylko o pieniądze. A o świadomość ludzi. Butelką plastykową nikt nie ogrzeje mieszkania. Więc po co ją spala w piecu?

 18. 11 stycznia 2017

  Bzdury! Ludzie gaz mamy od sąsiadów (Rosji) oba jednym pstryknięciem moze nam go odciąć i co wtedy?
  Nikt nie obniży cen kotła, ale możesz dostać dofinansowanie 60% na instalacje nowoczesnego (to znacznie wiecej niz 23%VAT)

 19. 11 stycznia 2017

  Srali muchy będzie wiosna. Zamiast wydawać kase na nową obwodnice Gliwic niech lepiej za tą kase podciągną nitki ciepłownicze pod domy gdzie ich niema

 20. 11 stycznia 2017

  Zgadzam się z Tobą. Są również, i chyba przede wszystkim, tacy co nie wydadzą na eco, bo by na wódkę zabrakło przy takim mrozie za np gaz 400 zł na miesiąc, ileż to alkoholu by było.

 21. 11 stycznia 2017

  Tylko biedni palą syfem ? Dajcie spokój na mojej ulicy ludzie co palą miałem i śmieciami mają auta za 50 tyś- to ich glupota i mentalność! A państwo doklada swoje. Rok temu kończyłem budowę i kupiłem kocioł tylko na Pellet drzewny. Wiecie ile mi państwo dolozylo ? Zero tzn jeszcze ja pamstwu pomoglem bo zapłaciłem vat którego z calej budowy nie mogłem odliczyć ani złotówki

 22. 11 stycznia 2017

  Smog smogiem, ale zróbcie coś z mobilną wersją strony. Reklamy wyświetlają się perfekcyjnie, ale żeby przeczytać artykuł to trzeba zjechać na sam dół

 23. 11 stycznia 2017

  Zanim by przyjechali to juz po ptokach by bylo.Nr spisalam i jakby zas sie powtórzylo to zadzwonie.Dla mnie to jest 100% bo pyrkal mi prosto w okno

 24. 11 stycznia 2017

  Naczy ja tego nie pochwalam o wgl ale akurat to sie przyczynia tylko w jakiś 2%
  Ps wystarczyło zadzwonić na straż/policję by miał mandacik i tyle jako ze jest to zabronione.

 25. 11 stycznia 2017

  To sobie redaktor znalazł temat…

 26. 11 stycznia 2017

  Rano od 6:45 do 7:10 stal mi pod oknem samochod,bez kierowcy ,na chodzie.Od ktorej dokladnie to nie wiem,bo wstalam jak wyzej.Potem kierowca?przyszedł i zaczal skrobac szybe i kolejne 10 min pyrkawa pyrkala.I co takiemu zrobic?A smog gesty dokola.Inni odskrobia szybe,odpala w tym samym czasie-max 5 min.

 27. 11 stycznia 2017

  smog powstaje głównie przez fabryki i w sumie przez debili co plastik palą

 28. 11 stycznia 2017

  Tylko politycy powinni byś uświadomieni najpierw, że tylko sadzenie drzew nas wyleczy ze smogu, a nie lepienie mandatów, które i tak pójdą na paliwo dla straży miejskiej na przykład. Samo gonienie ludzi w domkach jednorodzinnych nic nie da.

 29. 11 stycznia 2017

  Nazwa EKOGROSZEK chyba wiele mowi ale jak ktos madrzejszy i bogaty albo z centralnym to zapraszam na dach czy smierdzi bo nie wiem gdzie mam wachac i czy grzac w Domu czy pozwolic dziecku zamarzac albo zapraszam sponsora ktory zrobi inne ogrzewanie bezpieczniejsze …

 30. Adam
  11 stycznia 2017

  Witam, jestem ciekaw jak wyglądają te dofinansowania. Jakbym otrzymał to z chęcią ociepliłbym dom i zamontował pompę ciepła. Proszę o informacje gdzie mam się zgłosić. Aha to Ja chciałbym wybrać pompę a nie żeby mi narzucać bo ktoś musi na tym zarobić i wychodzi tyle samo co bez dofinansowania.

 31. 11 stycznia 2017

 32. 11 stycznia 2017

  Jak ktoś pali śmieciami to tak jest. Ja mam super węgiel i nic nie śmierdzi

 33. 11 stycznia 2017

  I w czym ma pomuc straż miejska ? Beda dawac mamdaty ? Jeżeli nie wszystkich stać na lepszej jakości opał….no bo skąd… dlatego biedniejsi ludzie palą niestety smiećmi ……
  A po za tym dlaczego każda strona jak np. (TA) Podaje w przeciągu 5 min na ten sam temat info lecz nie zgadzają się tylko “LICZBY” wystarczy popatrzeć na parę innych postow dotyczących smogu każda strona podaję inne stężenia itd…. skoro mają to z jednego źródła to jakim cudem ?

 34. 11 stycznia 2017

  smogu w chujj

 35. 11 stycznia 2017

  u mnie w mieszkaniu się nie pali tylko grzeje! wiec nie smrodzę innym pod nosem!!:(

 36. 11 stycznia 2017

  Wasz Smog zawsze był i zawsze będzie bo ludzi na opalanie gazem ani olejem nie stać Przy zarobkach 1800zł i utrzymaniu rodziny i domu ciężko nawet węgiel kupić Dziwne bo song jest i w Zakopanem a oni palą drzewem więc z czego się wasz Smog bierze? Niestety ale już kilkanaście lat temu był ale czemu teraz wam to dopiero przeszkadza?

 37. 11 stycznia 2017

  Tyle się o tym mówi,a tu proszę przykład z dzisiejszego dnia złomownia przy ul.Toszeckiej 3

 38. 11 stycznia 2017

  Wątpię żeby ktoś kto ma taki kominek jak na zdjęciu palił plastikiem albo miałem. Duży % smogu jest produkowany przez to że ludzie są biedni. Więc świadomość na pewno nie rozwiąże tego problemu. Tylko sytuacja majątkowa mieszkańców i działania miasta mogą jakoś to zmienić.

 39. 11 stycznia 2017

  To niech Gliwice zainwestują w centralne ogrzewanie, a nie, że ludzie muszą palić czym popadnie.

 40. 11 stycznia 2017

  dzisiaj sprawdziłem jak pomóc,zbiornik na LPG 5000 zł instalacja ok2000,pozwolenia ok,? kocioł dwufunkcyjny ok.3500 razem 10,500zł a zwrot z ostatniej chwili 1500 zł .To propozycja na pewno zainteresuje emerytów

ogłoszenia

tekst alternatywny

remonty

 • Zachodnia obwodnica coraz bliżej. Aż 5 oferentów chce realizować tę inwestycję

  11 maja 2018

  W ramach omawianej inwestycji przewidziano m.in. rozbudowę ul. Rybnickiej w rejonie skrzyżowania i węzła drogowego z A4 na długości [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Przebudowa „pajączka” jeszcze w tym roku? ZDM przygotowuje przetarg na wykonawcę

  06 kwietnia 2018

  Jak przekazała nam Anna Gilner, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, ZDM dysponuje decyzją zezwalającą na [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklamaTa ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM