SKOK

Podziel się!

Nowe stawki za odbiór śmieci. Nie segregujesz? Zapłacisz dużo więcej

tekst alternatywny


Przypominamy, że od kwietnia w Gliwicach obowiązywać będą wyższe stawki opłat za odbiór śmieci

Mieszkańcy segregujący odpady zapłacą za ich wywóz średnio 20% więcej. Podwyżka opłat w przypadku osób nie stosujących segregacji śmieci będzie dużo bardziej odczuwalna.

Przegłosowany dla Gliwic w grudniu wzrost kosztów gospodarowania odpadami dotyczy de facto wszystkich gmin i wynika m.in. ze zmiany przepisów prawnych. – Chodzi głównie o wzrost opłaty środowiskowej oraz wymóg uzyskania przez Polskę do 2020 roku co najmniej 50-procentowego poziomu recyklingu i przygotowania odpadów do ponownego użycia – przypomina Mariola Pendziałek, naczelnik Wydziału Przedsięwzięć i Usług Gospodarczych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Co więcej, zgodnie z obowiązującymi  przepisami koszty te w całości muszą być finansowane z opłat pobranych od mieszkańców.

Ile zapłacimy?

Warto podkreślić, że podniesienie opłaty za odpady zmieszane (niesegregowane) służy wyłącznie uzyskaniu wymaganych prawem poziomów odzysku. Miasto zaś dąży do tego, by w przyszłości płacących najwyższe stawki za odbiór śmieci było jak najmniej.

Zniżki dla seniorów!

W trosce o osoby starsze, dla których ponoszenie opłaty za wywóz nieczystości jest nadmiernym obciążeniem finansowym, prezydent Gliwic wprowadził zasady udzielania dofinansowania do opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w formie zasiłków celowych.

Z dofinansowania takiego mogą skorzystać osoby, które ukończyły 65. rok życia, nie kwalifikują się do otrzymania dodatku mieszkaniowego, są uprawnione do zajmowania lokalu mieszkalnego o powierzchni przekraczającej 45,5 m2na osobę w gospodarstwie domowym oraz uzyskują miesięcznie dochód (w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej) w wysokości nieprzekraczającej 1 902 zł netto dla osoby samotnej lub 1 542 zł netto na osobę w rodzinie.

Wysokość dofinansowania wynosi:
• 50% stawki – dla osób segregujących odpady komunalne,
• 30% stawki – dla osób niesegregujących odpadów komunalnych.

Świadczenie może zostać przyznane po złożeniu wniosku i przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego przez pracownika  socjalnego w miejscu zamieszkania wnioskodawcy. Termin przeprowadzenia wywiadu zostanie indywidualnie ustalony z wnioskodawcą.

Formularz wniosku należy pobrać ze strony internetowej www.opsgliwice.pl/formy-pomocy/seniorzy/dofinansowanie-oplat-odpady-komunalne/ lub odebrać go w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej (ul. Górnych Wałów 10, pok. nr 10 na parterze) bądź w filiach OPS (nr 1 – ul. Reymonta 18, ul. Krzywa 2/4; nr 2 – ul. Fiołkowa 26, ul. Dziewanny 2; nr 3 – ul. Bojkowska 20; nr 4 – ul. Ziemowita 1). Wypełniony dokument można składać w poniedziałki w godzinach 9.00–11.00, we wtorki, środy i piątki w godzinach 8.00–10.00 oraz w czwartki w godzinach 13.00–15.00. Dodatkowe informacje są udzielane pod nr. telefonu 32/335-96-13.

źródło: UM Gliwice

Przyszłość jest tu. Badanie CBOS: Gliwiczanie zadowoleni z miasta i prezydenta

Następny artykuł »

Leżał martwy na wysypisku. W worku na śmieci, zawinięty w koc i dywan

Skomentuj

 

komentarzy 36

 1. 28 marca 2018

  Pozdrawiam Januszów którzy swoje lenistwo w temacie segregacji śmieci tłumaczą jedną podjezdzającą smieciarką nie sprawdzając informacji jak to działa faktycznie…

 2. 28 marca 2018

  OD KIEDY METRAŻ PRODUKCJE ŚMIECI TO JEST CHORE NA METRAŻU 42 MIESZKA 5 OSÓB A NA 60 JEDNA OSOBA KTO MA WIĘCEJ ŚMIECI

 3. 27 marca 2018

  Agnieszka Sosińska pani tak na poważnie?

 4. 27 marca 2018

  Ewa Hordyniak a co z podium ma wspólnego prywatna firma od śmieci?

 5. 27 marca 2018

  Ja tego nie rozumiem byłam świadkiem jak smieciara zabierają śmieci z kolorowych pojemników tych małych i dużego wszystko szło do jednego to po co nam segregacja co innego gdyby tylko przyjezdaly osobne do szka i plastiku wtedy miało by to sens a tak tylko nam roboty dodają z tą segregacja tragedia jakąś

 6. 27 marca 2018

  Kiedy myjecie te pojemniki jak za to płacę a zaznaczone M

 7. 27 marca 2018

  A ja jednak jestem za “metrażem” Lata płaciłam za syna który jest zameldowany a mieszka gdzie indziej. Nie produkował więc żadnych śmieci. Pani która wykupiła 3 pokojowe mieszkanie i wynajmuje dla 6-ciu osób płaciła tylko za siebie bo zameldowania no więc gdzie tu szukać dobrego rozwiązania?

 8. 27 marca 2018

  Skandalem jest to,że opłatę ustala sie na podstawie powierzchni! Bo tak jest wygodniej dla urzędu a nie dla obywatela.i tak oto ja samotnie mieszkajaca płacę tyle samo co majaca te sama pow.mieszkalną mieszkajaca obok mnie 4-osobowa rodzina.Mój kubęl jest zawsze w połowie pusty a segregowane śmieci wyrzucam tylko raz w miesiącu.Skandal,skandal i jeszcze raz skandal!!!!!

 9. 27 marca 2018

  A przy dużym metrażu opłata będzie za cały np 1.5 zł czy przedziałami: do 60 m 2 zł itp?

 10. 27 marca 2018

  Chętnie bym segregował ale nic na to nie poradzę, że codziennie śmieci stoją na ziemi bo idiota “zapomniał kluczyka”. W związku z tym właściciel “zastanawia się”.. No faktycznie, wcześnie na zastanowienia

 11. 27 marca 2018

  Po co segregujemy śmierci po to tylko aby smieciarka zgarnela wsz ystko do jednego kontenera. Najpierw niech zorganizują wywóz a nie wymagają segregacji. Szlak mnie trafia segreguje tylko po co.?

 12. 27 marca 2018

  Zamieszkaj w Bytomiu, tam jest spoko – nie ma podium.

 13. 27 marca 2018

  dlatego za śmieci płacimy od metra mieszkania a nie od ilości mieszkańców…niedługo będziemy płacić za użytkowanie chodników i autobusów od kilograma masy ciała obywatela…

 14. 27 marca 2018

  nooooo, Podium się samo nie utrzyma……

 15. 27 marca 2018

  dokladnie stwarzają tylko problemy i kupuj iles pojemnikow wiecej na worki wydasz hahaha

 16. 27 marca 2018

  To i tak chore rozliczanie jest mieszkam sam, kubeł wystawiam raz na miesiąc albo dwa bo z jednym workiem mi się nie opłaca…. Do tego Remondis wykonuje swoją pracę niedbale i albo pominą Lublin wystawiony na ulicę albo po opróżnieniu postawią po drugiej stronie u sąsiada i trzeba latać za swoim kubłem…
  A obsługa…. Jak zadzwoniłem to mi jakaś baba pierdolnela słuchawką. Kurwica człowieka bierze naprawdę….

 17. 27 marca 2018

  Segreguj śmieci a śmieciarka przyjedzie i wysypie to i tak do jednego kontenera i zamiesza jak blenderem. Logika poziom expert.

 18. 27 marca 2018

  Obojętnie jak będzie ustalane to będzie źle. Jeśli stawki będą od zameldowanej osoby to zaraz znajdą się Janusze, którzy całą rodzinę wymeldują żeby mieć taniej. Nie mówiąc już o tym ile ludzi i tak mieszka bez meldunku. Licząc od metra przynajmniej ściągają z każdej nieruchomości.

 19. 27 marca 2018

  Dlaczego od metra a nie od osoby? Odpowiedź za Portal Samorządowy “Poznańscy urzędnicy szacują, że w 725-tysięcznej aglomeracji za wywóz śmieci nie płaci około 90 tysięcy ludzi. Miejski budżet traci na tym nawet 6 mln zł rocznie”. W Poznaniu liczą stawki od liczby zameldowanych

 20. 27 marca 2018

  Wystarczy porównać z miastami w których płaci się za śmieci od ilości zameldowanych osób… wszędzie płaci się przynajmniej 15% więcej… a średnio prawie 40% więcej niż w Gliwicach… więc może system opłat powiązanych z metrażem jest jednak korzystny

 21. 27 marca 2018

  Marian Makowiecki Nie chodzi mi o mnie tylko panie Marianie pan chyba jest za podwyżkami a nie stawkami:)

 22. matka Polka
  27 marca 2018

  I znów ucierpią emeryci, którzy po wychowaniu gromadki dzieci zostali sami w dużych mieszkaniach! Bo przy dwóch świadczeniach, łatwo przekroczyć tę średnią. A w Gliwicach obowiązuje najbardziej niesprawiedliwy system naliczania opłat – od metra kwadratowego mieszkania (które często mają po 150 i więcej metrów), ustanowiony przez nierobów, urzędników, którym nie chce się weryfikować liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. A czy METRY PRODUKUJĄ ŚMIECI??? Dlaczego emeryci – mieszkańcy starych kamienic, którzy już za samo ich ogrzanie płacą krocie – mają finansować mieszkańców małych mieszkań w blokach i mini domków, budowanych za PRL-u? I NIE MÓWCIE, ŻEBYŚMY ZAMIENIALI MIESZKANIA, bo starych drzew się nie przesadza, a dzieci , wnuki i prawnuki trzeba gdzieś pomieścić, jak przyjadą na święta…

 23. 27 marca 2018

  Marcin Ostrowski od momentu wejscia 500+ to chyba nikt nie zauważył jak ceny poszły w górę 🙂

 24. 27 marca 2018

  Przecież PIS dał 500+ to nie powinniśmy narzekać 😉

 25. 27 marca 2018

  To bardzo dobre rozwiązanie. Dla starszych osób, które często mieszkają na dużych metrażach to duża ulga.

 26. 27 marca 2018

 27. 27 marca 2018

 28. 27 marca 2018

  Kto ma Ci dać tę pensję?

 29. 27 marca 2018

  Nie w Polsce obowiązku meldunkowego…

 30. 27 marca 2018

  Nie w Polsce obowiązku meldunkowego…

 31. 27 marca 2018

  Michał Wzorek Prokuratura Internetowa. Wydział do spraw szkalowania

 32. 27 marca 2018

  Ale czy nasz kraj zastanawia się nad ludźmi ,którzy nie mają co jeść?. Przecież smieci mają taką cenę że ludzie tylko zajmują się rachunkami, a gdzie życie?.I cała reszta zrobiono z nas roboty do zapylania za rachunkami a reszta się nie liczy! Dajcie ludziom podwyżki i dogodne życie a nie nędzne grosze do życia! Ceny kolosalnie idą w górę a pensje?Choć ten temat nie jest nam nowy ale dajemy się pomiatać.

 33. 27 marca 2018

  Popieram.Powinno być od ilości zameldowanych osób w lokalu

 34. 27 marca 2018

  Nadal smieci sa liczone od metra a nie od osoby, moze ktos sie wreszcie tym zajmie.

 35. 27 marca 2018

  A jest dofinansowanie za co drugie spłukanie gówna w toalecie dla samotnych pracujących matek nie pobierających zasiłków?

ogłoszenia

remonty

 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowanie. Remont Jagiellońskiej

  12 stycznia 2018

  Mimo że tramwaje nie jeżdżą po Gliwicach już od blisko 9 lat, w naszym mieście wciąż pozostały fragmenty nieusuniętych torowisk [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM