SKOK
SKOK

Podziel się!

Co dalej z chirurgią dziecięcą? NFZ twierdzi, że oddział jest niepotrzebny


reklamatekst alternatywny


20 marca w Urzędzie Miejskim zorganizowano spotkanie gliwickich samorządowców i prezesów gliwickich szpitali z parlamentarzystami reprezentującymi nasze miasto w Sejmie i Senacie RP.

Gliwickie szpitale są finansowane przez państwo na skandalicznie niskim poziomie. Dyrektorzy placówek i władze miasta nie są w stanie samodzielnie tego zmienić. – Liczymy na pomoc parlamentarzystów w jak najszybszym zorganizowaniu spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i dyrekcją Narodowego Funduszu Zdrowia, które wyjaśni przyczyny drastycznych różnic w finansowaniu szpitali z Gliwic względem innych śląskich miast oraz pozwoli uzdrowić chorą sytuację – zaapelował do gliwickich posłów i senatora prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Na zaproszenie prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza i przewodniczącego Rady Miasta Marka Pszonaka odpowiedzieli: Marta Golbik i Paweł Kobyliński (posłowie Nowoczesnej), Tomasz Głogowski (poseł PO), Jarosław Gonciarz i Piotr Pyzik (posłowie PiS) oraz Krystian Probierz (senator PiS).

Tematem wiodącym była kwestia niedostatecznego finansowania przez NFZ czterech gliwickich placówek oraz szans ich umieszczenia w tzw. sieci szpitali PSZ. Projekt przyjęty 21 lutego przez rząd przewiduje, że na funkcjonowanie szpitali znajdujących się w sieci będzie przeznaczone ok. 91% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym. Równocześnie jednostki, które znajdą się poza siecią szpitali, nie będą mogły liczyć na dotychczasowe dofinansowanie. Będą musiały startować w konkursach NFZ, na które rozdysponowanych zostanie 9% pozostałych środków.

Pieniędzy na leczenie, których już dzisiaj brakuje, będzie więc jeszcze mniej. W wielu przypadkach pociągnie to za sobą zwalnianie części personelu szpitalnego, zamykanie oddziałów, a nawet całych szpitali.

Ostateczna lista placówek w sieci szpitali PSZ zostanie dopiero ogłoszona przez Ministerstwo Zdrowia. Niemniej według symulacji przeprowadzonej przez NFZ, do sieci szpitali w woj. śląskim kwalifikują się w Gliwicach tylko Szpital Wielospecjalistyczny i Gliwickie Centrum Medyczne oraz Szpital nr 4. Poza siecią znajduje się szpital Vito-Med z ul. Radiowej, który jako jedyny zajmuje się pacjentami z udarem mózgu.

Dołożymy wszelkich starań, by szpital z ul. Radiowej dołączył do listy. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze, łącznie z wchłonięciem go przez Gliwickie Centrum Medyczne – mówił podczas spotkania w UM prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Wielokrotnie też podnosił najistotniejszy problem gliwickiego szpitalnictwa, czyli jego niesprawiedliwe i niezrozumiałe traktowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak pokazują wyliczenia, Fundusz przeznacza na jednego pacjenta w Gliwicach mniej więcej 515 zł na osobę, podczas gdy w miastach ościennych – ponad 1 000 zł i więcej.

Uważam, że gliwickie szpitale są finansowane przez NFZ na skandalicznie niskim poziomie – podkreślał prezydent miasta. – Jestem przekonany, że gdyby to finansowanie znajdowało się na poziomie zbliżonym do tego w innych śląskich szpitalach, sytuacja w naszym mieście nie byłaby aż tak drastyczna. Niestety różnice w finansowaniu tych samych procedur w różnych szpitalach są ogromne i sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Chcemy wreszcie poznać powody takiego nierównego traktowania i tak znaczących dysproporcji, dlatego jak najszybsze zorganizowanie spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i dyrekcją NFZ jest konieczne domagał się Zygmunt Frankiewicz.

W trakcie spotkania jak bumerang powracała również kwestia niekonsekwencji decyzji Narodowego Funduszu Zdrowia. W dyskusji przywoływano m.in. przykłady Szpitala nr 4 i Gliwickiego Centrum Medycznego – placówek, które przy akceptacji Funduszu zakupiły przed laty tomograf i rezonans magnetyczny. Do dziś pomimo pierwotnych zachęt i zapewnień ze strony NFZ nie mogą one liczyć na zakontraktowanie usług z wykorzystaniem drogiego sprzętu.

Niepewna jest również przyszłość gliwickiej chirurgii dziecięcej w naszym mieście. Pomimo podejmowanych prób jej reaktywacji w Gliwickim Centrum Medycznym, NFZ twierdzi, że ten oddział jest w Gliwicach niepotrzebny, bo taki działa przecież w Zabrzu.

Spotkanie zakończyło się apelem skierowanym do obecnych na sali parlamentarzystów i zapewnieniami o wsparciu z ich strony. – Jestem przekonany, że o poruszonych dziś kwestiach będziemy jeszcze wielokrotnie dyskutować – zamknął obrady prezydent Gliwic.

 

źródło: UM Gliwice

reklamatekst alternatywny


Ta gra kończy się samobójstwem. “Niebieski wieloryb” dotarł do Gliwic?

Następny artykuł »

Siedział za kradzieże rowerów. Wyszedł, złapali go za kradzież… roweru

Skomentuj

 

komentarzy 39

 1. Beata
  24 marca 2017

  Wiemy jak jest. Sama doświadczyłam wizyty z dzieckiem w Zabrzu. Niestety komentarze pod artykułami na temat oddziału niczego nie zmienią. Zapraszam Wszystkich, którzy oburzeni są zaistniałą sytuacją, do złożenia podpisu pod petycją dotyczącą zorganizowania na terenie Gliwic oddziału chirurgii dziecięcej.
  Tekst petycji: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=290301431390781&id=290282458059345
  Listy poparcia znajdują się w placówkach oświatowych (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły średnie) oraz w placówce medycznej Corpora-Med (ul. Raciborska)

 2. Anna
  23 marca 2017

  Ja tylko jestem ciekawa czy któryś z dyskutujących musiał jechać z dzieckiem że złamaniem albo do szycia do Zabrza? Czy tam posiedział na korytarzu parę godzin z płaczącym rozpaczliwie maluchem na kolanach?

 3. 21 marca 2017

  Kolejny sukces włodarzy miasta! Kolejny po likwidacji połączeń kolejowych w tym “Górnika” który jeździł od 40 lat. I jak zwykle się tłumaczą że to nie oni tylko: PKP, NFZ, i inne ZHP, PKO i ZPT.

 4. 21 marca 2017

  Wszystkie szpitale niech jak drzewa wytną po co. pół Polski wyjechała reszta wymrze i będą mieli spokoj nasi rządzący

 5. 21 marca 2017

  Wstyd !!! tak duże miasto a nie ma swojego oddziału chirurgii dziecięcej do Zabrza jeździć? to Zabrze stać i się opłaca a w Gliwicach nie? to powinien być priorytet!!!

 6. gumiok
  21 marca 2017

  Oczywiście, że O.Chir.Dzieci jest na śląsku za dużo. Nie ma potrzeby utrzymywać tak wielkiej ich ilości. Nie jesteśmy na tyle bogatym krajem, żeby w każdej pipidówie był ostrodyżurowy szpital z pełnym zakresem świadczeń. Sorry to se ne da. To co jest utrzymywane teraz jest fikcją, szpitale między sobą “po cichu” dogadują kto ma ostry dyżur żeby gdzieś zaoszczędzić na obsadzie dyżurowej. NFZ udaje, że nie widzi, i udaje, że płaci, szpitale udają, że mają wszystko i leczą zgodnie z zasadami. Lekarze udają, że pracują za często śmieszne pieniądze. I tylko pacjentów żal bo oni czasem chorują nieudawanie.
  Pozdro

 7. 21 marca 2017

  Na cale gliwice i okolice niepotrzebna chirurgia dziecieca ? To jest jakis zart skandal i żenada

 8. 21 marca 2017

  Jak PiS-iory zamkną oddziały szpitalne, to będzie więcej kasy dla rydzyka, on przyjmie każdą ilość gotówki.

 9. 20 marca 2017

  U nas w Polsce nic niejest potrzebne. Polak potrafi.

 10. 20 marca 2017

  A w szpitalu w Zabrzu pacjenci z kilku miast.. tragedia, czekałam z dzieckiem w tygodniu wieczorem 2 godziny, po czym chirurga wezwano na oddział do pilnego zabiegu bo okazał się jedynym chirurgiem na całym oddziale..
  Takie nowoczesne miasto te nasze Gliwice, rozwojowe takie, nic tylko żyć. Tylko dzieci nie ma gdzie leczyc niczym na zapadlej wsi, do miasta obok trzeba jechać. Porażka rządzących!

 11. 20 marca 2017

  Sa jeszcze dzieci z gmin Toszek, Pyskowice, Rudziniec, Wielowieś, Knurów

 12. 20 marca 2017

  Brak słów!!!!!!!!

 13. 20 marca 2017

  To jakaś paranoja, nie znam się dokładnie ale skoro rocznie rodzi się w Gliwicach ok 2000 dzieci to jest ich w Gliwicach ok 36000. Czy dla takiej liczby pacjentów nie powinno być chirurga w mieście!!!!!

 14. 20 marca 2017

  To co rzeczywiscie jest ludziom potrzebne jest NIEDOCENIANE-PRZYKRE- ALE PRAWDZIWE…

 15. 20 marca 2017

  Dla nich nic nie jest potrzebne!! Bo sie leczą i operuja prywatnie!! godzinami się czekam w poczekalni na.chirurga bo lekarzy nie ma.wiecej wstyd!!!!! I ZAMYKAĆ ODDZIAL CHCA..SIEBIE WZAJEMNIE NIECH POZAMYKAJA ALE W PSYCHIATRYKU ZA TAK BEZMYSLNE I TĘPE DECYZJE!!!!

 16. 20 marca 2017

  Jaki niepotrxebny? Porąbalo was? W ciągu 3 dni przewinęło się tam bardzo dużo małych dzieci? Nie róbcie z nas idiotów!!! My nimi nie jesteśmy! Mamy oczy i widximy co jest potrzebne!

 17. 20 marca 2017

  Najważniejsze że jest kasa dla prezesa , na miesięcznice smoleńskie na ochronę naszego ukochanego rządu a ty głupi narodzie uzdrowienia szukaj w kościele.

 18. 20 marca 2017

  Chore to jest

 19. 20 marca 2017

  Brak mi słów

 20. 20 marca 2017

  Służba zdrowia dla dzieci w Gliwicach to żenada, trzeba brać przykład choćby nawet ze szpitala w Chorzowie na ul. Truchana, miasto spełnia standard a tu nawet nie wiadomo gdzie iść z dwulatkiem nie mogącym chodzić …

 21. 20 marca 2017

  w nagłym przypadku- upadek chłopca 9-letniego ze schodów w szkole… trzeba było jechać aż do Chorzowa, bo Knurów, Gliwice nie mają chirurgii dzieciecej. W Chorzowie parę godzin czekania… czas od udzielenia zestresowanemu i cierpiącemu dziecku = ponad 6 godzin od wypadku… SKANDAL !

 22. 20 marca 2017

  NFZ niepotrzebny? Pracownicy NFZ nie mają dzieci i chyba nigdy nienkorzystali z oddziału. Żeby szukać pomocy w naglych wypadkach w innym mieście SKANDAL!!!!!!!!!!!!!

 23. 20 marca 2017

  Xdd

 24. 20 marca 2017

  NFZ nam też niepotrzebny, zlikwidować go, będzie kasa na chirurgię i inne

 25. 20 marca 2017

  No tak to teraz matka z dzieckiem ktore wymaga leczenia ma jezdzic po calym slasku bo w jej miescie szpital jest niepotrzebny. Za chwile hospicjum okaze sie zbedne. Szpital polozniczy rowniez bo dzieci moga sie rodzic gdzie indziej!!!!

 26. 20 marca 2017

  Śmiech na sali….a z dzieckiem na zabieg muszę jechać aż do szpitala do Rybnika….ale jak widać ich to nie obchodzi

 27. 20 marca 2017

  Wazne ze na Podium jest

 28. 20 marca 2017

  a gdzie mają Gliwickie dzieci się leczyć Frankiewicz już całkowicie zgłupiał

 29. 20 marca 2017

  służba zdrowia w Gliwicach zaczyna być tragiczna :((

 30. 20 marca 2017

  spoko ich to niedotyczy, ich rodziny leczone są na najwyższym poziomie w extra lecznicach,a nie jak zwykły szary obywatel, który na spotkanie z lekarzem pierwszego kontaktu musi czekac czasami trzy dni :((

 31. 20 marca 2017

  jebac PO jebac PIS jebac rzad niech im rodziny w ciezkich meczarniach zdechna

 32. 20 marca 2017

  Wszystko złatwia pińcet+

 33. 20 marca 2017

  wg mnie jeszcze rozum

 34. 20 marca 2017

  Najlepszy!!!!

 35. 20 marca 2017

  jak to nic nie jest potrzebne? Ukraińcy są potrzebni,…

 36. 20 marca 2017

  Jeden z najlepszych tak nieskromnie powiem 😉

 37. 20 marca 2017

  Cholera, co za kraj, nic nie jest potrzebne

 38. 20 marca 2017

  Chirurgia dziecięca to byl najlepszy oddzial w tym szpitalu…

 39. 20 marca 2017

  Jak niepotrzebny? Z dzieckiem z rozbita glowa znajoma jechala dwoma autobusami do szpitala w zabrzu bo w gliwicach nikt nie chcial isc przyjąć.

WIZYTÓWKI

ogłoszenia

 • Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie. Tanio

  12 lipca 2018

  reklama 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie, w pełni umeblowane. Kontakt: 605 230 345 reklama

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca na terenie Gliwic i okolic. Poszukiwani pracownicy remontowo-budowlani

  31 maja 2017

  Zatrudnię pracowników remontowo - budowlanych od zaraz. Praca na terenie Gliwic i okolic. Telefon: 602-424-822 [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • remonty

 • Węzeł DK 88 – DTŚ – Portowa sprawia kierowcom trudności. ZDM planuje zmiany

  30 lipca 2018

  Drogowcy przeanalizują możliwość poprawy komunikacji w tych miejscach, tak aby „turbina” przy ul. Portowej i zjazdy z [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wyciągną tory, wymienią nawierzchnię… Rusza remont Jagiellońskiej!

  27 lipca 2018

  Stan nawierzchni ul. Jagiellońskiej jest kiepski. Do tego dochodzi zmora wielu kierowców, czyli zalegające tam od niemal 9 lat torowisko [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Remont Jagiellońskiej rozpocznie się za tydzień. Zmiana w organizacji ruchu

  23 lipca 2018

  Od remontu skrzyżowania ulic: Jagiellońskiej, Zabrskiej i Konarskiego rozpocznie się przebudowa ul. Jagiellońskiej na odcinku od ul. Szarej [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklama Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice media w Gliwicach policja portal gliwice Sport w Gliwicach straż miejska UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM