Podziel się!

Owładnięci obsesją niszczą życie swoich ofiar. Policja dostaje kilka zgłoszeń dziennie

reklama

Ostatnie ćwierćwiecze to czas spektakularnego rozwoju technologii mobilnej. Ekspansja Internetu i telefonii komórkowej pozwoliła na częstszy kontakt ze znajomymi. Jednak cyfrowa erupcja niesie nie tylko pozytywne doświadczenia, lecz także i zagrożenia. Ogólnodostępność sieci ma też ciemną stronę. Nowoczesne media to nie tylko narzędzie komunikacyjne, ale również zachęta do różnego rodzaju nękania innych osób, bez konieczności konfrontacji.

Czym jest stalking?

Stalking – bo o tym zjawisku mowa – jest formą psychicznej napaści, w której sprawca w sposób powtarzalny i niepożądany przez ofiarę, burząc jej spokój, wdziera się do sfery prywatności tejże osoby, z którą nic go nie łączy (albo już nie łączy) z pobudek wskazujących na uczuciowe podłoże działań.

Nękanie przybiera rozmaite formy, takie jak: wysyłanie obraźliwych wiadomości lub smsów, głuche telefony, oszczerstwa, pogróżki czy szantaż emocjonalny. Tego typu zachowaniem może być też rozpowszechnianie w internecie zdjęć wbrew woli osoby znajdującej się na fotografiach.

Ludzie, którzy wysyłają wiadomości czy smsy z pogróżkami często mają mylne wrażenie, że pozostaną bezkarni. Nie spotykają się przecież ze swoimi ofiarami. Budzi to w nich złudne poczucie bezpieczeństwa.

Niektórzy stalkerzy swym natrętnym nękaniem chcą dokuczyć, inni wierzą, że wysyłając ciągłe wiadomości spowodują, że były partner czy partnerka do nich wrócą. W większości przypadków owładnięci tą nieciekawą obsesją ludzie nie myślą o możliwych konsekwencjach prawnych, nie ukrywają się specjalnie. Śladów cyberprzemocy, sms-ów, maili nie sposób wymazać. Ci przestępcy zazwyczaj nie są też wysokiej specjalności hakerami czy mistrzami internetowego kamuflażu, wobec tego ustalenie ich tożsamości nie jest też wielkim wyzwaniem dla policji. – wyjaśnia nadkomisarz Marek Słomski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji.

Stalking jest niebezpieczny

Zjawisko jest dobrze znane gliwickim funkcjonariuszom. Tylko jednego dnia potrafią otrzymać aż trzy zgłoszenia dotyczące różnego typu znęcania się.

Statystycznie ofiarami stalkingu najczęściej są kobiety, a ich prześladowcami mężczyźni – w wielu wypadkach obecni lub byli partnerzy. Nieodwzajemnione uczucie to najpowszechniejsza przyczyna nękania.

Niespełniona miłość może również pchnąć stalkera do niebezpieczniejszych działań, wymierzonych zarówno w ofiarę, jak i samego siebie. Nękanie często przeradza się w niszczenie mienia, groźby karalne, a nawet skutkuje poważnymi chorobami psychicznymi.

Uporczywe nękanie jest karalne

W swojej pracy gliwicka policja spotykała się też z nietypowymi przypadkami stalkingu. Lesbijka zakochana w innej kobiecie, nieodwzajemniającej jej uczucia ze względu na odmienną orientację seksualną, natarczywie próbowała nakłonić swoją wybrankę serca do zmiany upodobań. Sprawa znalazła zakończenie na drodze prawnej.

Według przepisów stalking w sieci jest traktowany tak samo, jak inne formy tego przestępstwa. Według brzmienia art. 190a § 1 kodeksu karnego, aby nękanie było karalne, musi być przede wszystkim uporczywe. Powinno także polegać na istotnym naruszaniu prywatności lub na wzbudzaniu w pokrzywdzonym uzasadnionego okolicznościami poczucia lęku i zagrożenia.

Za stalking grożą nawet 3 lata pozbawienia wolności. Natomiast jeżeli następstwem uporczywego nękania jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

Bezpieczniej i sprawniej. Sprawdź, jakie zmiany w centrum Gliwic wprowadził ZDM

Następny artykuł »

Stare miejsce – nowy klimat. Już w piątek TEMAT RZEKA zaprasza Was na wielkie otwarcie!

Skomentuj

 

komentarze 4

 1. Iza
  12 września 2016

  Zacznę chyba uporczywie nękać p. Marka z policji.

 2. 12 września 2016

  Bravooooooo!

 3. 12 września 2016

  A ja Was nękam swoimi komentarzami…

 4. 12 września 2016

  Dobrze, że Policja wyjaśnia i mówi o tym, ze można się bronić. Brawo.

Na Sygnale

 • Chciał uniknąć kary. Próbował przekupić policjanta, dając mu 100 złotych

  10 maja 2017

  Wczoraj w Gliwicach jeden z kierowców podczas kontroli drogowej próbował przekupić policjanta [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Rozpoznajesz go? Ten mężczyzna jest podejrzany o gwałt. Pomóż go znaleźć

  09 maja 2017

  Prowadzone jest postępowanie przygotowawcze w sprawie doprowadzenia przemocą 30-letniej kobiety do obcowania płciowego [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Bagaż pozostawiony bez opieki sparaliżował komunikację w mieście

  04 maja 2017

  We wtorek gliwicka policja otrzymała zgłoszenie o torbie pozostawionej na Placu Piastów. Pojawiło się podejrzenie, że w środku [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • ogłoszenia

 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca! Roca Polska poszukuje pracowników produkcyjnych w Gliwicach

  16 sierpnia 2016

  reklama W związku z rozbudową fabryki Roca Polska w Gliwicach firma poszukuje osób do pracy przy produkcji ceramiki sanitarnej.

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca dla opiekunek w Niemczech. Wynagrodzenie 1450 EUR “na rękę”

  08 sierpnia 2016

  reklama Kliknij w grafikę aby ją powiększyć

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • inwestycje

 • Kłodnicka zamknięta do odwołania. Trwa kolejny etap remontu mostu

  25 maja 2017

  W najbliższy poniedziałek zostanie zamknięty przejazd na skrzyżowaniu Dworcowej i Kłodnickiej. Pozostała część ulicy zostanie przekształcona w dwukierunkową [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • pomagamy

 • Biegamy i pomagamy! Trwają zapisy na II Bieg charytatywny św. Goara

  24 kwietnia 2017

  Gratka dla wszystkich lubiących ruch i dobrą zabawę. W sobotę, 13 maja, na terenie Parku Kultury i Wypoczynku w Gliwicach, będzie można wziąć udział w II Biegu ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Poszukiwany

 • Pan Antoni do tej pory nie dał znaku życia. Choruje na alzheimera

  30 grudnia 2016

  Trwają intensywne poszukiwania 79-letniego Antoniego Franczyka. Każdy, kto zna miejsce jego aktualnego pobytu lub w ostatnim [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież piast gliwice policja politechnika śląska remont Sport w Gliwicach straż miejska UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wypadek ZDM