Ranstad

Podziel się!

Kolejny raz na oznakowanym przejściu… 69-letni kierowca potrącił 86-latka

Poszkodowany przechodził na oznakowanym przejściu dla pieszych

Wczoraj, około godziny 19.00 przy ul. Kilińskiego w Gliwicach, w pobliżu skrzyżowania z Jasińskiego, doszło do potrącenia. 

69-letni gliwiczanin kierujący fordem mondeo, jadąc ul. Kilińskiego – od Rybnickiej w kierunku Lotników – na oznakowanym przejściu potrącił 86-latka. Pokrzywdzony został przewieziony do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Postępowanie prowadzi Wydział Kryminalny KMP Gliwice.

To drugie poważne zdarzenie na oznakowanym przejściu w tym tygodniu.

Policja apeluje do pieszych i prowadzących pojazdy: aby kierowali się zasadą ograniczonego zaufania do innych użytkowników dróg. – Piesi, dla swojego bezpieczeństwa, nie powinni wchodzić na jezdnię, jeśli nie mają pewności, że kierowca ich widzi. Szczególnie jest to ważne, kiedy zapada zmierzch, ponieważ u niektórych osób pojawiają się problemy z akomodacją oka do trudnych warunków oświetleniowych.

Z jednej strony panuje „szarówka”, z drugiej pojawia się „oślepienie” przez światła nadjeżdżających samochodów. Gdy na drogę wejdzie wówczas pieszy, może dojść do tragedii. Pamiętajmy jednak, że główne przyczyny wypadków drogowych, w tym na tzw. pasach, to rutyna kierowców, ich pośpiech i skłonność do ryzyka. ZWOLNIJMY! 

źródło: KMP Gliwice

POMÓŻ PISARCE Z GLIWIC


W Gliwicach powstają nowe mieszkania. Osiedle Paryskie zaprasza na Dni Otwarte

Następny artykuł »

Gliwice inwestują najwięcej na mieszkańca. Nawet więcej niż Warszawa czy Kraków

Skomentuj

 

komentarzy 30

 1. LESIO
  13 października 2017

  bedzie tak dopoki bedziemy brali przyklad ze wschodu, tam kierowca to pan , w cywilizowanym zachodzie pieszy ma pierwszenstwo

 2. aga
  13 października 2017

  zas pewnie na czarno byl ubrany i wchodzil jak swieta krowa-bo jest stary i na pasach przeciez!to mu sie wszystko nalezy!

 3. 12 października 2017

  Na przejściu ul. Kozielska przy przystanku Szkoła, notorycznie kierowcy przejeżdżają na czerwonym. Cud że jeszcze nikogo tu nie potrącili. Może przydały by się większe i odblaskowe znaki odpowiednio wcześniej???

 4. 12 października 2017

  Dokladnie Andrzeju trzeba miec troche rozumu by nie stawac w konfrontacji z rozpedzona stala ale po kazdej stronie jest pelno nierozwaznych uczestnikow ruchu

 5. 12 października 2017

  Jezdnia to droga dla pojazdów na której pieszy jest ” intruzem ” , podobnie jak i np: na torach tramwajowych czy kolejowych . Jak to na[psał ” Mat Niezgodowski cyt : Pieszy przechodząc przez przejście ma tylko za zadanie spojrzeć w lewo, w prawo w lewo i w dół by nie wejść w psie gówno lub kałużę. Kierowca zaś musi często przy lewoskręcie obserwować skrzyżowanie, spojrzeć w lusterka i w ostatnim momencie rzucić okiem na przejście dla pieszych. Zdrowy rozsądek- nie to już nie zdrowy rozsądek. to INSTYNKT samozachowawczy. To powinno pieszemu kazać się zatrzymać i upewnić, ze może przejść bezpiecznie. Szczególnie, gdy jest ciemno, albo kiedy warunki pogodowe są kiepskie. Ale fakt- Nadal machajcie książeczką z napisem kodeks drogowy i właźcie na przejście dla pieszych a potem sobie wegetując w łóżku z protezą biodra czytajcie ją do spania. ” ( koniec cytatu ) . Oczywiście nie zwalnia to kierowców z zachowania rozsądku i rozwagi zadając sobie sprawę , że w każdym momencie może mieć pieszego na masce swojego samochodu . Piesi powinni pamiętać ze wchodząc na jesdnię nie posiadają żadnego zabezpieczenia w postaci np kurtyn czy poduszek powietrznych . Każdy kierowca po wyjściu ze swojego wechikułu i staje ( po drugiej stronie ) i ” robi ” się PIESZYM , Tylko wzajemny rozsądek i zrozumienie może przynieść jakieś efekty bo w przpadku konfrontacji to zawsze piesi stają się bardziej poszkodowaną stroną .

 6. 11 października 2017

  Bo żeby być pewnym trzeba jechać wolno i obserwować chodnik przy przejściu, jeśli się widzi pieszego trzeba założyć że będzie chciał przejść

 7. Adi
  11 października 2017

  Pozdrawiam Panią która mając pewność, że ją widzę weszła mi prosto pod koła. Tak, widziałem, ale 1,5 tony stali nie staje w miejscu. Tym razem się udało bo z przecieka nic nie jechało. Następnym razem może być inaczej.

 8. 11 października 2017

  Co z tego że na oznakowanym? Włażą tuż przed samochodem, jadąc nawet 30 tką trudno stanąć w miejscu. Gdy jestem pieszo nie ryzykuję nagłym wejściem na przejście.

 9. 11 października 2017

  Oświetlona jest sama ulica, a nie chodnik przy przejściu. Nie widać pieszych.

 10. 11 października 2017

  Niestety ale w tym miejscu to standard ludzie (choć nasuwa mi się inne popularne okreslenie) idący lub wychodzący z kościoła nie patrzą tylko ślepo idą… kto mieszka w okolicy i jeździ ten wie jak to wygląda. . i zwalnia, niestety nie wszyscy. ..

 11. 11 października 2017

  Wbiegaja no może, część na pewno. Ale jak wspomniał Pan wyżej – czasem można stać i stać i stać i stać. Autobusy przesiadki pociągi itd mogą iść się… Bo kierowca król miejskiej dżungli. Łamie przepisy, ale to piesi są winni że muszą przemieszczać się gdzieś z buta.

 12. 11 października 2017

  kierowcy nie są biedni. Siedzą w obudowanych tworzywem sztucznym i aluminium samochodach. Prawo bezwzględnego pierwszeństwa pieszych jest sprzeczne z zasadami zdrowego rozsądku. Jakby na kąpieliskach niestrzeżonych panowało przyzwolenie na skok na główkę to ludzie powinni skakać- tylko dlatego, ze mogą? Albo jakby w instrukcji suszarki było przyzwolenie na suszenie włosów w wannie z wodą to też by to robili?

 13. 11 października 2017

  Biedni kierowcy

 14. 11 października 2017

  Z drugiej strony, to można stać przy krawędzi jezdni na przejściu do u*ranej śmierci, bo przecież kierowcom się spieszy

 15. 11 października 2017

  i rowerzyści 🙁 ostatnio mi taki pędem wyjechał koło Forum. Mało zawału nie dostałam 🙁 nie dosyć że kompletnie nieoznakowany to jeszcze pojawił się jak duch (a było już ciemnawo) – dobrze że jeżdżę powoli i mam dobre hamulce ale i tak mogło być tragicznie

 16. 11 października 2017

  Pajak Pawel ale też piesi często wbiegaja na pasy 🙁 niestety np na Toszeckiej….w okolicy Kopernika

 17. 11 października 2017

  Wina jak zwykle jest gdzieś po środku, ale badziej zawsze ucierpi pieszy, wiec i on powinien bardziej uważać. Odpowiadając jako “kierujacy” samochodem powiem tak: źle oświetlenie przejść dla pieszych, ciemno ubrani piesi, co czyni ich nie widocznymi i ich przekonanie o prawie bezwzględnego pierwszeństwa na pasach. Z pozycji pieszego: zbyt szybka jazda w mieście, omijanie zatrzymujacych się aut przed pasami i zbytnia pewność kierujących, co do swoich umiejętności.

 18. 11 października 2017

  Zmienisz zdanie po 60 🙂

 19. 11 października 2017

  Nigdy nie przestaną zadziwiać mnie ludzie, którzy machają kodeksem drogowym i dumnie krzyczą “pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo”. Ludzie, którzy jak lemmingi pozbawione mózgów ślepo wierzą, że w tym właśnie przypadku “kodeks drogowy” jest po ich stronie. Przeciwnie. Kodeks drogowy jest przeciwko pieszym bowiem daje im złudne poczucie, że są na prawie. Pieszy przechodząc przez przejście ma tylko za zadanie spojrzeć w lewo, w prawo w lewo i w dół by nie wejść w psie gówno lub kałużę. Kierowca zaś musi często przy lewoskręcie obserwować skrzyżowanie, spojrzeć w lusterka i w ostatnim momencie rzucić okiem na przejście dla pieszych. Zdrowy rozsądek- nie to już nie zdrowy rozsądek. to INSTYNKT samozachowawczy. To powinno pieszemu kazać się zatrzymać i upewnić, ze może przejść bezpiecznie. Szczególnie, gdy jest ciemno, albo kiedy warunki pogodowe są kiepskie. Ale fakt- Nadal machajcie książeczką z napisem kodeks drogowy i właźcie na przejście dla pieszych a potem sobie wegetując w łóżku z protezą biodra czytajcie ją do spania.

 20. 11 października 2017

  Niestety słabo oświetlone przejścia dla pieszych to też wpływa na możliwosc potrącenia pieszego

 21. 11 października 2017

  No tak, ludzie kierujący samochodami mogą łamać prawo i jeszcze winia pieszych za jego przestrzeganie. Mało który kierowca jeździ z przepisowa prędkością… Nagkevkiedy kierowcy jadąc 80km/h w obszarze zabudowanym to pieszy winny, nagle się pojawia na oznaczonym przejściu na którym ma pierwszeństwo, teleportuje się tam…. jasne 🙂 i tak, noszę odblaski, poprostu jadąc tak szybko kierowcy ich nie widzą.

 22. 11 października 2017

  Ja też miałem taką sytuacje i nigdy wcześniej tak bardzo nie cieszyłem się z nowych wycieraczek i dobrego płynu do spryskiwaczy, wszystko odrazu zeszło z szyby i mogłem bez problemu jechać dalej

 23. 11 października 2017

  Sama tak miałam. Przejście oświetlone ale na dworze szarówa i deszcz. Wydawało mi się, że gdzieś mi człowiek mignął…ale nagle zniknął. Zauważyłam go dopiero przed maską. Nigdy wcześniej nie cieszyłam się tak z zyletek hamulców.

 24. 11 października 2017

  Często widzę jak piesi wchodzą na pasy i kompletnie nie zwracają uwagi czy jest bezpiecznie.Nie usprawiedliwiam kierowców ale trzeba być ostrożnym nawet jak jest się pieszym na pasach.

 25. 11 października 2017

  Sama się poprawię ZNIKĄD się pisze.

 26. 11 października 2017

  Dokładnie tak j.w. Co z tego że oznakowane, jak ciemno na nich jak za przeproszeniem w dupie. Zdarza się, że pieszego stojącego przed przejściem wcale nie widać aż tu nagle POJAWIA się z nikąd.

 27. 11 października 2017

  Nie zrobią, bo przecież młodzi kierowcy jeżdżą brawurowo 😐

 28. 11 października 2017

  To może czas na ustawę o co rocznych badaniach dla ludzi w wieku X lat ? Chyba oczywistym jest ze spostrzegawczość gdzieś zanika z wiekiem

 29. 11 października 2017

  Piesi powinni mieć obowiązek noszenia widocznego elementu odblaskowego , nawet w terenie zabudowanym. W Gliwicach jest bardzo dużo przejść ,na których pieszych zauważyć można dopiero na zebrach 🙁 a to trochę za późno

 30. 11 października 2017

  ” Pamiętajmy jednak, że główne przyczyny wypadków drogowych, w tym na tzw. pasach, to rutyna kierowców, ich pośpiech i skłonność do ryzyka”. Dopisać należy, że również skłonność do ryzyka pieszych i przekonanie, że prawo jest po ich stronie niezależnie od skutków ewentualnego wypadku.

pogoda

POGODA

reklama
tekst alternatywny


remonty

 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Wymienią nawierzchnię, przebudują skrzyżowanie. Remont Jagiellońskiej

  12 stycznia 2018

  Mimo że tramwaje nie jeżdżą po Gliwicach już od blisko 9 lat, w naszym mieście wciąż pozostały fragmenty nieusuniętych torowisk [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Projekt gotowy! Kompleksowy remont Jagiellońskiej ma rozpocząć się w tym roku

  08 stycznia 2018

  Demontaż nieczynnego torowiska, przebudowa niebezpiecznego skrzyżowania ulic Zabrskiej, Hutniczej i Bł. Czesława czy budowa drogi rowerowej [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wiele osób dojeżdża tą drogą na Strefę. W poniedziałek rusza przebudowa

  11 sierpnia 2017

  Jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych Gliwice, zakres prac spowoduje konieczność całkowitego zamknięcia drogi nr [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach policja portal gliwice Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM