SixSilver Jubiler Gliwice

W przyszłym roku jednostki samorządu terytorialnego będą musiały płacić za prąd o co najmniej kilkadziesiąt procent więcej. Średnio 60-procentową podwyżkę cen prądu zastosowały wszędzie wszystkie energetyczne spółki Skarbu Państwa.

FORUM

Gliwice od dawna starają się ograniczać zużycie energii elektrycznej. 

Zmiany, które w tej dziedzinie się dokonują, znakomicie ograniczą zużycie prądu. Stosowane jest bowiem oświetlenie ledowe, które wymaga zdecydowanie mniejszej mocy przy większym strumieniu świetlnym.

– W połączeniu ze skalą termomodernizacji budynków czy wprowadzaniem automatyki do sterowania oświetleniem daje to Gliwicom, miastu o dobrej kondycji finansowej i relatywnie bogatemu, szansę na uniesienie podwyżki za prąd. Nie zmienia jednak faktu, że będzie ona nas kosztowała wiele milionów złotych – stwierdza prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.

Także mieszkańców czeka skokowy wzrost kosztów życia.

Szeroko zakrojone podwyżki cen prądu dotkną – obok samorządów – również małe i średnie firmy, w tym wytwórców żywności. Koszt energii elektrycznej wpisany jest przecież w każdą usługę i produkt – na przykład w cenę bochenka chleba.

Niepokój samorządów budzą m.in. sprzeczne działania ministra energii, który jeszcze przed wyborami samorządowymi przekonywał, że podwyżek w taryfie G dla gospodarstw domowych w 2019 roku w ogóle nie będzie. Potem ogłosił, że będą one nie większe niż 5%. Przed kilkunastoma dniami natomiast Urząd Regulacji Energetyki oficjalnie potwierdził, że firmy energetyczne złożyły już wnioski o podwyżki. Niektóre chcą podnieść ceny aż o 30%.

 

11 KOMENTARZE

  1. Ciekawe za co żyć co ??…minimum krajowe też o 30% więcej żądam.. za co? za nic..tak samo jak wszystko drożeje..

  2. Wizjonerzy z gliwickiego ratusza postanowili o likwidacji sieci tramwajowej na 9 lat przed podwyżką cen prądu. Tak było, nie kłamię

  3. Dobrze,ale proszę porównać dochody, panów Smitha czy Millera,a nasze iprzekona się pan że mają prąd sporo tańszy niż my.A polityka niestety wpierdala się wszędzie.Pozdro.

  4. I po co ta politykiera. Prad drozeje w calej europie i jest to wynikiem narzuconej przez UE przepisow odnosnie zmian klimatycznych i emisji CO2. Niestety czy Kowalski czy Smith czy inny Gaston beda musieli za to zaplacic.

  5. No przecież władza ma nieposkromiony apetyt na nie swoje pieniądze, jest tylu swoich domagających się miejsca przy korycie.A najlepiej doi się spółki skarbu państwa,po to obsadza się je swoimi.Kiedyś politycy umyją ręce,a prezesi za to zapłacą.I słusznie zresztą.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here