SKOK
SKOK
SKOK

Podziel się!

Budżet większy niż rok temu. Miasto nie zwalnia tempa – 400 milionów na inwestycje


reklamatekst alternatywny


Finansowy scenariusz rozwoju Gliwic na 12 kolejnych miesięcy jest pozytywny. Stabilna, dobra kondycja ekonomiczno-gospodarcza miasta, potwierdzana cyklicznie badaniami światowej agencji Fitch Ratings, pozwala na bezpieczne i płynne zarządzanie, zaspokajanie kluczowych potrzeb mieszkańców, realizację ważnych zadań lokalnego samorządu oraz prowadzenie wielu istotnych inwestycji.

W 2018 roku prognozowane dochody budżetowe miasta wyniosą prawie 1,178 mld zł. To prawie o 65 mln złotych więcej niż w ubiegłym roku.

O kilkadziesiąt mln zł zwiększą się także wydatki miasta (m.in. o 25 mln zł w związku z przeprowadzaną reformą szkolnictwa). Oszacowano je na 1,361 mld zł. Różnica między wydatkami a dochodami, czyli deficyt budżetowy, wyniesie w 2018 roku ponad 182 mln zł – o 3,6 mln zł więcej niż w roku ubiegłym.

Podczas grudniowej, budżetowej sesji Rady Miasta wielokrotnie podkreślano charakter finansowego scenariusza rozwoju Gliwic na 2018 rok. Przeważały określenia: „zrównoważony”, „pozytywny”, „odpowiedzialny”. Potwierdza to opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej i analizy niezależnych ekspertów agencji Fitch Ratings, jednej z trzech najbardziej rozpoznawalnych instytucji wystawiających oceny wiarygodności kredytowej.

W ich świetle kondycja ekonomiczno-finansowa Gliwic jest niezmiennie stabilna i dużo lepsza niż w innych polskich miastach o porównywalnej liczbie mieszkańców.

Od lat Gliwice odnotowują m.in. systematyczny spadek stopy bezrobocia, która według aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, obrazujących stan na koniec listopada 2017 r., wynosi w Gliwicach 3,7%. Dla porównania – w świetle tych samych danych bezrobocie w województwie śląskim utrzymuje się na poziomie 5,1%, a w kraju – na poziomie 6,5%.

Ponad 60% przewidywanych dochodów budżetowych miasta mają stanowić w tym roku dochody własne (703 652 081 zł) bieżące i majątkowe. Ich źródłem będą przede wszystkim udziały w podatku dochodowym od osób fizycznych i firm, a także wpływy z opłat i podatków lokalnych. Uzupełnią je także dochody z majątku (w głównej mierze z tytułu czynszów za najem lokali komunalnych, przekazywanych do Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przez ZBM-y).

Większość pieniędzy przeznaczonych w budżecie na wydatki (ok. 68%) posłuży miastu do sfinansowania zadań bieżących, obsługę zadań zleconych bądź powierzonych przez administrację rządową.

Przewidziano rezerwę ogólną w wysokości 4 mln zł oraz rezerwy celowe w łącznej kwocie ok. 27,3 mln zł, w tym 20 mln zł na inwestycje oraz 2 mln zł na remonty. Z tej puli będą pochodziły środki własne na realizację projektów, które uzyskają dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych, m.in. programów unijnych. Z tego samego zasobu będą też finansowane (w całości lub w części) przedsięwzięcia, których wartość zostanie dopiero ustalona w przetargach. Niezbędne wydatki na potrzebne miastu inwestycje będą mogły dzięki temu być zwiększane w proporcjach wynikających z bieżących potrzeb.

W 2018 r. miasto będzie nadal inwestować. Pula zaplanowanych wydatków majątkowych sięga prawie 440 mln zł, z czego na inwestycje zostanie przeznaczonych około 397 mln zł.

Blisko połowę wydatków na inwestycje pochłoną te związane z transportem (ponad 165 mln zł). Wśród nich znalazły się zarówno szeroko zakrojone inwestycje drogowe, umieszczane w tej i poprzednich uchwałach budżetowych (np. budowa Miejskiego Autobusu Szynowego na trasie Sośnica – Łabędy – Pyskowice, zagospodarowanie terenu w rejonie ulic Dworcowej – Dolnych Wałów – Jana Pawła II – Mikołowskiej – Dunikowskiego), jak i inwestycje już rozpoczęte, przewidziane do realizacji w tym roku bądź w latach następnych.

W tegorocznym budżecie uwzględniono m.in. budowę Centrum Przesiadkowego, realizację tzw. woonerfów na ul. J. Wieczorka i Zwycięstwa, zagospodarowanie terenu po nieczynnym torowisku tramwajowym w pasie drogowym ul. Chorzowskiej, przebudowę ulic Jagiellońskiej i Zabrskiej, budowę południowej części obwodnicy miasta od ul. Rybnickiej do ul. Pszczyńskiej oraz zachodniej części obwodnicy miasta od ul. gen. J. Sowińskiego do ul. I. Daszyńskiego.

Zaplanowano również budowę mostów nad Kłodnicą w ciągu ul. Wrocławskiej oraz ul. gen. W. Sikorskiego, przebudowę skrzyżowania ulic Toszeckiej, Myśliwskiej i Pionierów oraz Kozielskiej z L. Wyczółkowskiego, budowę obiektu mostowego w ciągu ul. Ziemięcickiej, budowę drogi rowerowej wzdłuż ul. Kozielskiej od osiedla Stare Gliwice do granicy z osiedlem Brzezinka, a także trasy rowerowej na odcinku Centrum – Sośnica i w śladzie kolejki wąskotorowej na odcinku od stacji Trynek do granic miasta, rozbudowę systemu detekcji pieszych i rowerzystów oraz systemu videodetekcji w ciągu DTŚ, przebudowę ul. Akademickiej, czy też budowę połączenia ul. gen. W. Andersa z ul. Kozielską wraz z przebudową skrzyżowania ulic gen. W. Andersa i Mieszka I.

Wśród inwestycji związanych z gospodarką komunalną i ochroną środowiska (68,8 mln zł) na uwagę zasługuje szereg działań związanych z ochroną przeciwpowodziową, a w sferze oświaty i wychowania (47,9 mln zł) – dalsze modernizacje boisk szkolnych i obiektów placówek oświatowych. Z pozostałych zaplanowanych działań warto wymienić m.in. budowę nowego pawilonu Szpitala Miejskiego (ok. 3 mln zł), rozbudowę gliwickiego lotniska (ok. 9 mln zł) oraz wyposażanie hali widowiskowo-sportowej (na kwotę ponad 23 mln zł). Przewidziano również realizację 71 zadań w ramach budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców było 4,5 mln zł, które rozdysponowano w całości. Dodatkowo prezydent miasta zwiększył kwotę przeznaczoną na pulę dla aktywnych o 660 760 zł. Łącznie na zadania tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego przeznaczono 5 160 760 zł.

 

źródło: UM Gliwice

reklama


Wielopoziomowy parking w centrum miasta. Dzierżawca zdecyduje, ile zapłacimy

Następny artykuł »

Śmiertelna dawka alkoholu nie przeszkadzała mu w prowadzeniu auta

Skomentuj

 

komentarzy 37

 1. 5 stycznia 2018

  Na Brzezinke i tak nie dadzą złotówki.

 2. 4 stycznia 2018

  Bieda co? Rusłan

 3. 4 stycznia 2018

  Piotr Czapla bogato xddd

 4. 4 stycznia 2018

  Może będą pieniądze na ocieplenie kamienic miedzy innymi mojej

 5. 4 stycznia 2018

  No to może miasto zakupi sprzęt do szpitali…nigdzie nie można wykonać badania TK..

 6. 4 stycznia 2018
 7. 4 stycznia 2018

  Michał Stycz zieeeew, umowa z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na 180 mln zł oprocentowana w skali roku na 3,85 proc.

 8. 4 stycznia 2018

  No i świetnie W końcu pojawiła się sprawa torowiska na ul. Chorzowskiej

 9. 4 stycznia 2018

  Miasto ze smogiem mogło by walczyć przyłączając do sieci ciepłowniczej budynki z co węglowym . Lecz posprzedawało mieszkania , porobiły się wspólnoty i teraz prywatnego właściciela nie może zmusić do zmiany . U nas było podobnie . Akurat zmienialiśmy ogrzewanie centralne z węglowego na gazowe gdy pojawiła się propozycja podłączenia do nitki . Wspólnota się nie zgodziła i w pizdu . Więc zrobiliśmy gazówkę . Wielu sąsiadów również miało już gazowe więc nie chcieli przejść pod miasto . Druga sprawa jest taka że cena podłączenia budynku pod nitkę ciepłowniczą była strasznie wysoka i miała być pokryta ze środków własnych wspólnoty . Podejrzewam że podobnych sytuacji było więcej .

 10. 4 stycznia 2018

  Nie mam w zwyczaju udzielania sie na takich forach, ale Pana wypowiedz przelala czare goryczy. 400 baniek…to chyba tylko wynik stosowania kreatywnej ksiegowosci. Prosze podac ile kosztowala CALA inwestycja a nie tylko betomowy szkielet z dachem. Hala miala byc oddana do uzytkowania w jakim terminie? ile to juz czasu minelo po tym terminie? Pozatym, zapomnial Pan o tym ze banki kasy za darmo nie rozdaja, no chyba ze Gliwice maja taki dar przekonywania, ze banki zrzekly sie swojego zarobku siegajacego od 50% do 100% pozyczanej kwoty. do tego koszty utrzymania takiej hali sa ogromne, nikt nke mowi o tym prawdy. Hala na siebie nigdy nie zarobi. Przejezdzajac ostatnio przez Gliwice musze stwierdzic, ze sa lepsze pomysly na wydanie takiej kwoty

 11. 4 stycznia 2018

  Gdyby bylo tak jak piszecie Rybnik by nie inwestowal W ten środek transportu, ale wy oczywiście wiecie lepiej :/

 12. 4 stycznia 2018

  Od nieruchomości dla prowadzących działalność gospodarczą jest jednym z najwyższych w kraju. Spóźnienie z opłatą czynszu 40 euro za upomnienie. Wywóz śmieci 100%

 13. 4 stycznia 2018

  Brawo ,tezy nie poparte dowodami, jedynie domysły , nowoczesny obiekt ? Hala dla przykładu jest na Ul. Jasnej owszem potrzebna ale nie tamto coś

 14. 4 stycznia 2018

  Niepotrzebna hala? Ogromny, nowoczesny, dobrze skomunikowany obiekt, w którym będą koncerty, imprezy sportowe, targi itp jest niepotrzebny, ale ciuchcia z lasu do dupy to wspaniała inwestycja. Brawo Mateuszku, brawooo!

 15. 4 stycznia 2018

  Jakie podatki podnieśli?

 16. 4 stycznia 2018

  Marnotrawstwo pieniędzy na bezużyteczna halę :/

 17. 4 stycznia 2018

  Mirek Maluty omg wez gosciu dowiedz sie dlaczego poszlo 400 mln na hale a nie na cos innego a potem sie wypowiadaj …

 18. 4 stycznia 2018

  Marian Makowiecki Tak, choćby przez mniejszą ilość książek które może zakupić ma osiedlowa biblioteka, i przez ilość wyciętych drzew, i przez koszmarek inwestycyjny Hali.
  A Tobie ? obniżono ci podatek ? dodano nowy park? wprowadzono darmową komunikację miejską, parkingi podziemne?

 19. 4 stycznia 2018

  Podnieśli podatki i opłaty stad więcej pieniędzy bo przecież spółki miejskie nie podniosły rentowności. Takie łupienie plus zgodnie z tendencją ogólnokrajową.

 20. 4 stycznia 2018

  Skoro można było wydać 400 milionów na nie potrzebna halę, to 20 milionów na kolejkę by się znalazło, no chyba że ktoś nie lubi wszystkiego co jeździ po torach :/

 21. 4 stycznia 2018

  No tak zabaweczka kolejka jest ważna. Remonty szkól, budowa boisk, szpitale, centrum przesiadkowe, “pociąg” Sośnica – Łabędy – Pyskowice, przebudowa Wieczorka i Zwycięstwa, budowa południowej obwodnicy, lotnisko.. To są bzdety

 22. 4 stycznia 2018

  A co żyje ci się gorzej?

 23. 4 stycznia 2018

  “Nierentowna hala” wróżbita nam się trafił

 24. 4 stycznia 2018

  Przeczytaj artykuł

 25. 4 stycznia 2018

  Po owocach ich poznacie:)))

 26. 4 stycznia 2018

  Może tak odbudowa kolejki wąskotorowej jak robi to Rybnik? ale nie lepiej wydawać na bzdety, inwestycje ? śmiechu warte :/

 27. 4 stycznia 2018

  Na jakiej podstawie Ocenia Pan halę jaką nierentowną. Skoro Arena Gliwice nie została nawet otwarta. Proszę nie rozpowiadać głupot.

 28. 4 stycznia 2018

  Zastanówmy się: skąd miasto ma te pieniądze (i jak je marnuje).
  i co robi by żyło się nam lepiej?

 29. 4 stycznia 2018

  zatem są środki na rozwój transportu, mam nadzieję na zmiany

 30. 4 stycznia 2018

  Budzet jaki jest, kazdy widzi, ale niewatpliwie nie jest “zrownowazony”. Pytanie, gdzie w tym budzecie jest realna walka ze smogiem? Wiem,ze dla wielu nierentowna hala jest wazniejsza, ale za to powietrze pan prezydent powinien juz beknac…

 31. 4 stycznia 2018

  Gliwicka PO myślała, że zgodnie z zasadą “kłamstwo powtórzone 1000 razy staje się prawdą” opowiadała głupoty o zadłużeniu, o braku imprez, o zatrzymaniu innych inwestycji, o podniesieniu ceny za wodę… Jest odwrotnie. Przeproszą?

 32. 4 stycznia 2018

  A co z resztą kasy?

 33. 4 stycznia 2018

  Wszystko fajnie, tylko po co ten deficyt? Nie można inwestować powoli ale za swoje tylko ciągle zadłużać?

 34. 4 stycznia 2018

  Takie coś na czym stoi Pan Frankiewicz 😉

 35. 4 stycznia 2018

  A zarządzać będzie Radan i Wodociągi. Czyli żądni specjaliści tylko sami swoi..

 36. 4 stycznia 2018

  A co to jest ? Podium

 37. 4 stycznia 2018

  “Bla bla bla Podium takie drogie bla bla pociągnie nas na dno” W jednym roku miasto wydaje 400 milionów na inwestycje ale wielka burza bo hala kosztowała 400 rozłożone na 10 lat

WIZYTÓWKI

ogłoszenia

 • Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie. Tanio

  12 lipca 2018

  reklama 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie, w pełni umeblowane. Kontakt: 605 230 345 reklama

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca na terenie Gliwic i okolic. Poszukiwani pracownicy remontowo-budowlani

  31 maja 2017

  Zatrudnię pracowników remontowo - budowlanych od zaraz. Praca na terenie Gliwic i okolic. Telefon: 602-424-822 [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • remonty

 • Dobra wiadomość dla kierowców! Rondo turbinowe przy Bojkowskiej jest już gotowe

  30 sierpnia 2018

  Rondo turbinowe przy ul. Bojkowskiej to jeden z elementów południowej obwodnicy miasta. Jego budowa zakończyła się na początku lipca, a [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Węzeł DK 88 – DTŚ – Portowa sprawia kierowcom trudności. ZDM planuje zmiany

  30 lipca 2018

  Drogowcy przeanalizują możliwość poprawy komunikacji w tych miejscach, tak aby „turbina” przy ul. Portowej i zjazdy z [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wyciągną tory, wymienią nawierzchnię… Rusza remont Jagiellońskiej!

  27 lipca 2018

  Stan nawierzchni ul. Jagiellońskiej jest kiepski. Do tego dochodzi zmora wielu kierowców, czyli zalegające tam od niemal 9 lat torowisko [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklama Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice media w Gliwicach policja portal gliwice Sport w Gliwicach straż miejska UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM