spot_img
spot_img

Prezydent nagrodził gliwickich społeczników

 

Niemal sześćdziesiąt zgłoszeń i blisko dwa tysiące oddanych głosów w plebiscycie dla mieszkańców. 10 czerwca rozstrzygnięto konkurs Liderzy Społeczni Gliwic 2014.

Już po raz siódmy prezydent miasta nagrodził społeczników, organizacje pozarządowe i firmy za ich działalność społeczną w ubiegłym roku.

Podobnie, jak w roku 2014, nagrody przyznano w pięciu konkursowych kategoriach. Kapituła, złożona z ubiegłorocznych laureatów, przedstawicieli zespołów branżowych gliwickich organizacji, mediów, przedstawicieli prezydenta miasta oraz Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, przeanalizowała wszystkie zgłoszenia. – Kapituła miała trudne zadanie, wybierając spośród niemal 60 kandydatur wąskie grono rekomendowanych do nominacji, wyróżnienia i zwycięstwa. Burzliwe obrady trwały kilka godzin. Rekomendacje kapituły zatwierdził prezydent Zygmunt Frankiewicz. Ostateczne wyniki poznaliśmy podczas ubiegłotygodniowej Gali – relacjonują organizatorzy konkursu z GCOP.

W jednej z kategorii – „Inicjatywa Roku 2014” – głos mieli sami mieszkańcy. Spośród sześciu nominowanych inicjatyw gliwiczanie wybrali Festiwal Podróżniczy „Świat to za mało!” zrealizowany przez Stowarzyszenie „Przed Siebie”. W ramach imprezy odbyły się ciekawe prelekcje, gra miejska i marsz nordic walking. Wzięło w nich udział prawie 300 osób,

Tytułem „Debiut Roku 2014” nagrodzona została Fundacja „Kapitan Światełko”. Powstała ona z inicjatywy pasjonatów sportów motorowych, pedagogów i ratowników, którzy zwrócili uwagę na brak edukacji dotyczącej bezpieczeństwa drogowego. W ramach swojej działalności członkowie fundacji prowadzą programy edukacyjne, spotkania integracyjne i szkoleniowe dla firm i instytucji. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała natomiast Fundacja Bieg Rzeźnika, organizująca ogólnopolskie zawody biegowe, w tym ubiegłoroczny I Półmaraton Gliwicki.

W kategorii „Biznesowy Dobroczyńca Roku 2014” laureatem została gliwicka spółka Marco. Firma realizuje strategię społecznej odpowiedzialności biznesu na poziomie lokalnym, angażując się w działalność sponsoringową, charytatywną oraz aktywnie współpracując z uczniami, nauczycielami oraz z organizacjami pozarządowymi. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała firma Kalander Czerpalnia Papieru, wspierająca między innymi inicjatywę „Skup Kultury” oraz realizująca edukacyjne projekty, m.in. we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną.

Kolejna z pięciu kategorii to „Organizacja Roku 2014”. Nominowani to dobrze znane gliwiczanom fundacje i stowarzyszenia: Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii w Gliwicach, Fundacja Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą oraz Centrum Inicjatyw Społecznych. Laureatem zostało Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży (SAWRM). Stowarzyszenie od lat realizuje szereg inicjatyw edukacyjnych i kulturalnych. Ostatnim dużym osiągnięciem był projekt utworzenia klastra „Made in Śląsk”, mający na celu wzmocnienie i promocję branży kreatywnej w Gliwicach oraz inicjowanie stworzenia w mieście centrum kreatywnego, na wzór Helsinek i Łodzi. Wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Centrum Inicjatyw Społecznych.

„Lider Społeczny Roku 2014” to jedyna kategoria, w której nagroda przyznawana jest imiennie. W gronie nominowanych znaleźli się: Aneta Lipiec (SAWRM), Edward Szeliga (Stowarzyszenie Pomost), Jakub Kajdaniuk (Fundacja „Kapitan Światełko”), Dariusz Opoka (Stowarzyszenie GTW) oraz Andrzej Sługocki (Polski Czerwony Krzyż). „Liderem” został Dariusz Opoka – prezes stowarzyszenia i wieloletni organizator imprez i projektów angażujących młodzież w aktywność sportową, prospołeczną i kulturalną. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Jakub Kajdaniuk.

Wszyscy nagrodzeni odebrali nagrody z rąk prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Statuetki dla laureatów wykonali uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej TĘCZA pod kierunkiem Wojciecha Kotylaka. Zwycięzcy czterech kategorii otrzymali także nagrody pieniężne, a „Biznesowy Dobroczyńca Roku” – obraz namalowany przez Mirosława Goliszewskiego, przekazany przez Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gliwicko-Zabrzański.

Gościem specjalnym Gali była Magdalena Różczka, która od 2010 roku jest Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF. Aktorka była także trzykrotnie nagradzana tytułem Gwiazdy Dobroczynności. Podczas spotkania z gliwickimi społecznikami opowiedziała o motywacjach i celach swojego zaangażowania w działalność społeczną. Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił Paweł Piec Quintet.Wszystkim laureatom gratulujemy!

źródło: GCOP

foto. M.Mrozek

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,217FaniLubię
14,747ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły