spot_img
spot_img

Rotawirus u dorosłych – ile trwa i jak go leczyć?

Rotawirus kojarzy się z biegunką i wymiotami u dzieci. Tymczasem osoby dorosłe również mogą zostać zakażone. Patogen jest powszechnie obecny w środowisku i wszyscy jesteśmy narażeni na kontakt z nim.

Rotawirus u dorosłych

Rotawirus to najczęstsza przyczyna ostrej biegunki u dzieci. Z wiekiem organizm się uodparnia i ryzyko odwodnienia oraz powikłań maleje. Nie oznacza to jednak, że już nie grozi nam zakażenie. Najczęściej przechodzimy je bezobjawowo. W przypadku osłabionego organizmu mogą pojawić się wymioty i biegunka. Rzadko dochodzi do odwodnienia. Przemęczenie, długotrwały stres, infekcje i choroby sprzyjają atakom rotawirusa. Najczęściej występuje wtedy biegunka. Obecność kilkunastu wodnistych stolców ciągu doby świadczy o zakażeniu. Równocześnie osoba chora może odczuwać nudności i wymiotować. Objawy zazwyczaj ustępują po 2 lub 3 dniach. Jeżeli jednak nie ustają, konieczne może być pozajelitowe nawadnianie.

Jak radzić sobie z biegunką?

Nie ma jednego, skutecznego sposobu na to, jak leczyć biegunkę – praktyczne porady pomogą jednak przetrwać te uciążliwe dolegliwości. Jeżeli biegunka jest jedynym objawem zakażenia rotawirusem, należy przejść na lekkostrawną dietę i uzupełniać płyny. Niewskazane jest spożywanie cukru i potraw smażonych. Pomocne będą probiotyki oraz doustne płyny nawadniające w celu uzupełnienia minerałów. Zwłaszcza, gdy biegunka trwa dłużej lub towarzyszą jej wymioty. Więcej na ich temat na stronie: https://www.orsalit.pl/. Konieczne może okazać się podawanie elektrolitów dożylnie. W nieostrej formie choroby leczenie jest objawowe. W skrajnych przypadkach może wymagać nawet hospitalizacji.

Jak uniknąć zakażenia rotawirusem?

Wirusem można zarazić się wszędzie. Przenosi się przez pokarm, powietrze i wydzieliny. Osoby będące nosicielami mogą wydalać go nawet do 7 tygodni. Dlatego kluczową sprawą jest higiena. Dokładne mycie rąk po każdej wizycie w toalecie i przed jedzeniem oraz przyrządzaniem posiłków, staranne czyszczenie warzyw i owoców zjadanych na surowo – to podstawowe czynności zapobiegające zakażeniu.

Rotawirus dla większości osób dorosłych jest niegroźny i nie wymaga wizyty u lekarza. Warunkiem jest prawidłowe nawodnienie organizmu i uzupełnianie składników mineralnych.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,216FaniLubię
14,747ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły