spot_img
spot_img

Co powstanie na terenie Starej Fabryki Drutu? Zobacz wizualizacje

Dobra lokalizacja w centrum miasta, przy zmodernizowanym dworcu PKP i DTŚ, po rewitalizacji uczyni ten adres jednym z najbardziej atrakcyjnych w mieście.

Nie dziwi więc, że pojawili się pierwsi inwestorzy – firma architektoniczna PROjARCH oraz Radbud, który zajmuje się rewitalizacją starych obiektów.

Jak tłumaczy Józef Gumienny,  dyrektor Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju– Kontynuujemy to, co rozpoczęło i w lwiej części przygotowało Miasto. Zgodnie z planem teren podzielimy na trzy strefy, które mają spełniać różne funkcje. Powstanie strefa kreatywnego biznesu, w której będą funkcjonowały firmy. Drugi obszar skupi się wokół  głównego budynku, a trzecim będzie przestrzeń dla firm branży kreatywnej, start-upów. Całość swoim potencjałem ma wpłynąć na ożywienie ul. Zwycięstwa i okolic, w naturalny sposób pobudzić je do życia kulturalno-społecznego. Już się tam odbywają różne wydarzenia kulturalne, które chcemy rozszerzać. Liczymy na efekt kamienia rzuconego w wodę i rozchodzących się okręgów. My damy impuls.

Przygotowana przez urzędników dokumentacja, pozwoliła na rozpoczęcie prac, następnie Miasto przekazało sprawę GAPR. Idea rewitalizacji tego terenu pojawiła się już kilka lat temu. Przy ul. Dubois powstanie biznesowo-kulturalne centrum, adresowane do firm z branży kreatywnej, zajmujących się architekturą, wzornictwem czy nowymi technologiami.

Jak będą wyglądały tereny Starej Fabryki Drutu?

Centralnym punktem będzie budynek, który będzie wyznaczał architektoniczną drogę kolejnym obiektom. Powstałe budynki będą połączeniem starego stylu z nowoczesnością. Mur i cegła są na stałe wpisane w te tereny i zostaną wykorzystane przez inwestorów.

 Zależy nam na tym, by ta część miasta była strefą kreatywnego biznesu, miała prestiż przyciągający kolejnych inwestorów, tętniła życiem i nadawała rytm centrum miasta. To bardzo dobra przestrzeń z ogromnym potencjałem, który trzeba wykorzystać – mówi Józef Gumienny.

KLIKNIJ, ŻEBY POWIĘKSZYĆ

Wiz. Projarch/materiały GAPR

W kontekście omawianych zmian, warto zwrócić uwagę na projekt, którego autorem jest absolwent gliwickiego Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, Krzysztof Słota. Jego praca magisterska pt.„Rewitalizacja Starej Fabryki Drutu w Gliwicach – projekt koncepcyjny Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej” została nagrodzona przez Prezydenta Miasta w konkursie na najlepszą pracę licencjacką, magisterską i doktorską dotyczącą Gliwic.

Wiz. Krzysztof Słota

 

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

101,984FaniLubię
14,792ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj
spot_img
spot_img

Inne artykuły