rand2
taksówki-uber-gliwice

Podziel się!

To będzie koniec Ubera w Polsce? Ministerstwo chce zmienić przepisy

Facebook
Twitter
Instagram

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce, by kierowcy Ubera funkcjonowali na równych zasadach z taksówkarzami. Proponowane zmiany zapewne ucieszyłyby tradycyjnych taksówkarzy, którzy walczą z nielicencjonowanymi kierowcami. Czy będą korzystne dla klientów?

Przypomnijmy, że na początku kwietnia pisaliśmy o jednej z akcji kontrolnych przeprowadzonych na terenie Gliwic. Działania były skierowane przeciw nielegalnym przewozom osób. Polowanie na Ubera. “Wyeliminowano z ruchu aż 7 pseudotaksówek”

Propozycja nowelizacji ustawy o transporcie drogowym zakłada m.in. wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób oraz ustanowienie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób. Jak informuje resort, 10 kwietnia 2017 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa skierowało wniosek o włączenie do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych  innych ustaw.

Na stronie MIB czytamy:

Na rynku przewozu osób samochodami osobowymi funkcjonują podmioty, których działalność polega na pośrednictwie w przekazywaniu zleceń przewozowych złożonych m.in. za pomocą aplikacji mobilnych między pasażerami a kierowcami. Ta działalność nie jest uregulowana prawnie, co powoduje często niejasności związane z charakterem zlecanych przez te podmioty usług przewozowych.

 

Łatwo się domyślić, że chodzi o uporządkowanie kwestii przewoźników właśnie takich jak Uber. Ostatnio firma chwaliła się, że ma w Polsce już milion użytkowników. – W ciągu niespełna 3 lat obecności na polskim rynku Uber udostępnił swoje usługi w 7 polskich aglomeracjach – Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i Konurbacji Śląskiej, gdzie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem mieszkańców, zwłaszcza wśród przedstawicieli tzw. pokolenia Y, to jest osób urodzonych między 1978 a 1990 rokiem. – informuje biuro prasowe Uber Polska.

Zdaniem Ubera jego popularność jest związana z dużą akceptacją nowych technologii wśród młodych Polaków, którzy nie wyobrażają sobie życia bez mobilnych aplikacji. Jednak według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa niezależnie od rozwoju nowoczesnych technologii i ich zastosowania na użytek przewozów drogowych osób,  ważne jest, by uczestnicy również tego segmentu rynku transportowego mieli możliwość funkcjonowania na zasadach równej i uczciwej konkurencji, co było wielokrotnie postulowane przez przedsiębiorców świadczących usługi przewozu osób.

W ustawie ma się pojawić też m.in. obowiązek zlecania przewozów przez pośrednika podmiotowi posiadającemu odpowiednią licencję oraz prowadzenie i przechowywanie rejestru zleceń w zakresie przewozu osób.

Poprosiliśmy o komentarz Biuro Prasowe Ubera w Polsce. Poniżej publikujemy odpowiedź:

Odniesiemy się do projektu w momencie przedłożenia do konsultacji społecznych i weźmiemy udział w przewidzianym ustawą procesie. Zgadzamy się z pozostałymi uczestnikami rynku, że racjonalna debata i uporządkowanie rynku są potrzebne, i cieszymy się, że taka dyskusja się rozpoczyna. To ważne, aby w dyskusji na ten temat wziąć pod uwagę zarówno wytyczne Komisji Europejskiej, jak innowacyjne modele biznesowe, takie jak Uber, który dają szansę na zarobek tysiącom polskich przedsiębiorców i z którego korzysta w Polsce już ponad milion zadowolonych użytkowników.

 

Czy po raz kolejny okaże się że “równa i uczciwa konkurencja” oznacza licencjonowanie, opodatkowanie i blokowanie innowacyjnych rozwiązań? 

 


“Mamy w domu potwora, który zabija naszą córkę”. Walka o życie 4-latki

Następny artykuł »

Na alejce pojawią się bajkowe rysunki. Happening w Parku Chopina

Skomentuj

 

komentarze 133

 1. jbb
  9 czerwca 2017

  ” Ta działalność nie jest uregulowana prawnie, co powoduje często niejasności związane z charakterem zlecanych przez te podmioty usług przewozowych.”
  Czy byłyby niejasności jeżeli firma pośredniczyłby poprzez aplikację kojarząc klientów z nieuprawnionymi do wykonywania innych czynności niż przewóz osób?

 2. Anonim
  8 czerwca 2017

  A ja uważam jeżeli zamkną ubera klijenci ubera powini zrobić strajk obywatelski i przez tydzień nie jeździć taksówkami. Jest wolny rynek i każdy ma prawo do pracy, taksówkarze nie mają monopolu na przewóz osób. Taksówkarze mówią że są uczciwi nic mylnego to kupa jeżdżących oszustów, jak sempy które czekają żeby okraść klijenta do ostatniego grosza.

 3. 22 kwietnia 2017

  Nie znam dokładnie specyfiki ubera i weryfikacji danych kierowców. I jak się to ma względem bezpieczeństwa czy to kierowcy czy pasażera. Pewnie jak się pojawi pierwszy pojeb kierowca wtedy ludzie zmienia zdanie co do licencji. A zasada wolnego rynku to trochę jednak taka utopia jak dla mnie. Musza być regulacje prawne bo zawsze jakieś wały będą

 4. Dex
  22 kwietnia 2017

  Ale jakiś bzdet z tą niby ustawą. Nie jestem UBERem ani nie mam potrzeby korzystania ale w takim razie nurtuje mnie może dziwne pytanie. Mam auto 7-osobowe i czasami, jakiś kolega/koleżanka (ok. 2-5x do roku ale się zdarza) poproszą mnie czy nie poodwoziłbym gości po imprezie rodzinnej czy weselu. I co? Licencję mam wyrabiać? Teoretycznie mi za to płacą a praktycznie to oddają za paliwo +100 za fatygę i 5h jeżdżenia z wartą przy telefonie.

 5. snaake
  22 kwietnia 2017

  Tanie przewozy na terenie slaska bez stref Carbon taxi

 6. 21 kwietnia 2017

  Decydowac powinien klient a nie urzednik. Jak klient chce nielicencjoowanego przewoznika tanio, to kim jest urzedas zeby narzucac mu drogie rozwiazanie? I z drugiej strony tak samo: jesli ktos chce licencjonowanego, ubezpieczonego, dyskretnego przewoznika to po co mu narzucac brak licencji? Decydowac powinien czlowiek na ulicy, to jego pieniadze, a nie wszystko wiedzacy urzednicy

 7. 21 kwietnia 2017

  I właśnie tym roszczeniowym komentarzem pokazał Pan typowe myślenie gliwickich taksówkarzy. Zmiany trzeba zacząć w Waszych głowach. Płace wiec mam prawo wymagać jakości wykonanej usługi. Idąc do restauracji wymagam jakości zaczynającej się na talerzu, a kończącej na serwisie kelnerskim, tak samo jest z każda jedna USŁUGA. Nazwa usluga jak sama nazwa mówi ma za zadanie SŁUŻYĆ, a skoro tak zle Wam płaca i jeździcie za pół darmo, to zawsze można się przebranżowić

 8. 21 kwietnia 2017

  I wprowadzić zakaz poruszania się aut osobowych po za taksowkami najlepiej calodobowy

 9. 21 kwietnia 2017

  Ja jeżdżę taksówkami raz rzadziej raz częściej. I dojrzewa do ubera. Bo trafiłem na buraków i gburow (pół biedy) oszustów co próbują podkręcić taksometr ( nie zmienianie strefy, jazda dłuższą drogą itp) a także na panów których umiejętności kierowania oceniam na bardzo niskie, stan techniczny wielu taksówek a także czystość i komfort zostawiają bardzo wiele do życzenia. A taksówkarze naskakujacy na ubera podkręcają moja chęć na przerzucenie się na ubera.

 10. 21 kwietnia 2017

  Właśnie mamy ‘wolny rynek’ i wybrała ubera….

 11. 21 kwietnia 2017

  Nie muszą mieć kasy fiskalnej bo pracują dla ubera, nie są taksówką wiec nie mają taksometru, można w różny sposób podróżować nie swoim autem i z tych sposobów tylko taksówką ma taksometr co też jest często powodem nieporozumień a także oszustw

 12. 21 kwietnia 2017

  Sebastian Kotylak wypominanie wieku interlokutorowi to jest dopiero dojrzałość nie mająca nic wspólnego z ‘egzaminem dojrzalosci’

 13. 21 kwietnia 2017

  Jakie prawo łamie panie Adamie? Jak użytkownik Uber? Po za tym prawa jest za dużo, w tym b. Złego i do zmiany. ‘Pokaż mi człowieka a ja znajdę paragraf’

 14. 21 kwietnia 2017

  Jak lubisz to ssij !

 15. 21 kwietnia 2017

  Czasami “koles spod żabki” sumienniej wykona swoja fuche, niz wykwalifikiwana firma 😉
  Rzekomo Pana zdaniem wszyscy kierowcy ubera sa karani?

 16. 21 kwietnia 2017

  Bardzo zabawny komentarz !! 🙂

 17. 21 kwietnia 2017

  Tylko ten pan płaci wszyskie koncesję jest nie karany popierwsze do kafelkowanie łazienki też możesz wziąść kolesia z pod żabki hahhahhhahahahajah

 18. 21 kwietnia 2017

  Kogo to obchodzi czym jeździsz możesz na koniu jeździć jak taniej hahahhahahahahahah

 19. 21 kwietnia 2017

  Ciebie zlikwidowac.

 20. 21 kwietnia 2017

  To ssij k…

 21. 21 kwietnia 2017

  Nie dla ciebie.

 22. 21 kwietnia 2017

  Chyba musisz.

 23. 21 kwietnia 2017

  Rafał kto tu mówi o luksusowych samochodach ? Jeżdżą polonezami a kasują jak za zboże…

 24. 21 kwietnia 2017

  Ale co Ona ma oferować? Płaci za ten przejazd niemałe pieniądze, to nie jest wystarczające?

 25. 21 kwietnia 2017

  Bo przewóz osób przez Uber jest nielegalny. Porównywanie Uber z taxi, to jak porównywanie”pirata” z legalnym systemem operacyjnym. Robią to samo, tylko ten pierwszy dużo tańszy. Krzyczycie, że chcecie mieć prawo wyboru, jednocześnie prawo łamiąc.

 26. 21 kwietnia 2017

  a co do tego czy ukrainiec czy polak bedzie jeździł taxi to bez znaczenia bo stawka za km jest taka sama . licencja tyle samo kosztuje . tu chodzi o koszty prawne i licencje . predzej ukrainiec ubera sobie ogarnie bo jemu to jeszcze bardziej sie opłaca niz polakowi jeździc za ta kase

 27. 21 kwietnia 2017

  Nic dodać nic ująć.

 28. 21 kwietnia 2017

  To ja proponuję niech Pani pracuje za połowę tego co teraz Pani zarabia przecież po co Pani tyle pieniędzy? Zmiana auta? W porządku tylko pojawia się pytanie za co? Nie da się jeździć za pół darmo i mieć super samochód. Zainwestować w nawigację? Pracując w zawodzie korzystam z nawigacji tylko przy naprawdę odległych trasach chociaż i nie zawsze potrzebuje do tego nawiagacji w sumie to tak jakby piekarz robił wypieki z książki piekarskiej a mechanik naprawial auta z instrukcją obsługi. 100 zł za Katowice to jest dużo? Kierowca jechał z fochem? Jest wolny rynek i prawo wyboru jak stroi fochy biorę inna taksówkę i ktoś inny jedzie z przysłowiowym pocalowaniem ręki. Klientela wymagająca? Okej tylko skoro wymagasz oferuj coś w zamian. Pozdrawiam

 29. 21 kwietnia 2017

  węgry wprowadziły takie prawo z tego co pamiętam i uber podziękował bo sie nie opłaca jezeli trzeba miec licencje , kase fiskalną itd to wyjdzie na to samo co taxi

 30. 21 kwietnia 2017

  Dlatego uber wycofuje się z rynku bo jak Ukrainiec nie znający dobrze języka zda egzamin z tomografii miasta np w warszawie. To nie ma racji bytu i naprawdę to jest kwestia czasu zaczną się naprawy zaczną się kłopoty nie da się jeździć tanio życ godnie utrzymywać auto i płacić podatki ale zrozumie to tylko ktoś to sam prowadzi działalność w Polsce jest świadom z czym to się je i jak wiele pieniędzy pompowanych jest w podatkach a jak ciężko pozyskać klienta.

 31. 21 kwietnia 2017

  Problem polega na tym że w uberze jeździ się pod działalnością więc nie wiem co się wszyscy czepiają o te podatki

 32. 21 kwietnia 2017

  Rynek ma być tani bo Ty jesteś biedny? to znaczy że luksusowe auta mają być tańsze produkty w sklepach też usługi takie jak fryzjer mechanik czy inni specjaliści też mają być tani bo Ty twierdzisz że jest za drogo? Wiesz ze jest coś takiego jak kalkulacja opłacalności w każdym zawodzie to jest gdyby wszyscy tani przewoźnicy byli dobrzy auta były by coraz lepsze a patrząc po samochodach to raczej im się nie przelewa. Taksówka droga? W dzień 20 zł płacisz jak przejedziesz praktycznie całe miasto to jest drogo? Mam wrażenie że ponad połowa wypowiadajacych się tu osób taksówkę zna z opowieści dziwnej treści Pana Zbyszka z pod trzepaka bo on też usłyszał i powtarza

 33. 21 kwietnia 2017

  równa i uczciwa konkurencja to unormowanie ubera , o to tu własnie chodzi , albo ubera zrówna sie z taxi , albo taxi z uberem . czyli albo bedzie sie wymagac od ubera opodatkowania i licencji albo zdejmie sie obowiazek z taxówkarzy płacenia podatków i licencji . to chyba nie jest skomplikowane ?

 34. 21 kwietnia 2017

  W Czechach wycofali Uber?;)

 35. 21 kwietnia 2017

  Rynek jest wolny, pod warunkiem ze odpowiednio drogi, jak jest zbyt tani to to nie jest wolny rynek tylko jakis komunizm haha xD

 36. 21 kwietnia 2017

  Ja wiem na co ida podatki (a dokladnie jak mocno sa trwonione na prywatne potrzeby politykow i ich ziomkow) wiec tez mi to nie przeszkadza ze ktos nie placi

 37. 21 kwietnia 2017

  Nie, telewizor kupuje na allegro, bo po cholere mam przeplacac w markecie…

 38. 20 kwietnia 2017

  Zazwyczaj ci co najwięcej szczekają o podatki wsiadają w weekend najebani do taryfy i pierwszy tekst to : mistrzu jak wyłączymy te zielone cyferki co ci tak tutaj przeskakują pod radiem to będzie taniej? 😉

 39. 20 kwietnia 2017

  Zlikwidować komunikację nocną!!

 40. 20 kwietnia 2017

  Bo tylko kasa …

 41. 20 kwietnia 2017

  Tak, Twoja. Tylko w RTV kupujesz legalnie, a u pana Zdzisia niekoniecznie. A kupując nielegalnie możesz zostać posądzony o paserstwo.

 42. 20 kwietnia 2017

  Tak czytając te komentarze zastanawiam się czy połowa ludzi aż tak bardzo nie zna tematu czy po prostu krytyni dzięki którym władza w Polsce wygląda jak wygląda i nic się nie zmienia. Po pierwsze skoro jesteśmy tak zacofani to gdzie są Włochy Czechy dania gdzie uber wycofuje się z rynku po protestach taksówkarzy i zmianach w prawie którym kierowcy ubera nie sprostali. Po drugie skoro to takie fajne to może zacznijmy kupować od złodziei sprzęty rtv agd bo kradzione jest tańsze a po co mam przepłacać skoro u złodzieja jest taniej niż w sklepie. Polska to taki dziwny kraj gdzie ludzie płacąc jak za Tico chcieli by jeździć merdesami. Wolny rynek? Oczywiście że jest każdy ma do wyboru korporacje samochody wiek kierowcy itd etc kwestia chęci. Jak kogoś nie stać na taksówkę można wybrać rower spacer autobus a w weekend skoro masz na chlanie powinno Cie być stać na powrót taksówka. Każda usługa kosztuje nikt nie chce pracować za darmo rynek może być wolny pod warunkiem że nie ma dumpongu cenowego oraz że każdy pracuje na tych samych zasadach.

 43. 20 kwietnia 2017

  Robert Tąta idz sie jebnij w baniak. Jakich to szkod narobili posrednicy? Przyklady please. A jak nie masz to won do budy i nie szczekaj na wszystko.

 44. 20 kwietnia 2017

  Nikt nie mówi tutaj o luksusowych samochodach, tylko o sprawnych i dający minimum komfortu, bo z całym szacunkiem wole jechać 7 letnim Oplem, jak 25letnim Audi z śmierdzącym wnętrzem i sprężynami wbijajacymi się w 4 litery.

 45. 20 kwietnia 2017

  Nie musiał myśleć, bo taxi musi odprowadzać te podatki. Jego korporacja nie jest zarejestrowana na Gibraltarze czy innym raju podatkowym. Zdejmijmy z nich te obowiązki i wtedy zobaczmy jak będzie.

 46. 20 kwietnia 2017

  Masz rację Szymon, niech zacznie Cię interesować test gimnazjalny…

 47. 20 kwietnia 2017

  A potem się obudziłeś ?

 48. 20 kwietnia 2017

  Ludzi w Polsce chcieli by miec i prace i jezdzic luksusowymi taksowkami i najlepiej za darmo. Sprostowanie ( czyli za darmo to niby skad ten taksowkarz ma zarobic na ten samochod luksusowy, po drugie ludzi mlodzi chca pracowac a klienci wspieraja starych emerytow ktorzy juz maja wypracowane swoje emertury) wiec gdzie tu logika myslenia

 49. 20 kwietnia 2017

  Serio chciało ci się coś takiego pisać? Nie wierzę że wsiadajac do taxi myślisz o tym czy odprowadza podatki.

 50. 20 kwietnia 2017

  panstwo bedzie mi kazalo jezdzic taxi a uberem nie pojade bo zakazany. Akurat tp moj interes i moje zycie. Gdzie wolny czlowiek w wolnym kraju ma wolny wybor? pojebany kraj

 51. 20 kwietnia 2017

  “co mnie obchodzi czy płacą podatki czy biorą do kieszeni… ” – no gratuluję inteligencji i wiedzy o tym, na co idą podatki.

 52. 20 kwietnia 2017

  co to uber

 53. 20 kwietnia 2017

  Jechalem kilka razy taxi piast i tez byłem zaskoczony, ceny podobne jak w uberze i w miare nowe samochody

 54. 20 kwietnia 2017

  Nic mądrego a kasy fiskalne i taksometry to jest jednorazowy koszt a wszystkie te taksówki to jest banda złodzieje i bao dobrze im tak wiecznie im mało kasy

 55. 20 kwietnia 2017

  Jestem w 100% za uberem korzystałam polecam!!!!☺

 56. seba
  20 kwietnia 2017

  jak chce jechac do katowic zamawiam taxowke z katowic bo jest połowe na przyklad Carbon taxi jezdza bez stref taniej jak by te baranki z gliwic myślały i nie były łakome by jeździły a nie stały na postojach na frajera

 57. 20 kwietnia 2017

  Robert zawsze wie lepiej 🙂

 58. 20 kwietnia 2017

  trzeba zadać sobie zajebiście ważne pytanie “wolisz przejechać z punktu A do B za 100zł czy dajmy na to za 38zł? co mnie obchodzi czy płacą podatki czy biorą do kieszeni… zamiast tramwaju w miescie wole zamówic ubera i jechac w miłej atmosferze za dobre pieniądze

 59. 20 kwietnia 2017

  Robert Tąta nie ma znaczenia, czy jest czy jest czy nie ma licencji. W każdym zawodzie są oszuści, partacze, amatorzy, zawodowcy – jak Cie ktoś chce oszukać, to to zrobi – bez względu na to czy zawód jest licencjonowany cze nie.

 60. 20 kwietnia 2017

  Tak dla Ubera !!!

 61. STIG
  20 kwietnia 2017

  W wielkiej brytanii juz dawno jest takie cos jak private hire license. czyli licencja na przewoz osob na wynajem prywatny. Uber, Delta, Alpha, Village… od groma tego jest. Kazdy na licencji. Licencja jest prosta do zdobycia. Ale mi sie wydaje ze nie kazdy powinien sie tym zajmowac, wiec licencja moglaby odstrzelic troche nie porzadanych osob.

 62. 20 kwietnia 2017

  A to moja sprawa czy kupuje TV u Zdzisia czy w RTV. Ministerstwo nie jest mi potrzebne do wyboru.

 63. 20 kwietnia 2017

  Robert Tąta chłopie proszę Cię nie wypowiadaj się w kwestiach o których nie masz pojęcia

 64. 20 kwietnia 2017

  To niech taksówkarze przejdą do ubera? Co mnie obchodzi nierówna konkurencja?

 65. 20 kwietnia 2017

  Na pewno aplikacja informowa że są zwiększone stawki ze względu na duży ruch i zapotrzebowanie na kierowców. Ale co tam ważne że było drożej

 66. 20 kwietnia 2017

  Kamil Sikora
  Gdzie masz dwa razy taniej? To zamów mi kurs z Gliwic do Krakowa za 40 pln, bo taksówkarz chciał 200 pln, a jak mu powiedziałem, że w Uberze za taki kurs płaci się 100 pln ☺☺☺ to powiedział, że pojedzie za 80 pln… ☺

 67. 20 kwietnia 2017

  Gdzie mają zamontowane taksometry i kasy fiskalne? Proszę poprosić kierowcę Ubera o okazanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (obowiązek posiadania w miejscu wykonywania działalności gospodarczej). Proszę jeszcze sprawdzić na jaką kwotę opiewa polisa OC kierowcy i w jakich przypadkach można uzyskać wypłatę odszkodowania w razie doznania uszczerbku na zdrowiu lub mieniu, aby później nie płakać… Życzę powodzenia i szerokiej drogi… ☺

 68. 20 kwietnia 2017

  Kwestia ubezpieczenia pasażerów jest nieuregulowana i w tym punkcie się zgadzam. To powinno zostać uregulowane prawnie i Uber dopuszczony do normalnej działalności.

 69. 20 kwietnia 2017

  Taksometru i kasy fiskalnej nie mają, fakt. Tylko czy w tym wypadku jest to uzasadnione?. Składki ZUS (w tym zdrowotne) płacą, podatki płacą – jako jednoosobowa działalność gospodarcza czyli 19% od zysku. Nie można świadczyć usługi dla Ubera nie prowadząc legalnej działalności. Rozliczają się na podstawie geolokalizacji i kilometrówki przez GPS. Co według Pana jest tutaj niepoprawne?

 70. 20 kwietnia 2017

  “Nielegalny” (??) przewóz osób. A co to, pod jakąś okupacją Polska się znajduje?

 71. 20 kwietnia 2017

  Tak, mi kiedyś wyliczyli cenę prawie 35% wyższą niż w taksówce! Zrobiłem tylko taki eksperyment, bo nie jeżdżę ani taksówkami, ani Uberem. Było to wieczorem (ok. 20:20 w piątek)… ☺

 72. 20 kwietnia 2017

  Za przejazd uberem z Sosnicy do centrum Zabrza 15 zl… A Pan zlotowa zazyczyl sobie 37zl…
  Roznica duza…

 73. 20 kwietnia 2017

  Mają taksometry i kasy fiskalne? Płacą składki na ZUS i NFZ? To proszę nie pisać pierdół!
  Mają licencję na zarobkowy przewóz osób? Bo problemy z wypłatą odszkodowania z OC kierowcy, pojawią się w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu czy mieniu…
  Aby nie było, nie jestem taksówkarzem i nie mam taksówkarza w rodzinie. Taksówkami nie jeżdżę, bo wolę autobus, rower lub wlasne buty…

 74. 20 kwietnia 2017

  mnie nie obchodzi czy kierowca daję jakieś składki, podatki itd..
  Państwo na tym niewiadomo ile nie straci,
  Poza tym nie dbam oto bo widzę ile z wypłaty mi zabierają, także ja się niezamierzam państwem przejmować czy kierowca owy zapłaci

 75. 20 kwietnia 2017

  kierowcy ubera maja zarejesrowana dzialalnosc, placa ZUS taki jak wiekszosc taksówkarzy prowadzacycb działalnosc, placa podatki – za kazdy przejazd dostaje sie na maila fakture/paragon. wiec argumenty raczej chybione

 76. 20 kwietnia 2017

  Grzegorz Szepe
  Od 01.01.2014 r. NIE MA JUŻ OBOWIĄZKU POSIADANIA LICENCJI, WYKONUJĄC ZAWÓD POŚREDNIKA NIERUCHOMOŚCI…
  Pozostał obowiązek posiadania polisy OC (ale uwaga! Wielu pośredników posługuje się na umowach o pośrednictwo sfałszowanymi polisami OC, nie mając tego ubezpieczenia. Sprawdzajcie to ZAWSZE u ubezpieczyciela, bo okazany Wam dokument może być sfałszowany lub nieaktualny!!!)…
  Może Pan śmiało zakładać własne biuro nieruchomości, bez doświadczenia czy wykształcenia. Taką głupotę zrobiła PO. Jest z tego powodu wiele spraw w sądach, bo wielu nieuczciwych pośredników narobiło szkód swoim klientom. Gdy była licencja (zdany egzamin państwowy, wymóg posiadania wykształcenia wyższego) to była większa pewność i bezpieczeństwo, że nie trafi się na oszusta. Teraz dzięki PO mamy wolnoamerykankę i sporo pokrzywdzonych…

 77. 20 kwietnia 2017

  Będę jeździć Uberem i … wam do tego hyhy;) Taksówkarzom mówię stanowcze NIE!!

 78. 20 kwietnia 2017

  Pani Anno nie cały . W niemczech też Ubera wykończyli

 79. 20 kwietnia 2017

  ja tam wycieczki turystyczne wole organizowac sobie sama a przemieszczac sie z miejaca A do B wole za góry okreslona kwote, na z gory okreslonej trasie i we wskazanym czasie – tak postrzegam ubera i bardzo lubie

 80. 20 kwietnia 2017

  No przecież, bo ważniejsze że myta państwu nie płacą a nie to że obywatela się taniej jeździ…

 81. 20 kwietnia 2017

  Gdyby taksówkarze się rozwijali, to nie baliby się konkurencji! Wszędzie rynek się zmienia, a klientela jest coraz bardziej wymagająca! Dla porównania do Katowic taksówka jechałam za 100 zł i to z wielkim fochem, starym, rozklekotanym gratem z kierowca który do Katowic jechał autostrada przez Ostrawe bo nie znał trasy. Tymczasem Uberem za polowe ceny i polowe mniejszy czas. Panowie – rozwijać się! Zmienić samochody, zainwestować w nawigację, mniej dla siebie będzie, ale więcej klientów !

 82. 20 kwietnia 2017

  Natalia

 83. 20 kwietnia 2017

  jeździłem Uberem w Wa-wie, za trasę spod dworca centralnego do hotelu zapłaciłem 10,49 zł, w taxi zapłacił bym 24 zł, chyba nie muszę dalej tłumaczyć…

 84. 20 kwietnia 2017

  W wypadku w ktorym bym odprowadzal podatki, czyli tak jak to uber robi i pewnie by inni robili, co to ma wtedy za znaczenie. Albo sie potrafi pojazd prowadzic i jednoznacznie przewozic osoby albo nie. Nie rozumiem co maja zarobki do tego.
  W takim wypadku mozna traktowac ze przewozenie kolegow, to tez jest zarobek, a nawet darowizna, bo gwarantuje im transport za darmo. Absurdy.

 85. 20 kwietnia 2017

  Piotr Zarzycki
  A przewozi Pan swoją rodzinę zarobkowo? ☺

 86. 20 kwietnia 2017

  Proszę napisać wniosek do Ministerstwa Finansów, aby zdjęto z taksówkarzy obowiązek posiadania taksometru i kasy fiskalnej, a ceny w taksówkach będą takie same jak w Uberze, a może będą nawet niższe…☺

 87. 20 kwietnia 2017

  Ale nadal droższe niż taxa,a poziom wykonanej usługi (nie mówię o pieście ale w ogóle) zazwyczaj niższy niż u uberów 😛

 88. 20 kwietnia 2017

  Kochani kazdy ma prawo miec swoje zdanie I ja to szanuje wiec I tak bez sensu

 89. 20 kwietnia 2017

  Taksówkarzem nie jestem, to myślę że powinna być konkurencja. Konkurencja uczciwa i NA RÓWNYCH ZASADACH!
  Nie może być tak, że jedni są obciążani posiadaniem kas fiskalnych i taksometrów, a drudzy są z tego obowiązku zwolnieni, bo to jest już nieuczciwa konkurencja (a wręcz dyskryminacja taksówkarzy), która w perspektywie czasu zaszkodzi klientom. Klienci nie zdają sobie z tego sprawy, że dzisiaj nieuczciwej konkurencji płacą mniej, aby za rok czy dwa, płacić dużo więcej…

 90. 20 kwietnia 2017

  A panJanek to na emeryture juz powinien isc I tez jestem za tym zeby dziadki w domach wnukami sie zajeli

 91. 20 kwietnia 2017

  A ja nikomu nic nie bronie

 92. 20 kwietnia 2017

  To chyba nie za bardzo informacje dopływają kierowca ubera MUSI mieć skończone 21 lat 🙂 jak lubi Pani płacić 2 razy więcej to nikt nie broni jeździć z panem Jankiem co ma licencje a ledwo widzi na oczy

 93. 20 kwietnia 2017

  Nie znam sory

 94. 20 kwietnia 2017

  No to mamy monopol na taksówki, teraz wiadomo dlaczego boją się konkurencji bo zdzierają z nas równo. Uber jest

 95. 20 kwietnia 2017

  Ann Anna pewnie zona mirasa w passeratti b5 kombi 1.9tdi ciemnygranat climatronic 1wl w pl

 96. 20 kwietnia 2017

  taki kraj, chcesz biuro podróży – licencja, biuro nieruchomości – licencja, firma rekrutacyjna – licencja, za to prezydyntem, posłem, ministrem może zostać byle śmieć taki jak kczyński, szydlo czy inne gówno

 97. 20 kwietnia 2017

  Do zwolenników Ubera-czy telewizory też kupujecie u pana Zdzisia w garażu, bo taniej, a taki sam jak w sklepie RTV? Niech kierowcy Uber zapłacą ZUS, składki zdrowotne, podatek, itp, to sprawdzimy jaka będzie cena km. I kilku z nich niezbyt pochlebnie wypowiada się o firmie. Wszystko fajnie do pierwszej naprawy, kiedy to cały zarobek idzie w warsztat.

 98. 20 kwietnia 2017

  Spoko

 99. 20 kwietnia 2017

  Ann Anna Mam kolegę jezdzacego na uberze i tez musi prowadzić działalność gospodarczą, płacić zus i odprowadzać podatek od faktur otrzymanych od ubera za przejazd, wiec to co Pani wypisuje to brednie.

 100. Damian
  20 kwietnia 2017

  Taksówkarze mają monopol na przewozy i strasznie zawyżają ceny np. w Gliwicach taksówki mają jedne z najwyższych stawek z całej Polski przez co każdy przejazd taksówką wiąże się z dużym wydatkiem. Uber uderzył w tą mafię taksówkową swoimi niskimi cenami. Teraz taksówkarze mają dwie opcje: albo obniżą ceny tak, aby były konkurencyjne (jak w normalnym wolnorynkowym, nie komunistycznym państwie) albo posmarują komu trzeba, żeby pozbyć się Ubera za pomocą paragrafów. Uber powinien zostać! A tym którym to nie pasuje niech z niego nie korzystają. Chociaż nie pasuje to praktycznie tylko taksówkarzom, bo klienci są zadowoleni (gdyby nie byli to by nie jeździli).
  TAK DLA UBERA!

 101. 20 kwietnia 2017

  ZACOFANY KRAJ

 102. 20 kwietnia 2017

  Zycze wszystkim wszystkiego naj nabijajacym kase

 103. 20 kwietnia 2017

  Co za kraj cały świat ma u nas oczywiście nie może być czego dobrego tańszego !!jak tacy mądrzy są taksówkarze to nich dadzą takie ceny !

 104. 20 kwietnia 2017

  Ann Anna to typowa ignorantka. Szkoda czasu na wymianę zdań z kimś takim.

 105. 20 kwietnia 2017

  Asza Kola trzeba zacząć uberlife

 106. 20 kwietnia 2017

  Oczywiscie w taxi zalegalizowany I oplacany razem zbadaniami tech.samochodu jak I kierowcy a jak to w uberze wyglada ? Chyba kiepsko

 107. 20 kwietnia 2017

  A jeszcze widzac dziewczynke mozemajaca z 18 lat ktora odebrala prawko I majaca mnie wizic po miescie no to eiele do zyczenia czy aby bezpiecznie mnie dowiezie ja rozumie ze kazdy chce dorobic wiec albo wszyscy pi rowno placa pidatek I zus za siebie I swija dzialalnosc albo niech panstwo zniesie wszystko wszystkim

 108. 20 kwietnia 2017

  Wszystko pieknie ale taksiarz musi zalozyc firme oplCic sobie zus I zarobic na rodzine a pan z ubera dostaje 80 dych do reki od zatrudniajacych go I ma to gdzies chodzi o to ze wlasciciele ubera leca w kulki z panstwem I za nic nie placa

 109. 20 kwietnia 2017

  może ceny butów powinny być wyższe żeby ludzie woleli jeździć taksami niż chodzić…

 110. 20 kwietnia 2017

  dokładnie.

 111. 20 kwietnia 2017

  Niech mi ktos powie czemu w ogole zarowno taksowkarze jak i kierowcy ubera musza miec licencje na przewozenie osob… Przeciez oni nie jezdza busami, tylko autami osobowymi i przewoza max 5-6 osob. W takim wypadku ja przewozac moja rodzine tez powinienem miec taka licencje, bo przeciez przewoze innych… a nie zapomnialem, przeciez mam prawo jazdy… czyli licencje na prowadzenie i przewoz osob….

 112. 20 kwietnia 2017

  Ciekawe czy taksówkarze wezmą się również za rowery miejskie? Przecież też zabierają im klientów i nie wystawiają paragonu…

 113. 20 kwietnia 2017

  spróbuj taxi piast tam masz roczne samochody w cenie “normalnej” taksówki

 114. 20 kwietnia 2017

  Uber jest super. Nie wiem skąd ta nagonka. Legalna działalność , płacą podatki…

 115. 20 kwietnia 2017

  Zgadzam się z tobą w 100%

 116. 20 kwietnia 2017

  Wole jeździć Uberem, nowe i luksusowe samochody i 50 % ceny nawet w nocy za przejazd w stosunku do normalnej taxi

 117. 20 kwietnia 2017

  O porównywalnych? Chciales powiedzieć o niebo lepszych :))

 118. 20 kwietnia 2017

  Polecam Uber! Przejazdy porównywalne prawie połowę tańsze za tą samą trasę

 119. 20 kwietnia 2017

  Kajetan Mikołaj Jefimik Uber to najlepsza sprawa. Wchodzisz w aplikacje, wpisujesz gdzie chcesz dojechać, na ekranie wyskakuje Ci jakie auto podjedzie i widzisz w czasie realnym gdzie już jest. Wsiadasz, jedziesz i o nic się nie martwisz masz kwotę od do i nie ma bata że zapłacisz więcej. Oczywiście 5 razy tańsze od taxi. TYLKO UBER !!

 120. 20 kwietnia 2017

  Taksówki zatrzymały się w latach dziewięćdziesiątych.
  Wolałbym już zapłacić więcej kierowcy Ubera niż zapyziałej złotówie.

 121. 20 kwietnia 2017

  Ann Anna taksometr legalizowany?

 122. 20 kwietnia 2017

  Teraz zamiast płacić mniej będzie drożej

 123. 20 kwietnia 2017

  Dokładnie, nie miałem okazji też, ale jak taksówkarz mi mówi że za całkowity początek od Sośnicy pszczyńskiej na Sośnice za mniej niż 40 zl się nie ruszy to chuj mu do buzi. I nie raz jakieś głupie zagrywki , żarty bym mu te 5 zl więcej dał masakra. Są też oczywiście w porządku kierowcy. Ale mając 2 razy taniej wiadomo że wezmę, czemu ludziom to przeszkadza i pani ?

 124. 20 kwietnia 2017

  Bez sensu niszczyć lepsze rozwiązania i wygodę obywateli. Ale ten kraj o nas dba …

 125. 20 kwietnia 2017

  Grubo.

 126. 20 kwietnia 2017

  Bojkot licencjonowanych tax$$ówek!

 127. 20 kwietnia 2017

  I co, teraz za przejazd będzie trzeba naciągaczom płacic? Przeciez to konkurencja, a taxiarzom nie chodzi, ze oni jeżdżą bez licencji tylko o to, że każdy myslący człowiek pojedzie tańszym środkiem o porównywalnym standardzie. Papugę wykończyliście, teraz chcecie wykończyć uber, bo w dupach wam się pali. Miłego dnia 🙂

 128. 20 kwietnia 2017

  to już inny temat, fakt nie przędzie najlepiej ale sądzę ze jeszcze pare lat pociągnie

 129. 20 kwietnia 2017

  Uber i tak zaraz umrze jak sie im kasa z kredytów skończy.

 130. 20 kwietnia 2017

  kierowcy ubera opodatkowani już są przecież

 131. 20 kwietnia 2017

  Ciekawe co wkoncu. Nie miałem okazji nimi jechać ale z tego co widzę to większość chwali ale nie no kurwa złotówa ma konkurencję i państwo oczywiście ból dupy.

 132. 20 kwietnia 2017

  No w koncu!!!!!!

 133. 20 kwietnia 2017

  Łukasz Pocheć

pogoda

remonty

 • Zwężenie jednostronne ul. Toszeckiej – kolejne utrudnienia na skrzyżowaniu

  13 września 2017

  W ramach organizacji ruchu zaplanowano zwężenie jednostronne ul. Toszeckiej od strony ul. Uszczyka oraz zamknięcie odcinków [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Przebudowano ulicę Ziemowita. Czytelnik ma wątpliwości, ZDM Gliwice odpowiada

  05 września 2017

  Dobiegł końca pierwszy etap remontu ul. Ziemowita. Jeden z naszych czytelników ma pewne wątpliwości co do zastosowanego tam rozwiązania [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wiele osób dojeżdża tą drogą na Strefę. W poniedziałek rusza przebudowa

  11 sierpnia 2017

  Jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych Gliwice, zakres prac spowoduje konieczność całkowitego zamknięcia drogi nr [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Dni Pyskowic 2017 już w lipcu. Video, C-BooL, Cleo, Mrozu, Vavamuffin

  30 maja 2017

  Serdecznie zapraszamy na dwudniowe święto Pyskowic. W dniach 22-23 lipca 2017 roku na placu „dożynkowym” [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Polecamy

  tekst alternatywny

  dzisiaj gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja portal gliwice remont Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wypadek ZDM

  Bądź na bieżąco. Dodaj nas!