SKOK

Podziel się!

Trwa rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Kandydaci przyjechali do Gliwic


reklamatekst alternatywny


Na Śląsku trwa pierwsza rekrutacja do Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponad 20 kandydatów na żołnierzy OT wzięło udział w kolejnym już zapoznaniu w gliwickim batalionie 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W sumie z zasadami pełnienia służby, strukturą Brygady, warunkami rekrutacji oraz szkolenia zapoznało się do tej pory ponad 400 mieszkańców województwa śląskiego.

Podczas tak zwanego zapoznania dowódca gliwickiego batalionu podpułkownik Sławomir Kożuch opisuje krok po kroku między innymi to jak wygląda 16. dniowe szkolenie, które kończy się „pętlą taktyczną” czyli egzaminem podsumowującym zdobyte umiejętności. 

Zapoznanie to jeden z kroków na drodze do Wojsk Obrony Terytorialnej. Zapoznanie z Jednostką Wojskową jest prowadzone tylko w tym rodzaju sił zbrojnych. W jego trakcie kandydaci mają szansę zderzyć oczekiwania z rzeczywistością i zapoznać się z warunkami pełnienia służby w przyszłej jednostce wojskowej. Podczas takiej wizyty kandydat poznaje dowódcę, ma okazję zobaczyć obiekty szkoleniowe oraz zapoznaje się z harmonogramem szkolenia. Kolejnym krokiem, by zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, jest rozmowa kwalifikacyjna. Następnie po pozytywnym przejściu badań lekarskich kandydaci do WOT otrzymają powołanie i udadzą się na szkolenie. 

Kandydatami do WOT w korpusie szeregowym mogą być osoby w wieku od 18 do 55 lat. Każdy kto chce dołączyć do „terytorialsów” najpierw powinien się zgłosić do Wojskowej Komisji Uzupełnień.

Przyszli żołnierze OT, którzy do Gliwic przyjeżdżają z całego województwa mogą także zapoznać się z wyposażeniem „terytorialsa” oraz obiektami na jakich będą mieli okazję ćwiczyć podczas szkolenia. Oprócz karabinu maszynowego największym zainteresowaniem cieszy się noktowizja w tym w szczególności jedna z najnowocześniejszych lornetek pryzmatycznych oraz sprzęt do szkolenia medycznego. 

Jak podkreślił podczas zapoznania podpułkownik Sławomir Kożuch, Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyny rodzaj sił zbrojnych dają możliwość połączenia dotychczasowej pracy zawodowej ze służbą Ojczyźnie. Zaznaczył jednocześnie, że zarówno on jak i jego podwładni zrobią wszystko by „terytorialsom” przekazać swoją wiedzę i doświadczenie oraz wydobyć z nich to co najlepsze. 

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej. 

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w tym roku. Obecnie trwa proces pozyskiwania kandydatów do służby. Pod koniec września
w Gliwicach ruszy pierwszy kurs podstawowy (tak zwana „szesnastka”) dla pierwszych 150 kandydatów na żołnierzy obrony terytorialnej. Do końca roku przeszkolonych na Śląsku na zostać 450 osób.  Ich misją będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny żołnierze Obrony terytorialnej będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

W województwie śląskim powstać mają 4 bataliony lekkiej piechoty rozmieszczone w Gliwicach, Częstochowie, Cieszynie i Kuźni Raciborskiej. W Bytomiu znajdować się będzie między innymi Kompania Saperów czy też Wsparcia oraz Pluton Medyczny. Dowództwo 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej znajduje się w Katowicach. 

Gliwice zdecydowanym liderem w regionie. Jedno z najbogatszych miast w Polsce

Następny artykuł »

Członek Aeroklubu Gliwickiego wywalczył tytuł wicemistrza świata! Gratulujemy

Skomentuj

 

komentarzy 37

 1. 21 lipca 2018

  Armatnie
  Mięso…szkoda tych młodych glupiutkich dzieciaków

 2. 20 lipca 2018

  co to za armia od 8-16 i pilnuja ich ochroniarze-emeryci ,strach się bać

 3. 20 lipca 2018

  Marek Święcicki Nokaut Mareczku 🙂 Nie mam sił na riposte 🙂

 4. 20 lipca 2018

  Dawid Kramek, pic na wodę, fotomontaż…

 5. 20 lipca 2018

  dziekuję młody człowieku za “pouczenie”prawdopobnie mam do czynienia z “fachowcem” od służb wojskowych..?Oceniając Pana młody (być może się mylę) wiek,sądzę,że Pana wiedza na temat działania służb wojskowych zaczyna się i kończy na grze na”czołgista.pl”.Radzę więcej pokory do tematu…

 6. 20 lipca 2018

  Dawid Kramek, ja już synku byłem w wojsku. A ty nawet nie wiesz co to znaczy.

 7. 20 lipca 2018

  No no

 8. 20 lipca 2018

  Arek Kampik jestem z Gliwic ty kretynie mówię ci po raz 20sty.

 9. 20 lipca 2018

  Przecież od tego są strażacy i zwykle wojsko. Z tego co słyszałem to panuje tam tendencja ‘jak wybuchnie wojna to wyjedzieniemy za granicę’ 😀 Poza tym jakiego konfliktu? Kraj przed którym będziemy się wstanie bronić typu Węgry czy Kambodża nas nie zaatakuje bo będzie się bać represji ekonomicznych, a przed większymi krajami nie mamy się czym bronić, także będzie to tylko wysyłanie ludzi na śmierć. No ale mamy już w tym doświadczenie z II wojny światowej… A patrząc na to co się wyrabia podczas obecnych rządów bardziej bym się skłaniał,że założeniem WOTu jest stworzenie czegoś ala SA Rohma…

 10. 20 lipca 2018

  Jest.

 11. 20 lipca 2018

  Majty se Pan rozwiąż. Skąd taka głupia teoria że niepotrzebna proszę uzasadnić.

 12. 20 lipca 2018

  Ty tam pod Warszawą najwięcej wiesz

 13. 20 lipca 2018

  Rozumiem że ty pierwszy

 14. 20 lipca 2018

  Pan poczyta czym jest ta armia i jak to działa w innych krajach.

 15. 20 lipca 2018

  Po co będą przydatne jak nie będzie powstania? Poczytaj czym są te jednostki a nie gadasz jak stary Janusz
  To są jednostki pomocnicze wiesz o tym?

 16. 20 lipca 2018

  Własnie nie wiem 🙂 ale mu przekaże 🙂

 17. 20 lipca 2018

  BeataSzlecht Twój mąż wie ?

 18. 19 lipca 2018

  Nie lepiej bo taką w ŕazie potrzeby można szybciej wykorzystać do swoich celów. I już nie chodzi o pranie mózgu które im zrobią tylko o to że jak padnie rozkaz to dostaniemy kulkę w plecy.
  Kiedyś byłbym za tym ale obecna władza doprowadziła do tego że mam duże obawy.

 19. 19 lipca 2018

  Krzychu wazne ze Ty nie idziesz bo gdzie bys sie schowal w razie ,,w”jak Ciebie widac z kosmosu razem z chinskim murem…a wykarmic….uuuu panie,a napoic ….uuuu…..

 20. 19 lipca 2018

  Widzisz mało kto w ten sposób na to patrzy, i zgadzam się z Tobą.

 21. 19 lipca 2018

  To nie jest żadne wojsko

 22. 19 lipca 2018

  Jednostki do tłumienia powstań itp.
  Szczególnie przydatne będą na Śląsku 😉

 23. 19 lipca 2018

  Skąd wszędzie ta niechęć? Młodzi, którzy nie byli w wojsku chcą “liznąć” chociaż trochę wojskowego życia. Myślę, że większość z komentujących nawet nie zapoznało się z zadaniami WOT. Krytykują dla zasady (albo bo MACIEREWICZ). Według mnie, podczas ewentualnego konfliktu przydadzą się ludzie, którzy są po podstawowym szkoleniu- strzelniczym, medycznym, radiowym… na pewno będą bardziej wartościowi niż grubaski sprzed komputerów, którzy jedynie co potrafią to sączyć jad. Natomiast w okresie bez konfliktu, może właśnie z Waszych piwnic będą wypompowywać wodę w razie powodzi, bądź usuwać skutki innych kataklizmów. Osobiście im kibicuje i podziwiam 🙂

 24. 19 lipca 2018

  Ta formacja jest poto aby prawo wyborcze bylo po stronie pis u ,jak tego nikt nie widzi to jest sam sobie winien.

 25. 19 lipca 2018

  Mirku, jak sobie wyobrażasz że PiS po wyborach rozwiąże tą jednostkę. Niestety ale partia rządząca znowu wygra. PiS i PO jedno zło.

 26. 19 lipca 2018

  Tylko że wtedy NJW nie wykonały rozkazu Macierewicza, mówiącego o wyjściu z koszar i zajęciu strategicznych dla struktur państwa, organów..

 27. 19 lipca 2018

  Czyli zabawa w wojsko trwa.

 28. 19 lipca 2018

  Macierewicz Jugend

 29. 19 lipca 2018

  Juliusz Krawczyk sorry, ale nie interesuje mnie twoje zdanie o sobie 🙂

 30. 19 lipca 2018

  debil

 31. 19 lipca 2018

  Dodam że za tamten zamach stanu nigdy nie został skazany.

 32. 19 lipca 2018

  Słowiki macierewicza… Hehe stworzył swoje własne prezesjughen. Gdy PiS straci władze będzie ludzi straszył WOTem jak nadwiślanskimi w 1992 Wałęsa.

 33. 19 lipca 2018

  Formacja niepotrzebna i do rozwiązania po wyborach !

 34. 19 lipca 2018

  Jeszcze im za ta zabawę płacą

 35. 19 lipca 2018

  zdziecinniali dorośli utworzyli zabawkową armię dla dzieci…strach się bać.

 36. 19 lipca 2018

  Dzieci będą się bawić w wojsko.

 37. 19 lipca 2018

  Mam pytanie,jaka jest lub będzie w przyszłości wartość bojowa tych dużych dzieci z KbAK w razie godziny “W”.Nie lepiej te pieniądze przeznaczyć na zawodową armię i inwestować w zawodowców?Pozdrawiam.

WIZYTÓWKI

ogłoszenia

 • Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie. Tanio

  12 lipca 2018

  reklama 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie, w pełni umeblowane. Kontakt: 605 230 345

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca na terenie Gliwic i okolic. Poszukiwani pracownicy remontowo-budowlani

  31 maja 2017

  Zatrudnię pracowników remontowo - budowlanych od zaraz. Praca na terenie Gliwic i okolic. Telefon: 602-424-822 [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • remonty

 • Dobra wiadomość dla kierowców! Rondo turbinowe przy Bojkowskiej jest już gotowe

  30 sierpnia 2018

  Rondo turbinowe przy ul. Bojkowskiej to jeden z elementów południowej obwodnicy miasta. Jego budowa zakończyła się na początku lipca, a [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Węzeł DK 88 – DTŚ – Portowa sprawia kierowcom trudności. ZDM planuje zmiany

  30 lipca 2018

  Drogowcy przeanalizują możliwość poprawy komunikacji w tych miejscach, tak aby „turbina” przy ul. Portowej i zjazdy z [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wyciągną tory, wymienią nawierzchnię… Rusza remont Jagiellońskiej!

  27 lipca 2018

  Stan nawierzchni ul. Jagiellońskiej jest kiepski. Do tego dochodzi zmora wielu kierowców, czyli zalegające tam od niemal 9 lat torowisko [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklama Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice media w Gliwicach policja portal gliwice Sport w Gliwicach straż miejska UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM