SKOK

Podziel się!

Miasto przeznaczyło 6,5 miliona zł na nowe piece. Weź dotację, nie truj sąsiadów!


reklamatekst alternatywny


Nadeszły chłodniejsze dni i jednocześnie obniżyła się jakość powietrza w śląskich miastach. Sprzyja temu zwłaszcza spalanie złej jakości opału w przestarzałych instalacjach.

Miasto Gliwice od lat pomaga walczyć ze smogiem, wspierając wymianę systemów grzewczych na ekologiczne. Od 2017 r. roku gliwiczanie mogą również korzystać z dopłat w ramach pilotażowego programu PONE.

Obowiązująca od 1 września br. Uchwała Sejmiku Województwa Śląskiego NR V/36/1/2017, tzw. uchwała antysmogowa, zabrania spalania na terenie województwa śląskiego węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem  tego węgla;  mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%; a także drewna, którego wilgotność w stanie roboczym przekracza 20%.

Właściciele przestarzałych pieców są zobowiązani do ich wymiany.  Jeśli instalacja jest eksploatowana powyżej 10 lat od daty produkcji lub nie posiada tabliczki znamionowej, musi zostać wymieniona do końca 2021 r. Instalacje 5-letnie można użytkować najdalej do końca 2023 r., a eksploatowane krócej niż 5 lat – do końca 2025 r. Nieco dłużej, do końca 2027, można użytkować instalacje spełniające wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Miasto od ponad 10 lat wspiera wymianę przestarzałych systemów ogrzewania na ekologiczne. W latach 1997‒2016 na dotacje związane ze zmianą ogrzewania wydano z budżetu miasta 6,5 mln zł, natomiast na dotacje dotyczące instalacji systemów OZE w latach 2012‒2016 przeznaczono 2,3 mln zł.

Gliwiczanie, którzy nie skorzystali do tej pory z miejskiej dotacji i nadal posiadają przestarzałe instalacje węglowe, mogą do listopada 2018 r. ubiegać się o dofinansowanie zadań termomodernizacyjnych w ramach pilotażowej edycji Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

W programie PONE mogą wziąć udział mieszkańcy domków jedno- albo wielorodzinnych, bez możliwości podpięcia do miejskiej sieci ciepłowniczej, którzy chcą trwale zlikwidować systemy ogrzewania na paliwo stałe i wymienią je na:

 • ogrzewanie gazowe (kotły gazowe kondensacyjne),
 • ogrzewanie elektryczne (piece akumulacyjne elektryczne),
 • ogrzewanie węglowe (kotły retortowe spełniające wymagania 5 klasy normy PN-EN-303:5-2012),
 • pompy ciepła posiadające znak jakości EHPA-Q (w budynkach oddanych do użytkowania przed 1995 rokiem).

Dotacja jest udzielana do 80% tak zwanych kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 8 tys. zł w przypadku systemów gazowych, węglowych i elektrycznych i nie więcej niż 24 tys. zł w przypadku pomp ciepła.

Ubiegając się o dofinansowanie pompy ciepła, można wnioskować także o dotację do prac termoizolacyjnych, np. docieplenia ścian, dachów albo wymiany okien, jeżeli konieczność wykonania takich prac wynika z przeprowadzonego na własny koszt audytu energetycznego.  Na docieplenie ścian można otrzymać do 17 617 zł, na docieplenie stropodachów lub dachów – 10 570 zł, a na wymiana okien i drzwi zewnętrznych – do 14 094 zł. Łącznie, na instalację pompy ciepła i termomodernizacje budynku można w ramach  PONE otrzymać nawet 66 281 zł.

Szczegółowe informacje o programie PONE są dostępne na stronie https://bip.gliwice.eu/strona=11087 lub w Wydziale Środowiska UM, pok. 332, tel. 32 239-12-78 oraz u operatora PONE tel.: 504-218-836.

źródło: UM Gliwice

Ponad 400 kamer obserwuje miasto. Wielokrotnie przyczyniły się do ustalenia sprawców

Następny artykuł »

Centrum Przesiadkowe to dopiero początek zmian. Zobacz wizualizacje biurowca

Skomentuj

 

komentarze 73

 1. schlesier
  12 grudnia 2017

  Haaaaa 6,5 milona smiech na sali na wiela to styknie

 2. kaflok
  7 grudnia 2017

  Jako osoba objęta programem PONE napiszę dwa słowa od siebie. Nie jest tak cudownie, jak ogłasza się wszem i wobec. 4 lata czekaliśmy po zakwalifikowaniu się do programu na środki finansowe. W tym roku środki zostały przyznane we wrześniu. Dostaliśmy informację , że jest mało czasu i mamy się sprężać z realizacją zadania, tak aby zmieścić się w tym roku . Do programu zgłoszona jest niewielka liczba wykonawców, którzy mają zawarte umowy również w innych miastach. Generalnie nie są oni zainteresowani wykonaniem usługi. Kosztorysy są przygotowane tak, że jakbym 4 lata temu zrobił to samo na własną ręką, to byłbym przynajmniej o 50% kosztów do przodu. Koszty kwalifikowane w ofertach wykonawców, pokrywają najczęściej koszt kotła. Reszta instalacji i robocizna wychodzi drożej niż normalnie. Różnicę pokrywa inwestor- czyli JA. Cała odpowiedzialność za prawidłowy przebieg inwestycji spoczywa na inwestorze, czyli osobie przystępującej do programu (najczęściej nie mającej pojęcia o wszystkich wymaganych rzeczach) . Nie ma rzetelnego wsparcia, ani w magistracie, ani w punkcie doradztwa. Efekt jest taki , że aktualnie po trzech tygodniach od demontażu starego pieca jesteśmy dalej bez ogrzewania. Żałuję tylko straconego czasu, bo dawno mogłem zrobić to na własną rękę i wystąpić o dopłatę do zmiany kotła (jakieś 2 tys). W tej chwili ze wszystkimi opiniami, projektami , materiałami i grzejnikami dopłaciłem jakieś 10 tys . Miasto dało 8. Czyli wymiana na EKO pochłonęła jakieś 18 tys w mieszkaniu 60 metrowym . Dawno mogłem to mieć zrobione za połowę ceny.

 3. 6 grudnia 2017

  A co z tymi co ich nie stać na takie wymiany i nie mają nic na to by dołożyć do takich dotacji??O takich nikt pewnie nie pomyślał,tylko akcja by dać komuś zarobić,kto sprzedaje i wymienia takie piece…

 4. 5 grudnia 2017

  Jeśli te nowe piece wyglądają jak ten który widziałem to wole stare niemieckie przedwojenne. Przynajmniej jednym piecem nagrzeję całe mieszkanie, jedno wiaderko = 2 dni ciepełka i to dobrego ciepełka. Zaś te nowe cuda techniki jedno wiaderko = 1 dzień ciepełka a i tak nie jest ciepło.

  Poza tym wykonawstwo… też wątpliwe.

 5. 5 grudnia 2017

  Mnie dali 2,5 tys a przerobka i kociol 15 tys!!!

 6. 5 grudnia 2017

  Wymienią na nowe a i tak będzie palone smieciami innym syfem.
  Nie można chociaż filtrów na komin założyć? Tańsze 🙂

 7. 5 grudnia 2017

  Lepiej finansować Straż miejska do sprawdzenia kto czym pali niż podłączyć do PEC. A najlepsze jest to że to miasto występuje do Peca o podłączenie budynków do sieci przez administrację. A PEC im więcej tym lepiej i większą część finansuje. Ot Polska…

 8. 5 grudnia 2017

  To nie wiek pieca ma znaczenie fachury … W PEC ladujcie kase by nie robili łaski z podłaczeniem. Kilka lat walki w samym centrum (zwyciestwa i daszynskiego) , w koncu usłyszeliamy jaki jest koszt podłaczenia i kalkulacja zyskow oraz strat zniecheca

 9. 5 grudnia 2017

  a co ma zrobić ktoś kogo nie stać na nowy piec nawet z dotacją

 10. 5 grudnia 2017

  nie lepiej żeby podłaczyli do sieci ogrzewanie gazowe jest drogie

 11. 5 grudnia 2017

  Ja juz dawno pisalam , zeby zmodernizowali te mieszkania i robili centralne jak juz jest w nowych domach , a nie OBIECKI POD KIECKI..

 12. 5 grudnia 2017

  Daria Brezmen Pal “od góry” nie będziesz musiała podkładać https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=ZX0dhRVR5SI

 13. 5 grudnia 2017

  Niech lepiej miasto przestanie dotacje dawac tylko zrobi ogrzewania gazowe

 14. 5 grudnia 2017

  Kamil, a ochrona środowiska? Za 7 lat będziesz musiał dzieci w beczce na kapustę zamykać żeby się nie zaczadziły

 15. 5 grudnia 2017

  W przypadku programu PONE wpłaca Pani tylko zaliczkę, a do 80% kosztów inwestycji (jednak nie wiecej niż 8000 zl) płaci Miasto bezposrednio na konto wykonawcy. Do programu należy zgłosić się przed rozpoczęciem prac.

 16. 5 grudnia 2017

  Większość tych mieszkań to mieszkania gminne. Cały trójkąt to mieszkania komunalne i socjalne z piecami węglowymi zasilanymi sklejką z szaf i śmieciami. Tylko na co to wymienić jak tutaj nikogo nie stać na węgiel, a co dopiero na gaz czy prąd…

 17. 5 grudnia 2017

  Co z piecami kaflowymi,jesli mieszkancy chca ogrzewanie z PEC, a zarzadca wspolnoty sie nie zgadza. Polowa lokali jest gminnych w budynku.

 18. 5 grudnia 2017

  Anna Śmieja ja nie chcę centralnego bo jestem zależny od kogoś a tak to mam ciepełko kiedy chcę to jest zaleta pieca

 19. 5 grudnia 2017

  Nie każdy zarabia taką kupę kasy jak Ty. Więc może jednak trochę więcej empatii i zrozumienia dla osób, które mają mniej. Skąd kasę ma wziąść osoba starsza, samotna z najniższą emeryturą? Widać, że kompletnie nie znasz życia….

 20. 5 grudnia 2017

  niestety nawet dla pracujacych jest to problem… wymiana pieca w naszym budynku ok 18-20 tys, dodacja max 4 tysiace – zostaje minimum 15 tysiecy do doplaty na 6 mieszkan

 21. 5 grudnia 2017

  Asia Szpileczka nawet jesli wyszloby tyle samo…to komfort o niebo lepszy i nie zatruwa sie srodowiska 🙂

  inna sprawa, ze fajnie, ze sa dotacje lepsze…ale np. domow wielorodzinnych z jednym wspolnym piecem weglowym juz one nie obejmuja te dotacje z PONE… niestety…

  jakby w tym samym domu mieszkalaby jedna rodzina to by obejmowaly…absurdy urzednicze 😉

 22. 5 grudnia 2017

  Gratuluję podejścia 🙂 Kiedyś może dadzą 100% dotacji na budowę nowego domu o wartości milion.

 23. 5 grudnia 2017

  Szanujmy Się.

 24. 5 grudnia 2017

  Asia Szpileczka rozumiem, że węglowego się nie serwisuje i piec taki ma właściwości samoczyszczące? Chodzi o okresowy przegląd urządzeń grzewczych, który z tego co pamiętam, jest wymagany prawem budowlanym.

 25. 5 grudnia 2017

  Rozumiem, że to serwisowanie jest darmowe? Bo jak kosztuje to wyjdzie tyle samo co węgiel albo i więcej…

 26. 5 grudnia 2017

  Dotację? Rzucą ludziom jakiś ochłap, a resztę kasy to skąd? Ci z najniższymi emeryturami już się rozpędzili i lecą…

 27. 5 grudnia 2017

  Może, ale palenie w piecu jest dosyć uciążliwe, wiem bo sama palę w kafloku. Ale wymieniać nie będę bo i tak nie pomieszkam tam długo. Sąsiedzi wymienili na gazowe,też o tym myślałam.

 28. 5 grudnia 2017

  5 lat? Ja już gdzieś od kilku już o tym słyszę, więc jakie 5? Chyba 5 po 5….

 29. 5 grudnia 2017

  Ważne w pisaniu co jest tańsze i droższe jest to jakim parametrem się grzeje oraz z czego jest z budowany dom i jak jest zaizolowany.Każdy inna temperaturę uznaje za komfortową głównie z tych czynników pojawiają sie rozbieżności kosztowe.

 30. 5 grudnia 2017

  Dzięki

 31. 5 grudnia 2017

  Zwracają za piec gazowy wkład kominowy oraz cała instalacje i robociznę

 32. 5 grudnia 2017

  5 tyś,kosztuje najtańszy piec z podajnikiem i to na allegro w sklepie pewnie 1000 zł drożej a orzech czy groszek przy spalaniu mają tyle samo ,smrodu ,różnica polega na sprawności pieca ,czyli mniej spalamy węgla w nowych piecach

 33. 5 grudnia 2017

  Dajcie mi kasę to kupię co poniektórzy z was tak cwaniakujecie a jestem ciekawa jak u was jest naprawdę brak słów tylko się umiecie (nie wszyscy) *wymądrzać nic więcej a i tak robicie na odwrót ot amen

 34. 5 grudnia 2017

  Nie wiem kiedy wreszcie ludzie zrozumieją, że grzanie gazem wcale nie jest droższe niż węglem. Przykłada z naszego osiedla. Sąsiad ma piec na węgiel i w ubiegłym roku zużył 6 ton węgla (dobrej jakości), co daje około 4200 zł. W naszym domu grzejemy gazem i rachunek za rok wyszedł niecałe 4000 zł. Że już nie wspomnę o komforcie użytkowania, bo chyba bym oszalał, gdybym musiał pamiętać o gromadzeniu węgla, dosypywaniu węgla, wyrzucaniu popiołu itd. Wystarczy porządny piec z regulatorem pogodowym, który odpowiednio ustawi temperaturę. Mała skrzynka, włączasz, zapominasz, raz w roku serwisujesz. Tyle.

 35. 5 grudnia 2017

  PM 2,5 w Gliwicach już zwykle dużo większy niż 10…

 36. 5 grudnia 2017

  A za co zwracają? Bo chcę sobie założyć ogrzewanie gazowe..

 37. 5 grudnia 2017

  Aha no bo taka biurokracja, my też się staramy, tylko że na domek i zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam

 38. 5 grudnia 2017

  Jolanta Latoszek-Loch bo bralismy mieszkanie z miasta do remontu i na dokumentach nie bylo ze mamy burzyc piec…no dluzsza historia, zroibilismy cale centralne zeby bylo ekologicznie i coż…

 39. 5 grudnia 2017

  Czy można wiedzieć dlaczego?

 40. 5 grudnia 2017

  Co nie zmienia faktu że przy groszku i tym piecu to nie dość że mało co jest dymu to jest zawsze biały :). Ciekawe czym pala i w jakich piecach że dymu jak z koksowni i zawsze żółty albo czarny….

 41. 5 grudnia 2017

  Jakby 7 lat temu mieli takie piece to może i poprzedni właściciel nie mając co robić z jeszcze większą gotówką niż 10k by sobie kupił 🙂

 42. 5 grudnia 2017

  Trzeba było kupić klasy 5 😉

 43. 5 grudnia 2017

  Pale groszkiem Ale piec mam w 3 klasie A nie 5. Nie stać mnie na piec za 12k. Za 5k to może piec zrobić Stefan albo noname z Leroy można kupić i to do ogrzania komorki A nie domu.

 44. 5 grudnia 2017

  Porządny piec na ekogroszek z osprzętem to przynajmniej 10k jak nie 12k. Dotacji jest 4k i może być odrzucona bo wszystko załatwia się postfactum. Przy takich warunkach piec wolę wymienić jak już będę musiał czyli do 7 lat…

 45. 5 grudnia 2017

  Współczuję ludziom, którzy nie są w stanie wydać 5 tyś zł na porządny piec… a co więcej palą w tych swoich starych kaflokach śmieciami, mułem i innym badziewiem 😉

 46. 5 grudnia 2017

  Problem zawsze tkwi w pieniądzach, ogrzewanie indywidualne jest tańsze, niż z centralnego. Gdyby było odwrotnie, to ludzie by zmienili sposób ogrzewania. Dodatkowo koszt samej zmiany instalacji to nie jest 5 zł. Dużo elektrociepłowni też należy do różnych zagranicznych firm, które to wspierają w różny sposób takie akcje. To jest trudny temat, może lepiej zacząć od edukacji prawidłowego palenia?

 47. 5 grudnia 2017

  Nich zrobią ogrzewanie sieciowe dla wszystkich

 48. 5 grudnia 2017

  A co z tymi co durni przeszli na elektryczne i gazowe ogrzewanie? Może by ich wspierać bo płacą jak za zboże co miesiąc, w imię czego? I tak się wdycha to co widać . Zamiast podpiąć wszystkich do pecu jak zwykle miasto chowa głowę do piachu i mówi, nie ma problemu. Kto wam kupi eko piece jak nie mają czym palić i wrzucają do kozy co popadnie.

 49. 5 grudnia 2017

  Z tego jeszcze podatek trzeba odliczyć

 50. 5 grudnia 2017

  Od kiedy niby te 5lat się liczą? W takim razie po cholerę zmieniać piece??? Bosz

 51. 5 grudnia 2017

  Nie mam dużo kasy, a palę węglem dobrej jakości.

 52. 5 grudnia 2017

 53. 5 grudnia 2017

  Z tego co wiem, to Miasto ma 5 lat na to, aby podłączyć.

 54. 5 grudnia 2017

  100 % ludzi wrzuca ?

 55. 5 grudnia 2017

  Co za bzdety i bzdury a za dwa lata będzie walka z z drobnym pyłem tak jak w Niemczech nonstop coś a powietrze zamiast być lepiej jest coraz gorzej bo to wszystko tylko o pieniądze idzie

 56. 5 grudnia 2017

  Tak,to prawda. Znam osobę która wymieniała piece na ogrzewanie gazowe i miasto chciało dopłacić tylko ok.1000zł tj. za piec a za instalację już nie. Całość kosztowała z robocizną ok.11 tys.zł. I jaka to dotacja ?

 57. 5 grudnia 2017

  Magdalena Pe w mieszkaniu komunalnym… prywatny to sobie ma zrobić sam… ale większość mieszkań mających stare piece to komunalki

 58. 5 grudnia 2017

  Wszystkie uliczki starówki remontowali,powinni przy okazji zrobić podłączenie do ogrzewania miejskiego,ale teraz to już po ptokach, następna okazja może będzie znowu za 100lat.

 59. 5 grudnia 2017

  jak ja wymieniałam to było ze dotacja wynosi” 30% inwestycji, ale NIE WIĘCEJ niz 1000 zł” …. wielu ludzi nie stać na wymianę… to obowiazek miasta – administracji

 60. 5 grudnia 2017

  Za wiela by na tym stracili

 61. 5 grudnia 2017

  Dokładnie, niech podłącza budynki do Pecu, kamienice mają piece, a obok bloki stoją z centralnym. Więc jaki problem? Skoro mogą przeznaczyć pieniądze na dofinansowanie wymiany pieców to na podłączenie do centralnego też.

 62. 5 grudnia 2017

  Dali by ludziom zarobic to by kupywali wegiel a nie byle gowno palili

 63. 5 grudnia 2017

  Szkoda tylko że dotacja jest po fakcie a nie w trakcie i nie każdemu ja przyznają tak naprawdę a sporo ludzi nie stać żeby wyłożyć kasę najpierw na wymianę a potem czekać nie wiadomo ile na ewentualne uzyskanie kasy z dotacji

 64. 5 grudnia 2017

  Dotacja dotacją ale ile jeszcze trzeba dopłacić i kogo na to stać???

 65. 5 grudnia 2017

  A nam program niska emisja dofinansowało 80% inwestycji.

 66. 5 grudnia 2017

  A można teraz prosić wersję po polsku?

 67. 5 grudnia 2017

  Dyktatura

 68. 5 grudnia 2017

  Miasto niech niedoradza ludziach co mają zrobić by powietrze w mieście było lepsze tylko zacznie w drążąc podłączenie budynków w centrach miast do ogrzewania miejskiego

 69. 5 grudnia 2017

  Dajcie lepiej podpiecie do centralnego. :/

 70. 5 grudnia 2017

  Problem w tym ze ludzie byle gowno do pieca rzucają

 71. 5 grudnia 2017

  Wszystko pięknie na papieprze ,gorzej z rzeczywistością …

 72. 5 grudnia 2017

  Krzysztof

 73. 5 grudnia 2017

  taaa jeszcze zeby dawali ta dotacje, my zmienilismy a dotacji nam odmowili;)

WIZYTÓWKI

ogłoszenia

 • Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie. Tanio

  12 lipca 2018

  reklama 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie, w pełni umeblowane. Kontakt: 605 230 345

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca na terenie Gliwic i okolic. Poszukiwani pracownicy remontowo-budowlani

  31 maja 2017

  Zatrudnię pracowników remontowo - budowlanych od zaraz. Praca na terenie Gliwic i okolic. Telefon: 602-424-822 [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • remonty

 • Dobra wiadomość dla kierowców! Rondo turbinowe przy Bojkowskiej jest już gotowe

  30 sierpnia 2018

  Rondo turbinowe przy ul. Bojkowskiej to jeden z elementów południowej obwodnicy miasta. Jego budowa zakończyła się na początku lipca, a [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Węzeł DK 88 – DTŚ – Portowa sprawia kierowcom trudności. ZDM planuje zmiany

  30 lipca 2018

  Drogowcy przeanalizują możliwość poprawy komunikacji w tych miejscach, tak aby „turbina” przy ul. Portowej i zjazdy z [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wyciągną tory, wymienią nawierzchnię… Rusza remont Jagiellońskiej!

  27 lipca 2018

  Stan nawierzchni ul. Jagiellońskiej jest kiepski. Do tego dochodzi zmora wielu kierowców, czyli zalegające tam od niemal 9 lat torowisko [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklama Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice media w Gliwicach policja portal gliwice Sport w Gliwicach straż miejska UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM