areszt-sledczy-gliwice

Podziel się!

Osadzeni pracują i pomagają. To część programu resocjalizacyjnego

tekst alternatywny


Dyrektor Aresztu Śledczego w Gliwicach odpowiedział na apel gliwickiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami “Bezpieczna Łapa” i skierował do pracy 4 skazanych.

W ramach nieodpłatnego zatrudnienia osadzeni wykonają budy mieszkalne dla zwierząt wolno żyjących pozostających pod opieką organizacji. Gotowe konstrukcje będą następnie umieszczane przez gliwicki oddział TOZ-u na terenie miasta.

Jak przekonywała prezes stowarzyszenia Janina Szymanek podczas spotkania, do jakiego doszło 7 lipca br. w Areszcie Śledczym w Gliwicach, na terenie Gliwic sporym problemem społecznym są bezdomne, wolno żyjące zwierzęta, głównie koty. Zdaniem pani prezes, wyprowadzenie kotów z piwnic do ich własnych domków pozwoli na odsunięcie miejsc karmienia i bytowania kotów od budynków mieszkalnych, co polepszy komfort życia mieszkańców i zwierząt.

W spotkaniu wzięli udział również skazani, którzy poznali przedmiot działalności stowarzyszenia, udzielono im również instruktażu dotyczącego ich pracy.

Działania skazanych wpisują się w program „Praca dla więźniów”,  jaki Służba Więzienna z powodzeniem realizuje od przeszło roku. W samym tylko gliwickim areszcie codziennie do pracy kierujemy 136 skazanych. Osadzeni pracują na terenie aresztu oraz na rzecz zewnętrznych instytucji, jak choćby okoliczne hospicjum, kościół katedralny czy Fundacja Abiel z pobliskiej miejscowości Wieszowa. Praca na rzecz stowarzyszenia to tak naprawdę praca skazanych na rzecz społeczności lokalnej. Liczymy na to, że poprzez nasze działania także mieszkańcom Gliwic będzie żyło się lepiej. – mówi dyrektor gliwickiego aresztu, ppłk Dariusz Wajszczyk.

Praca skazanych na rzecz stowarzyszenia to część autorskiego programu resocjalizacyjnego „Podaj łapę”, napisanego przez psychologa aresztu, szer. Natalię Szarapow.

– Zatrudnienie przynosi skazanym satysfakcję oraz daje możliwość efektywnego odbycia kary i powrotu do społeczeństwa. Ponadto, badania dowodzą że niezwykle ważnym aspektem resocjalizacyjnej funkcji pracy w opinii samych skazanych okazała się praca społeczna na rzecz innych osób lub instytucji. Zaplanowane działania mają również na celu kształtować u skazanych korektywne postawy wobec zwierząt. Tym samym, w perspektywie długofalowej, program ma za zadanie inicjować i wzmacniać psychokorekcyjny aspekt odbywania kary pozbawienia wolności – uważa psycholog, szer. Szarapow.

W województwie śląskim codziennie do pracy kierowanych jest ponad 3,2 tys. skazanych, w tym ponad 320 wykonuje pracę na cele społeczne. Bywa, tak jak w przypadku aresztu w Gliwicach, że zatrudnienie nieodpłatne skazanych jest częścią szerszego programu resocjalizacyjnego, gdzie uwrażliwiamy skazanych na potrzeby innych, w tym osób słabszych czy niepełnosprawnych, albo tych istot, które są od nas zależne, tak jak zwierzęta – dodaje mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.

 

“Od sierpnia ruszy oddział ortopedii.” Tylko u nas! Rozmowa z prezydentem Gliwic

Następny artykuł »

Włoska pizza z pieca opalanego drewnem. Pierwszy taki Food Truck w Gliwicach

Skomentuj

 

Brak komentarzy

ogłoszenia

remonty

 • Przebudowa „pajączka” jeszcze w tym roku? ZDM przygotowuje przetarg na wykonawcę

  06 kwietnia 2018

  Jak przekazała nam Anna Gilner, Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, ZDM dysponuje decyzją zezwalającą na [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Remonty w 2018 roku. Zobacz, co zaplanował gliwicki Zarząd Dróg Miejskich

  14 marca 2018

  Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach opublikował listę remontów na ten rok. Poniżej wykaz zaplanowanych prac [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • [VIDEO] Dzisiaj rusza budowa ronda na skrzyżowaniu Kozielskiej i Wyczółkowskiego

  29 stycznia 2018

  U zbiegu ulic Wyczółkowskiego, Kozielskiej i Kresowej powstanie rondo. Prace właśnie ruszają. Szykuje się sporo zmian w organizacji ruchu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach piast gliwice policja Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM