rand2
areszt-sledczy-gliwice

Podziel się!

Osadzeni pracują i pomagają. To część programu resocjalizacyjnego


reklama

Dyrektor Aresztu Śledczego w Gliwicach odpowiedział na apel gliwickiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami “Bezpieczna Łapa” i skierował do pracy 4 skazanych.

W ramach nieodpłatnego zatrudnienia osadzeni wykonają budy mieszkalne dla zwierząt wolno żyjących pozostających pod opieką organizacji. Gotowe konstrukcje będą następnie umieszczane przez gliwicki oddział TOZ-u na terenie miasta.

Jak przekonywała prezes stowarzyszenia Janina Szymanek podczas spotkania, do jakiego doszło 7 lipca br. w Areszcie Śledczym w Gliwicach, na terenie Gliwic sporym problemem społecznym są bezdomne, wolno żyjące zwierzęta, głównie koty. Zdaniem pani prezes, wyprowadzenie kotów z piwnic do ich własnych domków pozwoli na odsunięcie miejsc karmienia i bytowania kotów od budynków mieszkalnych, co polepszy komfort życia mieszkańców i zwierząt.

W spotkaniu wzięli udział również skazani, którzy poznali przedmiot działalności stowarzyszenia, udzielono im również instruktażu dotyczącego ich pracy.

Działania skazanych wpisują się w program „Praca dla więźniów”,  jaki Służba Więzienna z powodzeniem realizuje od przeszło roku. W samym tylko gliwickim areszcie codziennie do pracy kierujemy 136 skazanych. Osadzeni pracują na terenie aresztu oraz na rzecz zewnętrznych instytucji, jak choćby okoliczne hospicjum, kościół katedralny czy Fundacja Abiel z pobliskiej miejscowości Wieszowa. Praca na rzecz stowarzyszenia to tak naprawdę praca skazanych na rzecz społeczności lokalnej. Liczymy na to, że poprzez nasze działania także mieszkańcom Gliwic będzie żyło się lepiej. – mówi dyrektor gliwickiego aresztu, ppłk Dariusz Wajszczyk.

Praca skazanych na rzecz stowarzyszenia to część autorskiego programu resocjalizacyjnego „Podaj łapę”, napisanego przez psychologa aresztu, szer. Natalię Szarapow.

– Zatrudnienie przynosi skazanym satysfakcję oraz daje możliwość efektywnego odbycia kary i powrotu do społeczeństwa. Ponadto, badania dowodzą że niezwykle ważnym aspektem resocjalizacyjnej funkcji pracy w opinii samych skazanych okazała się praca społeczna na rzecz innych osób lub instytucji. Zaplanowane działania mają również na celu kształtować u skazanych korektywne postawy wobec zwierząt. Tym samym, w perspektywie długofalowej, program ma za zadanie inicjować i wzmacniać psychokorekcyjny aspekt odbywania kary pozbawienia wolności – uważa psycholog, szer. Szarapow.

W województwie śląskim codziennie do pracy kierowanych jest ponad 3,2 tys. skazanych, w tym ponad 320 wykonuje pracę na cele społeczne. Bywa, tak jak w przypadku aresztu w Gliwicach, że zatrudnienie nieodpłatne skazanych jest częścią szerszego programu resocjalizacyjnego, gdzie uwrażliwiamy skazanych na potrzeby innych, w tym osób słabszych czy niepełnosprawnych, albo tych istot, które są od nas zależne, tak jak zwierzęta – dodaje mjr Justyna Siedlecka, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.

 

“Od sierpnia ruszy oddział ortopedii.” Tylko u nas! Rozmowa z prezydentem Gliwic

Następny artykuł »

Włoska pizza z pieca opalanego drewnem. Pierwszy taki Food Truck w Gliwicach

Skomentuj

 

Brak komentarzy

pogoda

POGODA

reklama

tekst alternatywny

remonty

 • Zburzą stary most i wybudują nowy. Wymienią też nawierzchnie jezdni i chodników

  07 grudnia 2017

  Na czas robót odcinek został całkowicie wyłączony z ruchu. Objazd wyznaczono ulicą św. Ludwika. Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wielu kierowców popełnia w tym miejscu błędy. Jest przetarg na budowę ronda

  23 listopada 2017

  Kierowcy najczęściej nie widzą lub po prostu nie respektują znaku STOP. Jak wynika z policyjnych statystyk, wymuszenie pierwszeństwa [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jest decyzja w sprawie przebudowy “pajączka”. Prace ruszą w przyszłym roku?

  17 listopada 2017

  Organizacja ruchu w tym miejscu sprawia spory problem wielu kierowcom, szczególnie tym spoza Gliwic. Chodzi o [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklama Ta ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Wiele osób dojeżdża tą drogą na Strefę. W poniedziałek rusza przebudowa

  11 sierpnia 2017

  Jak informuje Zarząd Dróg Powiatowych Gliwice, zakres prac spowoduje konieczność całkowitego zamknięcia drogi nr [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Dni Pyskowic 2017 już w lipcu. Video, C-BooL, Cleo, Mrozu, Vavamuffin

  30 maja 2017

  Serdecznie zapraszamy na dwudniowe święto Pyskowic. W dniach 22-23 lipca 2017 roku na placu „dożynkowym” [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice kradzież media w Gliwicach policja portal gliwice Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM