SKOK

Podziel się!

Kierowcy zapominają, że na gliwickim woonerfie pierwszeństwo ma pieszy


reklama


Pod koniec marca tego roku ulica Siemińskiego (dawna Wieczorka) stała się tzw. woonerfem. To pierwsze tego typu rozwiązanie w regionie, które przywędrowało do Polski z Holandii.

Na Siemińskiego pojawiły się ławki i donice z zielenią. Nowa organizacja przestrzeni ma przede wszystkim uspokoić ruch i stać się miejscem bezpiecznym i przyjaznym spacerowiczom, służącym gliwiczanom do odpoczynku. Ulica zachowuje funkcje komunikacyjne, ale stworzona jest z priorytetem dla pieszych i rowerzystów.

Opinie na temat gliwickiego woonerfu są podzielone. Jedni są zachwyceni, ponieważ można tam sobie usiąść, zjeść lody czy wypić kawę. Inni wykazują mniej entuzjazmu. Zwracają uwagę, że to rozwiązanie miałoby sens, gdyby nie jeździły tamtędy np. autobusy. W godzinach szczytu na Siemińskiego tworzy się spory korek, do tego wielu kierowców zostawia samochody, blokując przejazd.

Jedną z najistotniejszych zmian, jakie zaszły na ul. Siemińskiego jest ustanowienie strefy zamieszkania. Przypominamy, że w takim miejscu obowiązują szczególne przepisy ruchu drogowego. Pieszy ma pierwszeństwo, zmotoryzowani nie mogą przekraczać prędkości 20 km/h, a parkować można tylko w miejscach wyznaczonych – dodajmy, że nieprawidłowe parkowanie może się skończyć odholowaniem pojazdu.

Okazuje się, że do nowej rzeczywistości na Siemińskiego trudno przyzwyczaić się… kierowcom. Często nie znają lub nie respektują przepisów. Denerwują się na swobodnie spacerujących pieszych, nie udzielają pierwszeństwa, trąbią na nich.

Co ważne, jak tłumaczy nadkomisarz Marek Słomski, Oficer Prasowy gliwickiej policji, przyporządkowanie ruchu pieszym w strefie znosi obowiązek zapewnienia opieki dzieciom do lat siedmiu, co daje możliwość przebywania na drodze małoletniego, który nie do końca potrafi rozpoznać zagrożenie. Dlatego też kierowcy są zobowiązani do bezpiecznego prowadzenia pojazdu.

Złoty medal na w XXIV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Gratulacje!

Następny artykuł »

Gliwiczanka ma ich blisko 900 sztuk! Pokazała nam swoją nietypową kolekcję

Skomentuj

 

komentarzy 37

 1. Myszowata
  17 lipca 2018

  Dlaczego przemianowano ulicę Wieczorka? Co notable miejscy mają do powstańca śląskiego, który zginął w KL Auschwitz?

 2. nick
  14 lipca 2018

  Mam wrażenie że większość przejeżdżających tą ulicą kierowców że znak D-40 to jakiś miły rysuneczek ( pieszy, dziecko …. ) – ograniczenie prędkości do 20 km/h musiało by zejść z tego słupka i kopnąć ich w d..ę . Może wtedy … .

 3. 13 lipca 2018

  wystarczy patrol policji od czasu do czasu i kierowcy nauczą się hamować 😉 bo póki co pędzą przez ten woonerf szybicej niż przez zwycięstwa…

 4. 12 lipca 2018

  Do tego jeszcze na najwęższym odcinku miejsca parkingowe, żeby nie było zbyt łatwo przejechać autobusom a wystarczyło postawić zakaz ruchu z wyjątkiem mieszkańców kolarzy dostawców i a4. Koszty nie współmiernie mniejsze niż tego gówna które tam stoi.

 5. nick
  12 lipca 2018

  Dziś szedłem wzdłuż tego … eksperymentu . Ograniczenia prędkości ( 20 km/h ) nie przestrzega nikt !!! Znak drogowy ustanawia prawo, ale też jest rodzajem umowy społecznej – no ale my Polacy nie stanowimy społeczeństwa. Władzo !!! – postawcie tam choć 1 fotoradar. Boicie się Suwerena … postawcie po wyborach.

 6. 12 lipca 2018

  Ten kto wymyślił zamianę ulicy w coś takiego chyba za slabo uderzył się w głowę. Ale cóż kasa się zgadza a ludzie jakoś się przystosują.

 7. Agnieszka
  12 lipca 2018

  Ta ulica po zmianach to wielki niewypał. Albo ludzie albo samochody, a nie że wszyscy wzajemnie się mijają. Te klomby ławeczki na ulicy ni w ząb ni w oko. Zamknijcie ulice, ustawcie ławki po środku i wówczas będzie ładnie. Przechodząc tamtędy pierwszy raz pomyślałam sobie, że to co poustawiali zupełnie przypadkowo i że bada to dopracowywać, a tu taka niespodzianka, tak ma zostać. Okropność !!!!!!

 8. 12 lipca 2018

  Kierowcy nie zapominają. Kierowcy nie wiedzą.

 9. 11 lipca 2018

  Nadal nie wiem czym się strefa różni od normalnej drogi w kontekście rowerów. Drogi rowerowej nie ma,czyli rower na jezdni,chyba że z dzieckiem do lat 10…czyli tak jak wszędzie indziej.

 10. 11 lipca 2018

  Żeby zapomnieć to trzeba najpierw wiedzieć …

 11. 11 lipca 2018

  Tak nie muszą szukać drogi rowerowej. Przy typowej drodze rower musi być albo na drodze a jeśli jest zakaz to na drodze rowerowej. Na chodniku rower w normalnych warunkach nie powinien się znajdować pod karą pieniężną nie pamiętam już ile xD

 12. 11 lipca 2018

  Powinno sie wprowadzić nowy znak “pieszy ma pierwszenstwo” . Malo kto kojarzy ze w strefie zamieszkania pierwszeństwo ma pieszy.

 13. nick
  11 lipca 2018

  “kierowcy” – celowo piszę w cudzysłowie. Każdy który zdał egzamin na prawo jazdy powinien kojarzyć znak – strefa zamieszkania – Powszechnie stosowany i respektowany na zachodzie europy. Niestety do tej świadomości bardzo nam jeszcze daleko.
  Inicjatywa uruchomienia woonerfa jest cenna choćby jako promocja znaku D-40. Tak na prawdę przydałby się fotoradar. Niby świadomym kierowcą nie przeszkadza więc skąd te protesty ?

 14. 11 lipca 2018

  zamknąć starówkę dla pieszych!

 15. 11 lipca 2018

  Pojebany ten woonerf, tak to moge podsumowac. Idiotyczny pomysl ze zwezeniem jezdni w tak ruchliwym miejscu. Takie cos mozna zrobic gdzies na wsi a nie w centrum miasta

 16. 11 lipca 2018

  czy kierowcy zauważają takie znaki jak “strefa zamieszkania” i w tym cyferka np. 20km/godz? kto to wymyśla ! ;)…pan i władca jedzie…im szybciej tym lepiej

 17. 11 lipca 2018

  Paweł Kne wczoraj o mały włos i gnojek by mnie rozjechał…nie wiem czy w ogóle mnie widział. No, w końcu mała, na rowerku…jakaś ścieżka? ja mam peugeota !….Dobrze że wiem co to jest “miej oczy dookoła głowy i nie ufaj kierowcom” !

 18. 11 lipca 2018

  Starówka powinna być zamknięta dla samochodów.

 19. 11 lipca 2018

  Zaorać to w pizdu… wg mnie zbędnie wydane pieniądze

 20. Kuba
  11 lipca 2018

  Nie wiem co to za ulica nawet wymówić nie potrawie ale widzę ze to chyba wieczorka 😉

 21. 11 lipca 2018

  Najgorsza ulica w Gliwicach

 22. 11 lipca 2018

  Koleś nawet nie miał żadnych skrupułów, zeby podjechać ze swoją leniwą ” damą” pod samą prawie ladę lodziarnia na Wieczorka. Lenistwo i brak jakichkolwiek zasad.

 23. 11 lipca 2018

  Fotoradar tam postawcie albo odcinkowy pomiar prędkości. A tak na poważnie…. fadroma i zepchać to na pierwsze wysypisko śmieci

 24. 11 lipca 2018

  Woonerfie? A to tam gdzie w XIX wieku roztrzaskała się Galera jak Titanic i części wraku, do dzisiaj leża rozwalone na ulicy?

 25. 11 lipca 2018

  Grzeslaf Korski nie nazywaj korzystania z pierwszeństwa głupotą…..:// nie mów że przy każdym skrzyżowaniu, mając zielone światło się zatrzymujesz…. a rowerzysta na ścieżce ma zawsze pierwszeństwo chociaż kierowcy w ogóle o tym nie wiedzą:(

 26. 11 lipca 2018

  Bardzo fajna ulica kocham ją więcej takich w gliwicach.

 27. 11 lipca 2018

  Selekcja naturalna za głupotę się płaci. W przepisach ruchu drogowego istnieje coś takiego jak zasada ograniczonego zaufania.

 28. 11 lipca 2018

  Chojnowski staniesz z suszarka i bedziesz strzelal

 29. 11 lipca 2018

  To zamknijcie to dla ruchu proste

 30. 11 lipca 2018

  LIPA LIPA LIPA do początku do końca. Mieszkam tuż obok, często tam przechodzę, ale nigdy bym nie wpadł na pomysł, aby iść środkiem ulicy – nawet nie iść stąpać tip topami i blokując ruch samochodów rozkoszować się swoimi prawami. A tacy tam chodzą, a ja też mam takie prawo, też mam z niego w taki sposób korzystać ???

 31. 11 lipca 2018

  tak jak na wszystkich skrzyżowaniach ze ścieżkami rowerowymi….. co z tego że masz pierwszeństwo gdy stracisz zdrowie lub życie……://

 32. 11 lipca 2018

  Piesi owszem mają pierwszeństwo, ale nieraz bywa, że piesi wchodzą na ulicę na metr przed autem, nawet jeżeli ten zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa

 33. 11 lipca 2018

  Na czym? a tak zawalidroga ciekawe ze jeszcze tego dziadostwa na Wieczorka nie rozebrali

 34. 11 lipca 2018

  To jest największy niewypał jaki kiedykolwiek widziałem. Ta ulica powinna być zamknięta dla ruchu w tym autobusów z wyjątkiem dojazdu do posesji.

 35. 11 lipca 2018

  Wprowadzić odcinkowy pomiar prędkości i po sprawie

 36. 11 lipca 2018

  “Ulica zachowuje funkcje komunikacyjne, ale stworzona jest z priorytetem dla pieszych i rowerzystów.” – w jakim sensie dla rowerzystów? Mają w strefie jakieś szczególne prawa?

 37. 11 lipca 2018

  Zapominaja…Tak jak by w miescie było 80 woonerfow i na co 3 były strefy…:P

ogłoszenia

 • Do wynajęcia 2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie. Tanio

  12 lipca 2018

  reklama2-pokojowe mieszkanie w centrum Gliwic. Świeżo po remoncie, w pełni umeblowane. Kontakt: 605 230 345

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Praca na terenie Gliwic i okolic. Poszukiwani pracownicy remontowo-budowlani

  31 maja 2017

  Zatrudnię pracowników remontowo - budowlanych od zaraz. Praca na terenie Gliwic i okolic. Telefon: 602-424-822 [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Do wynajęcia lokal użytkowy przy ulicy Bernardyńskiej i garaż przy ulicy Chorzowskiej

  14 listopada 2016

  reklama Zarząd Budynków Miejskich II TBS Spółka z o.o. z siedzibą w Gliwicach przy ulicy Warszawskiej 35 B informuje, że posiada do wynajęcia: Lokal użytkowy położony w ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • remonty

 • Remont Jagiellońskiej rozpocznie się za tydzień. Zmiana w organizacji ruchu

  23 lipca 2018

  Od remontu skrzyżowania ulic: Jagiellońskiej, Zabrskiej i Konarskiego rozpocznie się przebudowa ul. Jagiellońskiej na odcinku od ul. Szarej [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Zwężenie i ograniczenie prędkości na DK88. Prace ruszą w poniedziałek

  18 lipca 2018

  I etap utrudnień obejmie zwężenie pasów ruchu bezpośrednio pod obiektem. Kolejne będą dopasowane do potrzeb wykonawcy prowadzącego [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Azyle dla pieszych, ścieżka rowerowa, zatoki… Gruntowna przebudowa ul. Andersa

  06 lipca 2018

  Drogowcy rozpoczną prace od przebudowy sieci teletechnicznych, elektroenergetycznych, kanalizacji deszczowej, wodociągu i sieci gazowej [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • powiat

 • Niebezpieczne skrzyżowanie przy ruchliwym odcinku DK78 doczeka się sygnalizacji świetlnej

  21 marca 2018

  Na skrzyżowaniu przy bardzo ruchliwym odcinku DK 78 prowadzącym z Gliwic do Rybnika zostaną zamontowane światła. Chodzi o niebezpieczną [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Nowy policyjny samochód za prawie 50 tys. zł. Już przekazano kluczyki

  28 grudnia 2017

  Samochód w połowie sfinansowano ze środków samorządowych, pozostałą część pokryła policja. Kluczyki mundurowym, w imieniu [...]

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • Jedna z ważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic. Remont na ukończeniu

  30 sierpnia 2017

  reklamaTa ulica była w bardzo złym stanie technicznym i ekonomicznie nieuzasadnione było już wykonywanie remontów cząstkowych. W związku z tym postanowiono wymienić nawierzchnię całościowo.   Ulica Wojska ...

  Zobacz wszystkie wiadomości
 • dzisiaj dzisiaj w gliwicach gazeta gliwice Gliwice gliwice 24 Gliwice info gliwickie nowiny informacje KMP Gliwice media w Gliwicach piast gliwice policja portal gliwice Sport w Gliwicach UM Gliwice w Gliwicach wiadomości wiadomości z Gliwic wydarzenia wydarzenia gliwice wypadek ZDM