spot_img
spot_img

Andrzej Karbownik, rektor Politechniki został Gliwickim Lwem. Materiał wideo i zdjęcia

W piątkowy wieczór, podczas uroczystej gali w Gliwickim Teatrze Muzycznym, prezydent Zygmunt Frankiewicz już po raz 12. wręczył miniaturową brązową kopię dzieła Theodora Erdmanna Kalidego – czyli nagrodę „Gliwickiego Lwa”

„Gliwicki Lew” jest przyznawany efektywnym liderom firm bądź instytucji działających na terenie Gliwic, którzy potrafią osiągnąć sukces dzięki swej pasji, wiedzy i zaangażowaniu, nie rzadko niezależnie od aktualnej koniunktury ekonomicznej. Laureaci są wybierani przez prezydenta Gliwic osobiście. Nagroda nie ma kategorii, specjalnej kapituły ani komisji konkursowej. Przyznanie jej ma charakter wyłącznie prestiżowy.

Do tej pory „Gliwickiego Lwa” otrzymali:
2005 – płk Marian Jarosz, dyrektor 106. Szpitala Wojskowego,
2006 – Elwira Dziewa, prezes spółki AUTOROBOT STREFA,
2007 – Marian Adamek, szef gliwickiego PROFARBU ,
2008 – dr inż. Andrzej Meder, dyrektor Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG,
2009 – Iwona Guzicka i Elżbieta Więcław – założycielki, a obecnie prezes i dyrektor Prywatnego Centrum Edukacyjnego FILOMATA
2010 – Wojciech Wajda, prezes zarządu firmy WASKO S.A.,
2011 – Henryk Błażusiak, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach,
2012 – Grzegorz Krupa, prezes zarządu, Piotr Postawka, wiceprezes zarządu i Wojciech Szumińki, główny inżynier firmy Flytronic ,
2013 – Jacek Jędrzejowski, prezes zarządu i Arkadiusz Patryas, wiceprezes zarządu spółki Grupa i3D,
2014 – Aleksander Czajka, dyrektor krajowy Grupy Plastic Omnium Auto.
W ubiegłym roku „Gliwickim Lwem” został Marek Śliboda, prezes firmy Marco Sp.z o.o.

W tym roku nagrodę „Gliwickiego Lwa” prezydent wręczył Andrzejowi Karbownikowi rektorowi Politechniki Śląskiej. Karbownik urodził się 29 marca 1947 roku w Orzeszu, jest absolwentem Wydziału Górniczego Politechniki Śląskiej. Od początku swojej kariery naukowej związany z Politechniką Śląską. W latach 2002-2008 Dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania. Dwukrotnie kierował Państwową Agencją Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego (1997-2000), a w latach 2000 – 2001 był wiceministrem gospodarki, odpowiedzialnym za sektor paliwowo-energetyczny, w rządzie Jerzego Buzka.

W 2008 i 2012 wybierany na stanowisko rektora Politechniki Śląskiej. Za kadencji Andrzeja Karbownika poczyniono istotne dla Politechniki Śląskiej i jej studentów inwestycje. Powstały nowoczesne obiekty: m.in. Centrum Nowych Technologii, Centrum Biotechnologii, Centrum Kultury Studenckiej MROWISKO . W 2012 roku Politechnika Śląska uplasowała się na 12. miejscu śląskiej listy Diamentów magazynu „Forbes”. Jest to zestawienie najszybciej zwiększających swoją wartość przedsiębiorstw Polsce. Doceniono niezwykle efektywne zarządzanie uczelnią. Wówczas komentatorka „Forbesa” Maria Trepińska, w dodatku specjalnym lutowego wydania magazynu, w którym opublikowane zostały wyniki zestawienia, skomentowała, że „rektor Politechniki Śląskiej zarządza uczelnią jak firmą”.

Kliknij w zdjęcie by je powiększyć

fot. Studio Apalat

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,222FaniLubię
14,745ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły