24 marca 1919 r. w pożarze gliwickiego kina śmierć poniosło 76 dzieci. W setną rocznicę tych tragicznych wydarzeń zaplanowano uroczystości upamiętniające ofiary.

24 marca 1919 r. w górnej sali kina miejskiego, które działało na terenie dzisiejszego placu Mickiewicza, w trakcie przedstawienia dla dużej grupy gliwickich dzieci, od rozgrzanej żarówki zapaliła się kotara. Dzieci w panice próbowały wydostać się z budynku jednak drzwi były zamknięte od zewnątrz.

W wyniku uduszenia i stratowania zginęło 76 dzieci.

Rocznicę tego tragicznego wydarzenia pragną uczcić gliwiccy strażacy, Centrum Edukacyjne im. Jana Pawła II, Parafia p.w. Wszystkich Świętych, Parafia Ewangelicka, Koło DFK z Gliwic oraz sympatycy historii.

Jak zapowiadają organizatorzy, obchody rozpoczną się w dniu 24.03.2019 r. (niedziela) o godzinie 10.15 przy zbiorowej mogile dzieci na Cmentarzu Lipowym w Gliwicach (obelisk znajduje się na lewo od domu pogrzebowego, koło muru od ul. Okrzei).

Następnie o godzinie 11.00 w kościele p.w. Wszystkich Świętych zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar pożaru. O godzinie 16.00 w Centrum Edukacyjnymim Jana Pawła II przy katedrze rozpocznie się wieczór upamiętniający dzieci–ofiary pożaru.

W programie: wykład historyczny prof. Wilhelma Goreckiego, występ poetycko – muzyczny w wykonaniu uczniów: Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach, IV LO i Szkoły Podstawowej ETE im. Alberta Schweitzera w Gliwicach.

46 KOMENTARZE

  1. Czy było jakaś dogłębne dochodzenie w tej kwestii i kto może poświadczyć rzeczywistość jaka zaistniała papier ma swoje walory urzeczywistniania ale zdjęcie czy żywność materialna ma jeszcze większą wiarę przeszłościową

  2. Gliwice do Polski przyłączono dopiero 1945. A tragedia zadazyla się w 1919. Nie chodzi tu o to czy dzieci były pochodzenia żydowskiego, niemieckiego, czy polskiego. To były dzieci. Chodzi o tragedię panie Wnikliwy. A w śród żydów było również dużo biedoty. Panie Wnikliwy polecam troche zgłębić historie.

  3. Czy te dzieci aby nie byly czosnkowe? Polskie dzieci byly za biedne by bywac w kinach…..

  4. Mało kto słyszał o tym wydarzeniu, bo za ko.uny mówienie o niemieckiej historii miasta było nie słuszne, a potem już nikt o tym nie pamiętał.

  5. Dagmara Preisler nie były zamknięte od wewnątrz, a otwierały się z od wewnętrznej strony. Dlatego gdy wybuchł pożar i dzieci zbiegły się do drzwi nie były w stanie ich otworzyć, bo same sobie je zablokowaly ☹

  6. Jedna z malo znanych historii miasta.Dobrze że ktoś o tym napisał.Bo gdy kiedyś o tym opowiadałam spotkałam się z nie dowierzaniem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here