Jesień sprzyja nasadzeniom drzew przez wysoką wilgotność w powietrzu i glebie. Przed zimą rośliny zdążą zregenerować system korzeniowy, a wiosną będą już gotowe do wzrostu. Wybierając gatunki roślin bierze się pod uwagę ich wygląd, miejsce nasadzenia oraz wytrzymałość na miejskie warunki: drzewa, m.in.: klon pospolity, kasztanowiec czerwony, grab pospolity, jarząb szwedzki, lipa drobnolistna, głóg dwuszyjkowy. Krzewy, m.in.: berberys, tawuła japońska, azalia wielkokwiatowa, różanecznik. Drzewa i krzewy iglaste, m.in.: sosna, jodła, świerk, jałowiec,  cyprysik.

W różnych punktach Gliwic Miejski Zarząd Usług Komunalnych posadzi około 1000 drzew, 4000 krzewów oraz 400 drzew i krzewów iglastych.

sadzenie3Pracownicy MZUK sadzą rośliny zarówno w centrum Gliwic, jak i na terenie dzielnic i osiedli. Obrońców Pokoju, teren Orlika, Park Starokozielski, Park Szwajcaria, Plac Mickiewicza, Plac Grunwaldzki, aleja Sikornik, skwer Nacka, Dessau, Plac Rzeźniczy, teren przy Radiostacji, osiedle Kopernika – to tylko kilka lokalizacji, gdzie pojawią się nowe rośliny. Jeżeli jest to możliwe drzewa i krzewy sadzone są w miejscach, gdzie wcześniej prowadzona była wycinka. Przykładem może być Park Szwajcaria. Jeżeli takiej możliwości nie ma, na przykład ze względu na istniejącą infrastrukturę, wybierane są inne lokalizacje. W skali roku MZUK na materiał szkółkarski wydaje około 180 tys. zł z budżetu miasta.

źródło i foto: MZUK Gliwice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here