Budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej będzie wymagała ok. 51 tys. ton stali, której dostawy w całości zabezpieczy spółka Węglokoks, w skład której wchodzi Huta Łabędy. Z dostarczonych przez nią profili i kształtowników powstanie 40 tysięcy przęseł.

Dzisiaj w biurze senatorskim Doroty Tobiszowskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy muru na granicy polsko-białoruskiej. Podczas spotkania z dziennikarzami poinformowano o działaniach rządu w zakresie budowy zapory. Projekt realizować będą m.in. spółki Skarbu Państwa z województwa Śląskiego – Węglokoks S.A. – spółka zrzeszająca przedsiębiorstwa z sektora górniczego, hutniczego, energetycznego i logistycznego, w skład której wchodzą dwie huty: Pokój i Łabędy. To one dostarczą 51 tysięcy ton stali potrzebnych do realizacji tego projektu.

– Ta sprawa dotyczy bardzo ważnego aspektu polityki międzynarodowej i polskiego bezpieczeństwa, to jest sprawa absolutnie najważniejsza. – mówił wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński – Dzisiaj możemy ogłosić, że to śląskie spółki będą mogły wspierać swoimi zasobami, swoimi siłami budowę całego systemu umocnień, który zapewni naszemu państwu bezpieczeństwo. To niezwykle ważne, że takie działania odbywają się właśnie za pośrednictwem spółek polskich. – podkreślił Jabłoński.

Huta Pokój jest jednym z największych w Polsce producentów profili zimnogiętych i gorącowalcowanych, które będą stanowiły podstawę wykonania konstrukcji płotu na granicy. – Cieszę się, że możemy uczestniczyć w tym bardzo dużym i potrzebnym jeśli chodzi o inwestycję i polską rację stanu przedsięwzięciu, które zabezpiecza także nasze moce produkcyjne – mówi Marek Palka, prezes Huty Łabędy. – Wykorzystujemy naszą współpracę z Hutą Pokój, by ten mur stanął, bronił granic, był solidny i dobrze zrobiony.

– Bardzo chciałbym podziękować pani senator Tobiszowskiej za jej działania w tej sprawie, jej wysiłkiem udało się doprowadzić do tego, że właśnie te spółki będą uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, to jest niezwykle istotne, bo dzięki temu zapewnimy bezpieczeństwo Polsce i zapewniamy miejsca pracy – podsumował minister Jabłoński.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here