Przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta – Zwycięstwa – pod numerem 37 stoi niezwykły budynek – Dom Tekstylny Weichmanna. Z okazji 100. urodzin tej kamienicy kino Amok przypomni postać jej projektanta – Ericha Mendelsohna.

Dom Tekstylny Weichmanna został zaprojektowany przez awangardowego architekta Ericha Mendelsohna i zbudowany w latach 1921–1922. Szokował ówczesnych gliwiczan ekspresjonistyczną formą. Powstał na zamówienie lokalnego kupca i przedsiębiorcy Erwina Weichmanna i to właśnie od niego rozpoczęła się wielka międzynarodowa kariera niemieckiego architekta.

Niezwykła historię tego budynku przybliży w czwartek 17 listopada dr inż. Ryszard Nakonieczny, architekt i przedstawiciel „Erich Mendelsohn Initiative Circle” – grupy, która bada architekturę Mendelsohna pod kątem ewentualnej nominacji do wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wykład rozpocznie się w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) o godz. 19.15. Po wykładzie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Wizje Ericha Mendelsohna” D. Drora.

Link przekierowujący do strony seansu w kinie AMOK

Podczas pierwszej wojny światowej nieznany wcześniej architekt Erich Mendelsohn wysyła listy i szkice do swojej ukochanej, a później pani Luise, której opinia odgrywa ważną rolę w rozwoju jego późniejszych dzieł. Listy te, jak również wspomnienia Luise Mendelsohn, stanowią podstawę filmu dokumentalnego Duki Drora, który zajmuje się zarówno życiem Mendelssohna, jak i budynkami jednego z najważniejszych architektów XX wieku.

Trailer filmu

źródło: UM Gliwice / Kino AMOK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here