7 milionów złotych dofinansowania na sprzęt dla Onkologii

W ramach ogólnopolskiego programu doposażenia zakładów radioterapii, Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach otrzymało z Ministerstwa Zdrowia dofinansowanie w wysokości 7 mln zł na zakup nowego akceleratora liniowego.

6 września br. do Gliwic przyjechał osobiście wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, aby wręczyć prof. dr. hab. n. med. Krzysztofowi Składowskiemu, dyrektorowi Centrum Onkologii w Gliwicach, symboliczny czek i podpisać z nim umowę na przekazanie kwoty 7 mln zł z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. 

Prof. Krzysztof Składowski, opowiadając o aparaturze medycznej wykorzystywanej w Gliwicach, stwierdził: – Naszym marzeniem są jeszcze protony – radioterapia przyszłości”. Dodał, że jako konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej uważa, iż ośrodek protonoterapii powinien być zlokalizowany w miejscu, gdzie leczy się najwięcej chorych na nowotwory i jednocześnie w najszerszym zakresie stosuje się radioterapię. 

Są tylko dwa takie miejsca w Polsce – Warszawa i Gliwice. Mam nadzieję, że wesprzecie państwo ten pomysł, a ja ze swojej strony mogę zagwarantować, że taka terapia będzie wykorzystana w 100 proc. z pożytkiem dla pacjentów – prof. Składowski zwrócił się do uczestniczących w spotkaniu wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i śląskich parlamentarzystów.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski nie krył zadowolenia, że mógł osobiście odwiedzić gliwickie Centrum Onkologii – w jego opinii największy i najlepiej wykorzystujący aparaturę medyczną ośrodek leczący promieniami w Polsce.

Będziemy dążyć do tego, aby sprzęt, na który środki wydatkowane są z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, a więc są to środki krajowe, był wykorzystywany optymalnie – powiedział wiceminister Miłkowski.

Zdradził, że rozmawiał już z dyrektorem Składowskim o kolejnych planach inwestycyjnych w gliwickim COI dotyczących budowy drugiego budynku klinicznego poświęconego unitom nowotworów piersi, płuca, przewodu pokarmowego, ginekologii i urologii. Jak podkreślił, gliwicki ośrodek jest jednym z liderów ochrony zdrowia, co jego zdaniem w bardzo dużej mierze jest uzależnione od kompetencji zarządczych dyrektora. 

Podobne jednostki, działające w tym samym sektorze, są bardzo różnie zarządzane i mają różne wyniki finansowe. Te najlepsze trzeba wspierać. Jestem pełen uznania dla dyrektora i całej dyrekcji – dodał wiceminister zdrowia.

Gliwice są jednym z sześciu ośrodków onkologicznych w Polsce, które uzyskały dofinansowanie na zakup nowych akceleratorów z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,510FaniLubię
14,736ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły