Jaki pomysł na zagospodarowanie tego terenu ma Miejski Zarząd Usług Komunalnych?

W tym rejonie jest już tor dla rolkarzy, droga dla rowerzystów, w pobliskim Parku Chrobrego trwa wielka modernizacja (czytaj więcej w artykule „Park Chrobrego zmieni się w bardzo atrakcyjne miejsce wypoczynku“) i do tego oczywiście lodowisko.

Wkrótce w pobliżu Hali pojawi się kolejny obiekt rekreacyjny. Tym razem będzie to coś m.in. dla miłośników ekstremalnej jazdy na rowerze, tzw. pumptrack.

Z toru będą mogli  korzystać rowerzyści w każdym wieku i o różnym stopniu umiejętności. 

Miejski Zarząd Usług Komunalnych właśnie rozpisał przetarg pod nazwą Budowa toru rowerowego typu “pumptrack” przy ul. Akademickiej w Gliwicach w systemie “zaprojektuj i wybuduj”.

-Tor składa się z profilowanych pasm jezdnych na których występują garby (muldy) oraz profilowanych zakrętów (band) ułożonych w sekwencje umożliwiające rozpędzanie się i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania. Serie muld wraz z bandami tworzą zamkniętą pętlę, po której jazda może odbywać się w obu kierunkach. – czytamy we fragmencie programu funkcjonalno – użytkowego.

Pumptrack to świetny pomysł na wszechstronny trening, wyrabianie kondycji czy zmysłu równowagi. Tor o asfaltowej nawierzchni zostanie zlokalizowany przy gliwickim lodowisku “Tafla”. Obok toru pojawią się też elementy małej architektury, ławki i stojak na rowery.

Projektowany tor powinien posiadać parametry, które pozwolą na rozpędzanie i utrzymywanie prędkości bez konieczności pedałowania, ma umożliwiać naukę podstawowych umiejętności rowerowych (skręcanie w obie strony bez konieczności zmiany kierunku jazdy).

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to gliwicki pumptrack będzie gotowy jeszcze w tym roku.

źródło: MZUK Gliwice

 

22 KOMENTARZE

  1. Szutrowe alejki są beznadziejne! Mało higieniczne i słabo ubite. Bezsensowny pomysł na takie alejki. Kamyczki wymieszane z odpadami (brzydka atrakcja). Pełno już na nich różnych śmieci np. petów, łusek słonecznika, chusteczek, itp. Brak koszy na śmieci, bo nie ma ani jednego. Jak mądrze posprzątać taka szutrową alejkę? Chyba tylko częściowo razem z nawierzchnią w postaci drobnych kamyczków. Ktoś to zaprojektował, ale nie do końca pomyślał nad efektem. A przyszłościowo nad sposobem sprzątania takowej nawierzchni.

  2. Brakuje miejsca takiego jak Burloch Arena w Rudzie. Świetne miejsce do jazdy na rolkach i nie tylko. Może kiedyś doczekamy się inwestycji i modernizacji obiektu w Sośnicy.

  3. Zamiast hali trzeba było robić coś takiego a nie jako dodatek :/ byłoby taniej a 400 milionów by pozostało w kasie miejskiej

  4. Czy po inwestycjach w tym rejonie przyjdzie wreszcie czas na Zatorze? Tzw las komunalny (Parku Kultury czy po prostu las) aż prosi się o porządne zagospodarowanie. I nie chodzi mi o place zabaw czy tor dla rolkarzy, który się kończy ni stąd ni zowąd w 1/3 alejki – można zrobić tężnie solankową, zagospodarować zameczek na jakąś fajną rodzinną kawiarnię czy restaurację, a może stworzyć wodny plac zabaw tak jak to robią w Katowicach czy Tychach. Tak duży obszar można uatrakcyjnić, no i Chorzowską przy okazji zrobić.

  5. W Hali będzie wiał halny. Będą go butelkować i sprzedawać (w sam raz na dni smogowe), bo z czego innego zarobią na jej utrzymanie? Maryśki sadzić nie można…

  6. A tak się zastanawiałem czy coś w tym stylu można zrobić tam w okolicy. Jestem jeszcze ciekaw jak będzie zagospodarowany teren po drogiej stronie ( od strony kujawskiej) i w sumie myślałem żeby tam właśnie to zrobić bo to na prawdę duży teren z potencjałem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here