Bezwzględne pierwszeństwo pieszych, to nie postulat lecz przywilej, który od 1 marca 2016 r. przysługuje wszystkim, poruszającym się pieszo po gliwickiej Starówce, gdzie wprowadzona została strefa zamieszkania

W takim miejscu, pieszy nie jest zobowiązany do korzystania z chodnika lub pobocza. Ma prawo korzystać z całej szerokości jezdni, na której ma pierwszeństwo przed samochodami. Dla kierowców wprowadzono ograniczenie prędkości do 20 km/h. Strefa zamieszkania obowiązuje na obszarze Starego Miasta zamkniętego ulicami Górnych Wałów i Dolnych Wałów.

Na wszystkich skrzyżowaniach Starówki zlikwidowane zostało pierwszeństwo przejazdu. Od 1 marca br. wprowadzone zostały skrzyżowania równorzędne, gdzie pierwszeństwo ma pojazd nadjeżdżający z prawej strony.

Pieszych prosimy o rozwagę, a kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

źródło i foto: ZDM

10 KOMENTARZE

  1. To jeszcze warto przypomnieć, jakie są zasady parkowania w takiej strefie – wyłącznie w miejscach wyznaczonych, a nie gdzie popadnie. Tego też mało kto przestrzega, a Straż Miejska chyba nawet nie zna tego przepisu 😉 A znaki są przy każdym wjeździe, tylko trzeba na nie zwrócić uwagę 😉

  2. Kompletna glupota!! Dlaczego tej informacji nie ma przy wjeździe w strefę z każdej strony? Tylko w internecie wyczytuje.
    Wróciłam do Gliwic pierwszy raz od wielu lat i niczego nie świadoma jeżdżę od ponad tygodnia. Głównie po starówce, że wzgledu na zakwaterowanie.
    Ani razu nie widziałam takiej informacji, mimo ze wjezdzalam juz z kilku stron. Natomiast dwa razy mnie zastanowiło dlaczego jadący wg mnie drogą główną się zatrzymują. Teraz rozumiem.
    Władzo!! Trochę pomyslunku! Dajcie jasne tablice żeby przyjezdni mogli bezpiecznie jeździć zanim dojdzie do stluczki lub tragedii na drodze.

  3. I tak kierowcy jeżdżą tam jak popieprzeni i pieszy musi mieć oczy dokoła głowy. Co z tego, że mam pierwszeństwo przechodząc przez jezdnię – i tak muszę grzecznie czekać aż łaskawie samochód zwolni przed przejściem? Jak nie zaczekam – to mnie potrąci. Samochód zawsze będzie miał przewagę nad pieszym. I dopóki na starówce nie zaczną się regularne patrole drogówki – kierowcy nie przestaną kozaczyć.

  4. Nie trzeba mieć dodatkowych ubezpieczeń, bo w przypadku poniesienia szkody, może być ona naprawiona tylko z jednego ubezpieczenia. Na szkodzie nie można zarobić. Ma być tylko naprawiona i tyle (np. z OC kierowcy)…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here