spot_img
spot_img

Brawa dla studentów Politechniki Śląskiej!

Wielka ogólnopolska mobilizacja studentów do walki z rakiem krwi ponownie uwieńczona sukcesem. Podczas V edycji, w 54 miastach, na 130 uczelniach, studenci zarejestrowali ponad 9705 potencjalnych dawców.

Finał projektu prowadzony przez Studenckich Ambasadorów Fundacji DKMS Polska zaplanowany był na 22 i 23 kwietnia, ale 16 uczelni zdecydowało się przedłużyć akcję o kolejne dni.
V edycja tej akcji to już druga inicjatywa pod hasłem „Dwa Wymazy & Do Bazy” w roku akademickim 2014/2015. Łącznie studenci tego roku akademickiego zarejestrowali podczas edycji IV i V prawie 30 tysięcy nowych potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Taki wynik był możliwy dzięki zaangażowaniu studentów, którzy wyszli poza mury uczelni i rejestrowali chętnych w różnych przestrzeniach publicznych.
Studenci wykazali się nadzwyczajnym zaangażowaniem i determinacją– mówi Mateusz Łachacz, koordynator akcji „Dwa Wymazy & Do Bazy” z Fundacji DKMS Polska. – W szerzeniu idei dawstwa, nie chcieli ograniczać się jedynie do organizowania akcji na terenach swoich uczelni, dlatego wyszli z inicjatywą szerzej.

Ten imponujący wynik jest oznaką tego, że coraz więcej ludzi ma świadomość nie tylko zachorowalności na raka krwi, ale również idei dawstwa szpiku. Wszystkie zaangażowane uczelni zarejestrowały podobną ilość potencjalnych dawców, ale wśród nich wyróżniły się szczególnie dwie: Politechnika Śląska w Gliwicach z wynikiem 410 oraz Politechnika Łódzka 298.

Osoby, które nie zdążyły zarejestrować się podczas finału projektu „Dwa Wymazy & Do Bazy” mogą się w każdej chwili zarejestrować nie wychodząc z domu. Wystarczy wejść na www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny.

Warto wziąć sobie do serca słowa Kamila Bednarka „ Tak wielu ludzi o normalnym życiu marzy. Ja już się zarejestrowałem, A Wy? Jesteście gotowi?”

Dwa Wymazy & Do Bazy

REJESTRACJA

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, a polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości
z nr PESEL.

FUNDACJA DKMS POLSKA
Największa w Polsce baza niespokrewnionych potencjalnych Dawców szpiku – 678 375 zarejestrowanych osób, z których 33 081 zarejestrowało się tylko w 2015 r. (dane
z 03.04.2015).

1936 Dawców z bazy Fundacji DKMS Polska podzieliło się cząstką siebie, ofiarowując swoje komórki macierzyste pacjentom chorym na nowotwory krwi – 269 pobrań i przeszczepień szpiku odbyło się w 2015 r. (dane z 03.04.2015).

Koszt rejestracji (250 zł) pokrywa  Fundacja DKMS Polska. Jeśli jednak chciałbyś wesprzeć Fundację w finasowaniu rejestracji, możesz przekazać darowiznę na konto
o numerze: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

102,206FaniLubię
14,752ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły