Dzień Dziecka, Gliwickie Święto Rodziny, Święto Wolności i Solidarności, Noc Świętojańska – czerwcowy kalendarz obfituje w ciekawe wydarzenia. Startujemy 1 czerwca w parku Chopina, a kończymy 21 czerwca w parku Chrobrego. Miasto Gliwice zaprasza!

Atrakcje dla dzieci, koncerty dla młodzieży

1 czerwca między godz. 12.00 a 19.00 w parku Chopina zaplanowano fantastyczny festyn rodzinny z mnóstwem atrakcji. W programie jest między innymi artystyczny pokaz baniek mydlanych, laserowy labirynt i odlotowe miasteczko cyrkowe. O godz. 17.30 rozpoczną się koncerty. Wystąpią młode gwiazdy – Agata Gładysz i Olivia Klinke oraz Bartek Kaszuba.

Po pełnym wrażeń dniu 2 czerwca ponownie spotkamy się w parku Chopina. Podczas V Gliwickiego Święta Rodziny nikt nie będzie się nudził. Na scenie zaprezentują się młodzi artyści z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, a niepełnosprawni uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza” wystawią spektakl „Ali Baba”. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Chrząszcze.

Trochę historii

Podczas weekendu 1 i 2 czerwca w parku Chopina zaplanowano także kilka atrakcji nawiązujących do 30 rocznicy pierwszych wolnych wyborów po II wojnie światowej. Będą warsztaty teatralne i artystyczne, a 2 czerwca o godz. 20.00 rozpocznie się plenerowa projekcja kultowego filmu Andrzeja Wajdy – „Człowiek z żelaza”. Pokażemy także wystawę plakatów wyborczych z  1989 roku. Na godz. 17.00 zaplanowano także interaktywny kwiz historyczny.

4 czerwca, 30 lat po tym, jak Polacy po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat wybrali swoich przedstawicieli, o godz. 12.00 na Rynku odśpiewamy hymn państwowy. Z okazji ważnej rocznicy uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego poczęstują gliwiczan pysznymi pierogami. Będzie ich można spotkać w pobliżu szkolnego baru sałatkowego U króla Stasia przy ul. Dolnych Wałów 35. Pierogów będzie dokładnie 1 989.

30 maja Muzeum w Gliwicach planuje uruchomienie nowego portalu internetowego www.opozycja.muzeum.gliwice.pl. Strona będzie poświęcona gliwickiej opozycji – znajdą się tam relacje uczestników oporu społecznego, fotografie i dokumenty. Publikowane treści będą konsultowane z Oddziałowym Biurem Badań Historycznych IPN w Katowicach i Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Uruchomieniu portalu będzie towarzyszyć plenerowa wystawa „Już zachodzi czerwone słoneczko”, którą w czerwcu będzie można oglądać na Rynku. Planowane są także spotkania edukacyjne w muzeum. Szczegóły są dostępne na stronie www.muzuem.gliwice.pl.

W industrialnym klimacie

8 czerwca odbędzie się INDUSTRIADA. Miejskie obchody zaplanowano przy Radiostacji. Podczas rodzinnego pikniku zagłębimy się w świat muzyki – będzie między innymi silent disco i VR dance, interaktywna wystawa, warsztaty, a od godz. 19.00 – koncerty. W tym roku zagrają Frank e la Familia i Gromee. Podczas INDUSTRIADY warto także zajrzeć do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego w Nowych Gliwicach – będzie sporo warsztatów w klimacie retro.

Na folkową nutę

Tegoroczna Noc Świętojańska odbędzie się 21 czerwca w parku Chrobrego. Podczas sobótkowego festynu zaplanowano między innymi góralską watrę, czyli wielkie ognisko, gawędy, zabawę taneczną i warsztaty plecionkarstwa. Zagrają zespoły ludowe, będą też tańce zbójnickie. O godz. 21.00 na łące przy parku Chrobrego rozpoczną się koncerty gwiazd wieczoru. Podczas Nocy Świętojańskiej wystąpi śląska kapela folkowa Krzikopa, a po niej na scenę wejdzie legendarny góralski zespół Trebunie Tutki. Muzykalnej rodzinie z Białego Dunajca na scenie będzie towarzyszył Gooral, który łączy folk z muzyką elektroniczną.

23 KOMENTARZE

  1. dlaczego na plakacie nie ma zadnych wydarzen z Muzeum techniki sanitarnej?
    To wyglada jakby ich tam nie bylo a sa.
    Wystarczy wejsc na strone industriady by sie o tym przekonac.

  2. Dlaczego nic w mieście nie widać, że jesteśmy MISTRZAMI POLSKI ??????????????????????????????????

  3. Fajnie byłoby gdyby od czasu do czasu organizowano tam jakieś potańcówki. By ludzie mieli ze sobą kontakt jak za dawnych lat

  4. Autor przeoczył, że będzie jeszcze Art noc chyba 15.06 i może noc świętojańska tydzień później. Nie zapominajmy, że dopiero była noc muzeów a teraz będzie festyn historyczny w parku Chopina. 🙂

  5. Łącznie 5 dni zaplanowanych w trakcie całego m-ca. Jak komuś się udało zmieścić tyle imprez w jednym m-cu????

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here