Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu. Czy jednak można ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem? Sprawdź!

Każdy pojazd mechaniczny zarejestrowany w Polsce musi posiadać ubezpieczenie OC. Zastanawiasz się, jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest ubezpieczenie OC?

Jak wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym oraz Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Jest to ubezpieczenie, które w razie wypadku lub stłuczki chroni zarówno poszkodowanego, jak i sprawcę zdarzenia. To właśnie z polisy OC wypłacane jest odszkodowanie za zniszczenie mienia (np. samochodu) lub uszczerbek na zdrowiu. Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC jest obowiązkowe nie tylko w przypadku auta. Należy je także wykupić dla każdego motocykla, traktora czy quada.

Na jakiej podstawie wyliczana jest wysokość składki ubezpieczenia OC?

Wysokość składki OC wyliczana jest indywidualnie i zależy od wielu czynników – związanych zarówno z samym pojazdem, jak i jego właścicielem. Są to m.in. wiek, płeć , stan cywilny i miejsce zamieszkania właściciela, a także liczba lat za kierownicą. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę również takie kwestie jak marka, wiek, przebieg czy pojemność silnika samochodu.

Kto może wykupić ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie OC nie jest przypisane do osoby, ale do konkretnego pojazdu. Będąc właścicielem kilku samochodów, każdy z nich musisz więc ubezpieczyć oddzielnie. Pojazd ubezpiecza jego właściciel, a to, komu będzie go użyczał, nie jest sprawą ubezpieczyciela. Oznacza to, że jednym samochodem może jeździć wiele osób i nie ma to wpływu na wysokość składki. Jeśli z kolei chcesz sprzedać samochód, musisz pamiętać o przekazaniu nowemu właścicielowi obowiązującej polisy (aż do czasu jej wygaśnięcia).

Ubezpieczenie auta – czy można je wykupić, nie będąc właścicielem pojazdu?

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia samochodu leży po stronie właściciela pojazdu. Może się jednak zdarzyć, że prawny właściciel pojazdu nie jeździ samochodem i nie chce opłacać za niego polisy. Czy w takiej sytuacji można ubezpieczyć auto, nie będąc jego właścicielem? Jak wynika z art. 808 ust . 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli właściciel samochodu upoważni inną osobę do jego ubezpieczenia, to może ona samodzielnie opłacić składkę OC. Chcąc skorzystać z tego rozwiązania, podczas zakupu polisy należy podać dane głównego kierowcy. W takim przypadku ubezpieczyciel weźmie pod uwagę historię prowadzenia pojazdów przez tego kierowcę i na jej podstawie oraz po uwzględnieniu danych dotyczących pojazdu obliczy wysokość składki OC.

Ubezpieczenie samochodu online – jak znaleźć najlepszą ofertę?

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej polisy OC, warto porównać między sobą oferty różnych ubezpieczycieli. Najlepiej wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, które zaproponuje nam najniższe składki. Chcesz wykupić ubezpieczenie samochodu i zastanawiasz się, jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę? Warto w tym celu skorzystać z porównywarki ubezpieczeń – https://porownywarki-ubezpieczen.pl/. Praktyczny kalkulator ubezpieczeń OC pozwoli Ci wybrać ofertę polisy idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb. Korzystając z kalkulatora polis, z łatwością wybierzesz też korzystne ubezpieczenia dodatkowe. Możesz zdecydować się np. na ubezpieczenie AC, ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie opon czy ubezpieczenie szyb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here