Krem pod oczy stanowi bardzo przydatny kosmetyk, który z powodzeniem może zostać użyty w celu eliminacji zmarszczek, regeneracji oraz nawilżenia naszej skóry. To niezwykle ważne narzędzie dla wszystkich, którym zależy na świeżym i zdrowym wyglądzie cery. Skóra pod oczami jest jednak specyficzna i nawet delikatne serum nawilżające jest w stanie nas uczulić. Dlaczego tak się dzieje i jak wybrać najlepszy dla nas krem pod oczy, który nie wywoła żadnych podrażnień? 

Krem pod oczy a skóra pod oczami – dlaczego ten kosmetyk może uczulać?

Niestety, nawet pomimo tego, jak wiele cennych składników i zastosowań ma krem pod oczy, to faktem jest, że może nas uczulić. Nawet najbardziej łagodne serum nawilżające może być odpowiedzialne za wystąpienie reakcji alergicznych. Od razu jednak należy zaznaczyć, że nie jest to bezpośrednia wina samego kosmetyku, ale raczej nietypowe miejsce aplikacji, które jest niezwykle wrażliwe i podatne na reakcje alergiczne.

Nasza skóra pod oczami jest niezwykle cienka, jeśli chcielibyśmy ją porównać do innych fragmentów naszej skóry. Niektórzy nawet porównują ją do bibułki, co może nie jest do końca trafne, jednak rzeczywiście warstwa skóry pod oczami nie należy do najbardziej okazałych – jej grubość wynosi około pół milimetra. Już samo to sprawia, że jest ona bardzo delikatna, jednak jest jeszcze więcej aspektów, które wpływają na wrażliwość naszej skóry w tym obszarze. 

Skóra pod oczami jest także stosunkowo słabo ukrwiona. Niewielka ilość naczyń krwionośnych i limfatycznych sprawia, że jest ona bardziej podatna na wysychanie i starzenie się. Co więcej, limfa zalegająca w naczyniach limfatycznych jest odpowiedzialna za tak zwane worki pod oczami. 

Jest jeszcze jedna rzecz, która mocno wpływa na wrażliwość naszej skóry pod oczami, mianowicie – obecne tam komórki są bardzo reaktywne, jeśli chodzi o substancje uczulające. Oznacza to, że nawet jeśli jakiś kosmetyk nie wywoła reakcji alergicznej w jednym miejscu na naszym ciele, może ją wywołać poprzez kontakt z cienką i wrażliwą skórą pod oczami. Oczywiście wszystko zależy tutaj od naszych naturalnych predyspozycji i podatności na reakcje alergiczne, jednak krem pod oczy może uczulać z racji na to, że stosujemy go w wyjątkowo newralgicznym miejscu.

Krem pod oczy – jaki wybrać, by zniwelować ryzyko uczulenia?

Wiemy już, że krem pod oczy może wywoływać reakcje alergiczne ze względu na to, gdzie go stosujemy. Czy może być coś, co możemy zrobić, żeby uniknąć takiego scenariusza? Przede wszystkim powinniśmy stawiać na naturalne serum nawilżające o delikatnym działaniu. Poniekąd wszystkie kremy pod oczy mogą nam to zaoferować, jednak niektóre z nich są bardziej łagodne niż inne – to właśnie po te najlżejsze i najbardziej delikatne kosmetyki powinny sięgnąć osoby, które mają problemy z nadwrażliwością skóry i potencjalnymi reakcjami alergicznymi.

Przydatnym sposobem, który może nam pomóc stwierdzić, czy nasza skóra zareaguje alergicznie na dowolne serum nawilżające, jest prosty test uczuleniowy, który możemy spokojnie wykonać w parę minut. Wystarczy nanieść niewielką ilość kosmetyku na fragment skóry za uchem. Nie jest to może tak cienka skóra jak ta pod oczami, jednakże da nam to pewien obraz. Jeśli wystąpi pieczenie, świąd lub zaczerwienienie skóry – najlepiej będzie postawić na inny kosmetyk.

Krem pod oczy – o czym należy pamiętać przy jego wyborze?

Krem pod oczy powinniśmy także przeanalizować pod kątem jego działania. Oczywiście nawet najlepszy krem na niewiele nam się zda, jeśli wywoła podrażnienia lub reakcję alergiczną, jednak wiemy już, jak zminimalizować to ryzyko. O czym jeszcze należy pamiętać podczas wyboru idealnego dla nas kosmetyku?

Krem pod oczy może mieć różne właściwości – ujędrniające, nawilżające czy wypełniające skórę. To, na jaki się zdecydujemy, zależy głównie od naszych potrzeb oraz wieku, w jakim jesteśmy. Starsze osoby powinny postawić na obecność kolagenu w kosmetykach. To bardzo przydatna substancja, która skutecznie może pomóc nam wydłużyć młodość naszej skóry.

undefined

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here