spot_img

Czy możesz nabyć węgiel w preferencyjnej cenie? Zobacz jakie są warunki

spot_img

Samorząd Gliwic przystąpi do rządowego programu sprzedaży węgla. Mieszkańcy odbiorą opał ze składu, który dysponuje odpowiednim sprzętem i zapleczem. Władze ujawniają szczegóły.

– Miasto otrzymało od Polskiej Grupy Górniczej S.A. propozycję zawarcia umowy zakupu i dystrybucji węgla. Oczekujemy obecnie na komplet dokumentów, które ma przekazać PGG. Po ich otrzymaniu konieczne będzie jeszcze zawarcie umowy ze składem opału, który zajmie się dostarczaniem węgla mieszkańcom – informuje rzecznik prasowy prezydenta Gliwic.

O szczegółach, czyli dacie rozpoczęcia sprzedaży opału i miejscu, w którym będzie można składać wnioski oraz kupić węgiel w preferencyjnej cenie, Miasto będzie informować po zakończeniu wszystkich formalności.

– Zależało nam na tym, żeby mieszkańcy Gliwic, którzy chcieliby skorzystać z możliwości zakupu węgla, mieli taką możliwość. Od początku jednak byliśmy zdania, że firmy, które od lat zajmują się sprzedażą węgla zrobią to zdecydowanie lepiej niż urzędnicy czy na przykład pracownicy wodociągów. Jeszcze na etapie prac nad ustawą zwracałem się w tej sprawie do prezesa Polskiej Grupy Górniczej – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

W wyniku rozmów przedstawicieli Polskiej Grupy Górniczej ze śląskimi samorządowcami ustalono, że zgłoszą się one do programu i zajmą formalnościami (wnioski i opłaty), natomiast składowaniem i dystrybucją węgla zajmować się będą składy, którym PGG nadała status „kwalifikowanych dostawców węgla”.

Uwaga! Węgla w preferencyjnej cenie nie będą mogły nabyć osoby, które już kupiły w tym roku opał w cenie 2 tys. zł za tonę lub niższej.

Węgiel będą mogły kupić:

  • osoby uprawnione do otrzymania dodatku węglowego;
  • osoby, które w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wskazały piec na węgiel jako główne źródło ogrzewania.

W Gliwicach wniosek o dodatek węglowy złożyło ponad 5 tys. osób. Dla porównania – ponad 49 tys. gospodarstw domowych jest podłączonych do sieci Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Miasto przez wiele lat prowadziło politykę likwidacji kotłów węglowych w budynkach komunalnych oraz umożliwiło kilkunastu tysiącom  mieszkańców skorzystanie z programów dotacyjnych na wymianę źródła ciepła na ekologiczne (gaz, pompy ciepła i inne).

Źródło: UM Gliwice

client-image
client-image
client-image
client-image

Podobne artykuły

Ulubiony Portal Gliwiczan

91,185FaniLubię
15,038ObserwującyObserwuj
1,138ObserwującyObserwuj

Inne artykuły