Twoja zmywarka nie domywa naczyń? Nie wiesz, dlaczego tak się dzieje? Być może używasz niewłaściwych środków chemicznych. Jaką chemię stosować do zmywarki, aby naczynia były czyste i błyszczące? W jaki sposób prawidłowo korzystać z tego urządzenia? Przeczytaj.

Kupiłaś nową zmywarkę? Przeczytaj instrukcję użytkowania

Wydaje Ci się, że wiesz, jak korzystać ze zmywarki, bo to kolejne takie urządzenie w Twoim gospodarstwie domowym? Nie masz czasu i ochoty na czytanie instrukcji użytkowania? Pamiętaj, że zasady prawidłowego używania zmywarki mogą nieco inne w przypadku różnych producentów i modeli sprzętu. W instrukcji znajdziesz opis poszczególnych programów zmywania i wskazówki, dotyczące bezpiecznego korzystania ze zmywarki. To bardzo ważne, bo przecież chcesz, aby urządzenie służyło Ci bezawaryjnie przez wiele lat. Przeczytaj też zalecenia producenta odnośnie tego, jakie tabletki do zmywarek stosować i gdzie je wkładać? Pamiętaj jednak, że czystość naczyń nie zależy tylko od tabletek z detergentem. Równie istotna jest sól do zmywarek i płyn nabłyszczający.

Jaką chemię stosować do zmywarek?

Wszystkie środki chemiczne do zmywarek mają swoje przeznaczenie i są niezbędne, aby naczynia były czyste i błyszczące.  Niestety, zdarza się w niektórych domach, że zmywarka jest włączana bez płynu albo bez soli. Czy sam detergent umyje naczynia? Niezupełnie. Niestety, zwykle pozostają na nich zacieki, co wygląda nieestetycznie. Na dłuższą metę takie zachowanie szkodzi też zmywarce. Zadaniem soli do zmywarek jest  zmiękczanie wody. Pamiętajmy, że woda z wodociągów zawiera dużo różnych związków mineralnych. Odkładają się one wewnątrz urządzenia w postaci kamienia, który zapycha przewody i może uszkodzić zmywarkę. W dodatku pozostawiają też ślady na naczyniach w postaci białych zacieków. Dlatego warto regularnie wsypywać sól zmiękczającą, która przedłuża żywotność zmywarki i zapobiega białym zaciekom na naczyniach. Płyn nabłyszczający nadaje połysku naczyniom, co widać zwłaszcza na szklankach i kieliszkach. Ułatwia też ich wysychanie w zmywarce. Takie umyte i eleganckie talerze i szkło sprawiają, że opróżnianie zmywarki staje się przyjemnością. Istotna jest też dobra jakość środków chemicznych. Najlepiej kupuj je w sklepach z AGD, które sprzedają wyłącznie chemię polecaną przez producentów tego sprzętu. Tam kupisz też dobre kapsułki do prania i odkamieniacze do pralki. Dzięki nim Twoje pranie będzie czyste i pachnące, a pralka posłuży Ci przez wiele lat.

Od czego zależy czystość naczyń wyjmowanych ze zmywarki?

Tak jak było wspomniane, istotna jest dobra chemia, a więc kapsułki do zmywarek albo tabletki oraz sól i płyn nabłyszczający. Używasz wysokiej jakości środków chemicznych, a mimo to Twoje naczynia nie są idealnie czyste? Sprawdź stan filtra na dnie zmywarki. Zbiera się w nim brud z naczyń i resztki pożywienia. Dlatego ta część urządzenia wymaga regularnego wyjmowania i mycia pod bieżącą wodą. Pamiętaj też, że przyczyną niedomytych naczyń jest często przeładowana zmywarka. Jeśli masz dużo naczyń, to nie upychaj ich na siłę. Zamiast tego podziel zmywanie na 2 cykle. Ułóż luźno garnki, talerze i całą resztę w odpowiednich miejscach zmywarki, tak aby woda miała swobodny dostęp do każdego elementu. Lepiej włączyć zmywarkę 2 razy, niż złościć się, wyjmując brudne naczynia, które i tak trzeba potem zmyć. 

Pamiętaj, że w dużej mierze od tego jak korzystasz ze zmywarki, zależy żywotność tego urządzenia i stan wyjmowanych naczyń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here