W związku z trwającą modernizacją gliwickiego Rynku pojawia się wciąż nowe wątpliwości. Przebudowa, mimo iż ma nieść ze sobą dobre zmiany, budzi wiele kontrowersji.

W marcu właściciele lokali, znajdujących się na głównym placu miasta, skarżyli się na to, że po trudnym dla nich okresie pandemicznym, nie mogą wystawić ogródków. Wszystko wskazuje na to, że uwagi zostały wysłuchane i już od jutra sezon ogródkowy ma ruszyć.

Kolejną kwestię dotyczącą inwestycji poruszyła Agnieszka Filipkowska, Radna Rady Miasta Gliwice. W połowie maja złożyła zapytanie skierowane do prezydenta:

Trwa remont Rynku. Mają tam powstać duże przestrzenie z nasadzeniami. Ich lokalizacja i rozmieszczenie względem istniejących latarni daje wrażenie, że ustawienie sceny i stoisk ze straganami będzie niemożliwe lub co najmniej bardzo utrudnione.

W związku z powyższym proszę o odpowiedzi na poniższe pytania:
1. Czy organizacja WOŚP i budowa sceny na to wydarzenie w kolejnych latach planowana jest winnej lokalizacji niż Rynek? Jeżeli jak, to gdzie.
2. Czy organizacja jarmarku bożonarodzeniowego i budowa straganów na to wydarzenie w kolejnych latach planowana jest w innej lokalizacji niż Rynek? Jeżeli tak, to gdzie.
3. Czy NGO’y organizujące dotąd wydarzenia na Rynku będą mogły ubiegać się o możliwość organizowania wydarzeń na Rynku, czy z góry planowana jest inna lokalizacja tego typu przedsięwzięć?

Na odpowiedź przyszło radnej poczekać 10 dni. Czytamy w niej, że modernizacje konsultowane były pod kątem organizowanych imprez oraz akcji ulicznych z Radnymi Rady Miasta Okręgu Śródmieście oraz Radą Dzielnicy Śródmieście, jak również odpowiednimi wydziałami Urzędu Miejskiego.

– Organizacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Jarmarku Bożonarodzeniowego na płycie Rynku zależy od woli organizatora wydarzenia, przy czym będzie ona możliwa w nieznacznie zmienionym układzie.

Jak podaje Zastępca Prezydenta Mariusz Śpiewok, konieczne będą lekkie korekty

– Proponowane zmiany będą wymagały innego ustawienia sceny podczas wydarzeń na Rynku oraz rozmieszczenia domków handlowych w ramach Jarmarku, jednakże zmiana wpłynie korzystnie na zagospodarowania tego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here