Znamy już wyniki głosowania w ramach IX edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Zrealizowanych zostanie 67 projektów wybranych przez mieszkańców. W tym roku wpłynęła rekordowa, niemal dwukrotnie wyższa niż w roku ubiegłym, liczba głosów – oddano ich aż 56 218!

Jakie zadania wybrali gliwiczanie? W 2022 roku wykonanych zostanie 66 zadań dzielnicowych (62 z puli podstawowej i 4 z puli dla aktywnych), a także jedno zadanie ogólnomiejskie. Mieszkańcy głosowali poprzez wybór jednego zadania spośród 165 dzielnicowych i jednego spośród 10 ogólnomiejskich. W głosowaniu mogli uczestniczyć wszyscy mieszkańcy Gliwic. Oddawali oni swoje głosy elektronicznie oraz na papierowych formularzach.

Spośród zadań ogólnomiejskich największe poparcie – aż 7919 głosów – zdobył projekt „Restauracja Parkowa – Okrąglak na placu Grunwaldzkim”. Właśnie to zadanie będzie realizowane w przyszłym roku. Kolejne dwa najlepsze wyniki zdobyły zadania: „Turniej piłkarski dla dzieci i młodzieży” (5881 głosów) oraz „Bikepark w Parku Szwajcaria” (3180 głosów).

Bardzo duża aktywność dzielnic sprawiła, że aż 17 z 21 dzielnic zdobyło liczbę głosów uprawniającą do puli dla aktywnych. W ramach tej puli zostaną zrealizowane 4 zadania – po jednym z dzielnic: Stare Gliwice, Ligota Zabrska, Wójtowa Wieś i Kopernika. Frekwencja w dzielnicach wyniosła średnio 17%. Najwyższa była w dzielnicach: Stare Gliwice (aż 30%), Ligota Zabrska (29%) oraz Baildona (25%); najniższa – na Zatorzu (5%).

Z puli podstawowej do realizacji trafią 62 zadania. Ponad 2 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę lub modernizację placów zabaw; 1,7 mln zł na zadania związane ze sportem, rekreacją i zdrowiem, 1 mln zł na zadania związane z ekologią i środowiskiem, 1 mln zł na zadania z obszaru kultury i edukacji, prawie 0,5 mln zł będzie przeznaczone na zadania związane z drogami, ścieżkami rowerowymi i miejscami postojowymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here