Dyski zewnętrzne to niewielkie urządzenia, które mogą służyć jako dodatkowa pamięć do urządzeń takich jak komputer stacjonarny czy laptop, mogą być też przenośnymi nośnikami, albo dodatkową kopią wszystkich istotnych danych i plików, które zapisane są w pamięci komputera. Jak wybrać model idealny dla siebie? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pojemność dysku i porównać ją do własnych potrzeb.

Dysk HDD czy SSD? Czym różnią się pomiędzy sobą takie modele?

Dyski zewnętrzne HDD to świetny wybór dla tych, którzy poszukują pojemnego i trwałego nośnika pamięci. Tego typu dyski mogą mieć naprawdę dużą pojemność – znaleźć można nawet takie modele, u których pojemność wynosi kilka terabajtów. To wystarczająco miejsca, żeby pomieścić na dysku multimedia, dokumenty, czy nawet gry, a to wszystko za naprawdę niewielką cenę.

Modele SSD to dyski zewnętrzne, które zaskakują swoim szybkim i jednocześnie cichym działaniem. Nowe podejście do konstrukcji dysków pozwoliło stworzyć te urządzenia niemal na nowo, jednocześnie wykorzystując do tego proste elementy, przez co dyski zewnętrzne SSD trudniej jest uszkodzić. Modele te to jednak propozycja droższa, niż dyski HDD.

Czy zawsze warto kupować dyski zewnętrzne SSD, żeby cieszyć się ich szybkim działaniem? A może lepiej za niższą cenę wybrać sprawdzone przez lata modele HDD? To, który dysk sprawdzi się najlepiej, zależy głównie od tego, do czego będzie on właściwie wykorzystywany. Gdy na dysku przechowuje się multimedia, które odtwarzane są właściwie tylko raz na kilka miesięcy, najważniejsza będzie pojemność i trwałość.

Wówczas dysk HDD może okazać się trafionym, a jednocześnie tańszym rozwiązaniem. Kiedy jednak na dysku zewnętrznym chce instalować się gry, a jak każdy gracz wie, w rozgrywce prędkość przesyłu ma naprawdę ogromne znaczenie, lepiej zainwestować w dysk SSD i odtwarzać wszystko, co na nim zapisane, w najwyższej możliwej prędkości.

Pojemność dysku zewnętrznego

Odpowiednią pojemność dysku dobiera się pod kątem potrzeb. Jeśli w dodatkowej pamięci zamierza przechowywać się jedynie dokumenty tekstowe, nie będą one ważyć zbyt wiele, więc do tego wystarczy nawet dysk o pojemności 250 GB. Trochę więcej miejsca zajmują wszelkie multimedia, takie jak na przykład zdjęcia. Przechowując na dysku zewnętrznym całą masę zdjęć rodzinnych, rzeczywiście przyda się więcej pamięci, jednak nadal nie są to największe wymagania.

Wymagający pod kątem pojemności powinni być szczególnie ci, którzy na dysku zewnętrznym chcą przechowywać całe programy czy gry komputerowe. Jeszcze niedawno najpojemniejsze dyski zewnętrzne miały 1 TB, dziś natomiast ich pojemność często wielokrotnie przekracza pamięć wewnętrzną komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here