W niedzielne popołudnie, 30 września odbyło się uroczyste otwarcie odbudowanego Ośrodka Harcerskiego w Łączy

Dzięki niemu harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej mają po raz pierwszy od wielu lat swoje miejsce wyjazdowe.

Popołudnie rozpoczęło się Mszą Świętą koncelebrowaną przez księdza hm. Piotra Larysza, po której nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi przez drużynowych wraz z Komendantem Hufca – phm. Patrykiem Rempałą. Następnie odbyła się gra terenowa, pozwalająca uczestnikom na zapoznanie się z leśnymi terenami wokół Ośrodka. Całość zakończyła się przy ognisku harcerskim, gdzie instruktorzy podzielili się swoimi wspomnieniami z dawnych wyjazdów i biwaków w Łączy.

Ośrodek w Łączy ma swoją długą historię. Został on utworzony w latach 60., jako baza gliwickiego Hufca. Przez wiele lat służył on nie tylko harcerzom, ale także skautom. Biwakowicze mogli się cieszyć dobrze zaopatrzoną bazą i otaczającą go przyrodą. Po wielu latach, gdy ośrodek ze względów technicznych musiał zostać zamknięty, harcerze z Gliwic ruszyli do akcji. Hufiec rozpoczął pozyskiwanie środków, m.in. poprzez akcję OdpalProjekt.pl (więcej informacji w artykule Wychowało się tu kilka pokoleń gliwiczan. Pomóżmy harcerzom odbudować ośrodek), a liczne drużyny spędziły wiele godzin na pracach porządkowych i budowaniu nowej infrastruktury w Ośrodku.

Przed oficjalnym otwarciem, na terenie Ośrodka odbył się już pierwszy próbny biwak harcerzy ze Szczepu „Uroczysko”, potwierdzający gotowość do działania bazy. – Mamy nadzieję, że Ośrodek stanie się miejscem wypoczynku nie tylko gliwickich harcerzy ale będzie także służył mieszkańcom powiatu gliwickiego. – mówią gliwiccy harcerze. 

fot. Kamil Widuch

4 KOMENTARZE

  1. Pan, ma się rozumieć, popędził naprawić błąd tej dziewczynki i puszeczka leży już w koszu? Przykład idzie z góry, zamiast płakać na FB należało zwrócić młodej uwagę (uprzejmie, kulturalnie i z uśmiechem na ustach) i pokazać że śmieci się wyrzuca.

  2. Myślę, że to mało reprezentatywna próba, jak na budowanie sobie opinii o całej organizacji. Każde dziecko i każdy dorosły robi czasem rzeczy, które nie są dobre. Zawsze można zwrócić uwagę i wtedy przyczynić się do trudu wychowawczego rodziców i wspierających ich drużynowych harcerskich 🙂

  3. Harcerzy powinno się uczyć dbania również o czystość i porządek na ulicy , ostatnio spotkałem dziewczynkę 12/14 lat więcej nie miała, w stroju harcerskim idąc ulicą kopała puszkę po czym ją zostawiając po paru metrach poszła dalej zostawiając puszkę na ziemi…
    Czy tego teraz w harcerstwie uczą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here