Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych. Jednak w e-dowodach wewnątrz będzie znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie  biometryczne.

Wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną można składać od 4 marca 2019 r. Będzie to dotyczyło przede wszystkim osób, których dowody straciły ważność lub w przypadku zniszczenia czy utraty dokumentu.

Jak informuje MSWiA, jeżeli posiadacz dowodu osobistego obecnego wzoru będzie chciał posługiwać się dowodem elektronicznym, będzie mógł go wymienić jeszcze przed upływem ważności dotychczasowego dokumentu.

E-dowody będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody. Proces wymiany tych dokumentów rozłożono na 10 lat.

– E-dowód to wielofunkcyjny dokument z warstwą elektroniczną – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji. – Będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi – dodaje.

– Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli m.in. na wykorzystanie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy. – czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

21 KOMENTARZE

  1. A później to co chip pod skórę?! Przesadzają i to grubo. Jeśli chodzi o chipy podskórne to nie jest to już tajemnica.

  2. Czyli teraz będzie trzeba komuś dowód przekazać żeby elektronicznie odczytał dane? Dzisiaj przepisy mówią że wystarczy go pokazać. Bez konieczności przekazywania komuś do ręki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here